aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Mars ile ilgili hikayeler

• NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegendeki 1000. gününü geride bıraktı. 30 Temmuz 2020’de Atlas V-541 roketiyle fırlatılan Perseverance, yedi aylık uzun bir yolculuğun ardından 2021’in Şubat ayında Mars yüzeyine iniş yapmıştı. Bilgi notu: Perseverance, bugüne kadar Mars’taki Jezero Krateri’nden 23 farklı örnek topladı. Bölgede yaşam izleri arayan aracın, 2026 yılında toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermesi hedefleniyor.

17 May 2024

• NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegendeki 1000. gününü tamamladı. Araç, bugüne kadar Mars’taki Jezero Krateri’nde 23 farklı örnek topladı. Bilgi notu: 30 Temmuz 2020’de Atlas V-541 roketiyle fırlatılan Perseverance, yedi aylık uzun bir yolculuğun ardından 2021’in Şubat ayında Mars yüzeyine iniş yapmıştı.

16 May 2024

• NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, kızıl gezegendeki 1000. gününü bugün tamamladı. Araç, bugüne kadar Mars’taki Jezero Krateri’nde 23 farklı örnek topladı. Bilgi notu: 30 Temmuz 2020’de Atlas V-541 roketiyle fırlatılan Perseverance, yedi aylık uzun bir yolculuğun ardından 2021’in Şubat ayında Mars yüzeyine iniş yapmıştı.

13 May 2024

• NASA'nın Psyche uzay aracındaki derin uzay iletişim teknolojisi, lazer kullanarak derin uzaydan mesaj iletme yeteneğini kanıtladı. Uzayın 225 milyon kilometre uzağından dünyaya lazer mesaj iletildi. Perspektif: NASA'ya göre bu başarı, gelecekte Mars'a yapılacak misyonların yolunu açabilir.

07 May 2024

• NASA, Kasım ayında veri akışının durduğu 46 yıllık uzay aracı Voyager 1 ile iletişimin düzeldiğini duyurdu . NASA, şu anlık sadece Voyager 1'in sağlığı ve durumu ile ilgili bilgi aldıklarını, bilimsel veri almak içinse çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

30 Nis 2024

🧿 apéro 'da geçen Cumartesi: Rahatü'l-hulkum, latilokum sayısıyla lokumun tarihine inmek üzere Marsel 'in kapısını araladık. Modern, funky, provokatif pozlara girse de her koşulda gelenekselliğini korumayı nasıl başardığını Selim Cenkel 'den dinledik.

13 Nis 2024

• NASA'ya ait Curiosity gezgini, on yıldan fazladır Mars'ın gale kraterini incelerken çektiği fotoğraflarla gezegenin önceden sanılanın aksine daha çok suya sahip olduğu ve daha uzun bir süre suya sahip olduğunun kanıtlanmasını sağladı .

29 Mar 2024

• ABD'nin Texas eyaletinde düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda bilim insanları, Mars'ta gizlenmiş devasa bir yanardağ keşfedildiğini açıkladı. Neden önemli? Yanardağın yaklaşık 450 kilometre genişliğinde ve 9 bin 22 metre yüksekliğinde olduğu, tabanına yakın yerlerde buzul tabakası kalıntılarının tespit edildiği belirtildi. Uzmanlar, yaşam belirtileri aramak için yanardağın önemli bir noktada olduğunu vurguladı.

18 Mar 2024

• Araştırmalara göre Mars'ın yerçekimi dünyadaki okyanus akıntılarını yönlendiriyor. Derin deniz akıntılarına ilişkin jeolojik kayıtlar, dünya ile Mars'ın yörüngeleri arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Detaylar: Nature Communications' ın analizinde, derin akıntılarında 2,4 milyon yıllık bir artış ve azalış döngüsü gösterildi. Sydney Üniversitesi'nden Dr. Adriana Dutkiewicz, "Deniz akıntıları ve dünyanın güneş etrafında dönmesi, Mars ile dünyanın etk...Devamını Oku

14 Mar 2024

ParetoPareto

HİKAYE

Tecrübesiz işgücünün 'örtük bilgi' ihtiyacı

Yaşlanan işgücü binayı terk etmeden önce tecrübesiz işgücünün eğitilmesi kritik bir ihtiyaç. Öte yandan bazı bilgilerin kodlanması ve aktarılması daha kolayken, bazı konularda "örtük bilgi"yi yakalamak çok daha zorlu bir süreç.

11 Mar 2024