aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

roket ile ilgili hikayeler

• Hamas'ın askerî kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın Lübnan'ın güneyinden İsrail’e ait askerî üsse onlarca katyuşa roketi fırlattığı belirtildi. Kassam Tugayları'nın açıklamasında, askerî üssün İsrail'in Filistin'e saldırılarına karşılık hedef alındığı açıklandı. Öte yandan: İsrail ordusu, Lübnan'dan gelen 20 roketin birçoğunun etkisiz hâle getirildiğini, bir kısmının da açık alanlara düştüğünü aktardı.

30 Nis 2024

• Çin'in ana uzay yüklenicisi China Aerospace Science and Technology Corp (CASC) , yeniden kullanılabilir roket motorunun temel motor testlerini rekor kırarak tamamladı. Ayrıntılar: Bu testlerde CASC'ın yeni motorunda 15 tekrarlı test ve 30 ateşleme başlangıcı yaptığı ve toplam test süresinin 65 dakikayı aştığı belirtiliyor. Tekrarlı test konusunda ise Çin yeni bir rekoru kırmış oldu.

23 Nis 2024

• Rusya'nın Angara-A5 roketinin fırlatma operasyonu, donanım arızası nedeniyle kalkışa dakikalar kala 10 Nisan'a (bugün) ertelendi . Ülkenin güneydoğusundaki Vostoçni Uzay Üssü'nden fırlatılacak roketin, ülkenin askerî amaçlı uzay programının parçası olduğu ifade ediliyor.

10 Nis 2024

• Intuitive Machines, düzenleyecekleri ikinci Ay görevi için roketin iniş takımı tasarımına yapılacak değişiklikleri yıl bitmeden tamamlayacaklarını duyurdu . Bir adım geriden: Şirket, bu yılın başında IM-1 adı verilen görevle Ay'a uzay aracı gönderen ilk ticari şirket olmuştu. Araç, iniş takımlarındaki aşırı ısınma nedeniyle devrilmiş ancak görevin sonucunda aracın ana parçaları ve motoru geçer not almıştı.

29 Mar 2024

• Avrupa Birliği, ABD ile vardığı anlaşma sonucunda 4 navigasyon uydusu Galileo'yu SpaceX'in Falcon 9 roketi ile uzaya göndermeye karar verdi . Ek ücret: Uyduların fırlatılması ulusal güvenliği ilgilendiren bir konu olduğundan AB bu fırlatma için 180 milyon avro fazladan ücret ödeyecek.

22 Mar 2024

QuandoQuando

HİKAYE

ABD, Starship ile uzay yarışında öne geçmeyi planlıyor

ABD, Starship başta olmak üzere SpaceX'in geliştirdiği teknolojileri uzayda ve Dünya'da rakiplerine karşı bir güç olarak kullanmayı amaçlıyor.

19 Mar 2024

• Canon'un yatırımcısı olduğu Japonya merkezli Space One'ın uzaya ilk roket gönderme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı . Çarşamba günü 11.00'de fırlatılmasının hemen ardından patlayan roketin fırlatmadan 5 saniye sonra kendini imha emri aldığı belirtildi. Bir adım geriden: 9 Mart'ta yapılması gereken fırlatma operasyonu, fırlatma alanının boşaltılmış olması gereken güvenlik sahasında bir geminin bulunmasından ötürü ertelenmişti.

15 Mar 2024

• Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX’e ait Starship roketi, üçüncü test uçuşunda yörünge hızına yetiştikten sonra kayboldu. Dünyanın en güçlü ve en ağır roketi olan Starship'in yörüngedeki testleri tamamladıktan sonra Hint Okyanusu'na düşmesi bekleniyordu.

15 Mar 2024

• ABD , Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık yeni bir askerî yardım paketini açıkladı. Pakette mühimmat, roket ve hava savunma füzelerinin olacağı belirtildi. Diğer yandan: ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kongre’deki 60 milyar dolarlık yardım paketinin Cumhuriyetçiler tarafından engellenmesinin ardından yapılacak yeni yardım hakkında “Ukrayna’nın cephedeki ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak” açıklamasında bulundu.

14 Mar 2024

• Ukrayna'nın Odesa kentine yönelik Rus füze saldırısındaki roket, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in yakınına düştü. Ukrayna donanmasına göre, Çarşamba günkü saldırıda beş kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Öte yandan: Rusya Savunma Bakanlığı, saldırının "Bölgedeki Ukrayna güçlerine ait mühimmatların hazırlandığı bir hangara" yapıldığını öne sürdü.

08 Mar 2024