aposto-logo
TR
TREN

NASA ile ilgili hikayeler

• NASA'nın , Mars keşif araçlarını güneşin etrafında karşılıklı olarak konumlandıran "güneş kavuşumu"nun neden olabileceği parazit nedeniyle araçlara 25 Kasım'a kadar komut gönderemeyeceği bildirildi. Bu, Perseverance, Curiosity, Ingenuity, Mars Reconnaissance Orbiter, Odyssey ve MAVEN'ın iki hafta boyunca uzayda tek başına olacağı anlamına geliyor.

14 Kas 2023

• NASA'nın streaming platformu NASA+ ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. NASA yetkilisi Marc Etkind'e göre uzayı "parmaklarımızın ucuna" getiren platform üzerinden NASA'nın uzaydaki faaliyetlerini takip etmek mümkün olacak.

10 Kas 2023

• NASA'nın asıl amacı Jüpiter yakınlarındaki gizemli Truva asteroitlerini incelemek olan Lucy uzay aracı, yörüngesinde daha küçük bir asteroit bulunan bir asteroit keşfetti. Asteroit çiftine "Dinkinesh" (ya da kısaca Dinky) ismi verildi. Bir adım ileri: Bu keşiften birkaç gün sonra NASA, bir duyuru daha yaptı. Buna göre, Dinky'nin daha küçük uydusunun "temaslı ikili" olarak bilinen bir tür ikili sistem olduğu, yani iki küçük nesnenin birbiriyle temas hâlinde olduğu b...Devamını Oku

09 Kas 2023

• NASA , Satürn'ün halkalarının, gezegenin eksenel dönüşü nedeniyle 2025 yılında gözden kaybolacağını açıkladı. 13 ila 15 yılda bir meydana gelen bu dönüş nedeniyle Dünya'dan gözlemlenemez hâle gelecek olan halkalar, birkaç ay sonra tekrar görünür hâle gelecek.

09 Kas 2023

• Her yıl Cadılar Bayramı'na özel görseller yayımlayan NASA , bu yıl da geleneği bozmayarak Dünya'dan 16 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan ve insan elini andıran PSR B1509-58 pulsarı ile çevresindeki MSH 15-52 nebulasının görüntüsünü paylaştı. El şeklindeki kozmik yapının ucunda, 1.500 yıl önce nükleer yakıtının bitmesiyle kendi içine çöken bir nötron yıldızı bulunuyor.

02 Kas 2023

• James Webb Uzay Teleskobu ( JWST ), Dünya'dan yaklaşık 6 bin 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yengeç Nebulası'nın daha önce hiç görülmemiş ayrıntılarını ortaya çıkaran yeni görüntülerini yakaladı:

02 Kas 2023

• NASA , Dünya'dan 16 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan ve insan elini andıran PSR B1509-58 pulsarı ile çevresindeki MSH 15-52 nebulasının görüntüsünü paylaştı. El şeklindeki kozmik yapının ucunda, 1.500 yıl önce nükleer yakıtının bitmesiyle kendi içine çöken bir nötron yıldızı bulunuyor.

01 Kas 2023

• 4 Mayıs 2022'de NASA'nın InSigth aracı tarafından kaydedilen ve 6 saatlik süresiyle Dünya dışı bir gezegende kaydedilen en uzun ve şiddetli deprem olan 4,7'lik depremin , sanıldığı gibi asteroit çarpmasından değil, gezegenin içindeki tektonik güçlerden kaynaklandığı tespit edildi. Yeni bulgular, Mars'ın sismik açıdan daha önce düşünülenden daha aktif olduğuna işaret ediyor.

24 Eki 2023

Reuters • NASA'nın “ Psyche ” uzay aracı , %60 oranındaki demir ve nikelden oluşan 16 Psyche isimli asteroide doğru yola çıktı. Psyche'nin, altı yıl sürecek 3,5 kilometrelik yolculuğun ardından 2029'da hedefine varması bekleniyor. Neden önemli: Şu ana kadar Güneş Sistemi'nde keşfedilen 1,5 milyon asteroit içinde, Psyche ile aynı özelliğe sahip yalnızca 9 asteroit bulunuyor. Gezegen benzeri bir nesnenin çekirdeği olabileceği değerlendirilen Psyche'nin uzay ma...Devamını Oku

17 Eki 2023

• NASA , 2020'de 4,5 milyar yaşındaki Bennu asteroidinden toplanan ve OSIRIS-REx uzay aracından bırakılan kapsül ile Eylül ayında Dünya'ya getirilen örneklere ilişkin ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı. Dünya'ya getirilen karbon açısından en zengin en büyük asteroit örneği olduğu belirtilen örneğin aynı zamanda su içerdiği aktarıldı. Yeni rota: Bennu görevini başarıyla tamamlayan OSIRIS-REx, şimdi de yönünü yeni örnekler toplamak üzere Apophis isimli asteroide çevirmiş b...Devamını Oku

13 Eki 2023