uzay ile ilgili hikayeler

• Aselsan , Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı duyuruda , TUSAŞ ile savunma ve uzay alanında 110 milyon dolarlık sözleşme imzalandığını açıkladı.

13 Haz 2024

• Aselsan ile TUSAŞ arasında savunma ve uzay alanında 110 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

11 Haz 2024

• Intuitive Machines, düzenleyecekleri ikinci Ay görevi için roketin iniş takımı tasarımına yapılacak değişiklikleri yıl bitmeden tamamlayacaklarını duyurdu . Bir adım geriden: Şirket, bu yılın başında IM-1 adı verilen görevle Ay'a uzay aracı gönderen ilk ticari şirket olmuştu. Araç, iniş takımlarındaki aşırı ısınma nedeniyle devrilmiş ancak görevin sonucunda aracın ana parçaları ve motoru geçer not almıştı.

29 Mar 2024

• NASA , aralarında Chandra X-ray Gözlemevi'nin de bulunduğu teleskoplardan elde ettiği görüntü ve verileri sonifikasyon adı verilen yöntemle işleyerek sese dönüştürdü . Nasıl çalışıyor? Işık, radyo dalgası ve x-ray gibi birçok farklı dalga boyuna sahip sinyalleri çeşitli frekanslardaki seslere dönüştüren proje, zihinlerde uzayın müziğini canlandırmayı hedefliyor.

08 Mar 2024

• Elon Musk'ın uzay taşımacılığı ve uydu şirketi SpaceX , akıllı telefonlara uzaydan doğrudan sinyal gönderebilen ilk Starlink uydularını taşıyan roketi uzaya fırlattı. Starlink'in anlaşmalı olduğu iletişim operatörlerinden T-Mobile US, en uzak bölgelerde bile erişim sağlamak amacıyla tasarlanan hizmetin ilk etapta kısa mesajla başlayacağını; önümüzdeki yıllarda ses ve veri özelliklerinin de geleceğini ifade etti.

05 Oca 2024

• Elon Musk'ın uzay taşımacılığı ve uydu şirketi SpaceX , akıllı telefonlara uzaydan doğrudan sinyal gönderebilen ilk Starlink uydularını taşıyan roketi uzaya fırlattı. Detaylar: Starlink'in anlaşmalı olduğu iletişim operatörlerinden T-Mobile US, en uzak bölgelerde bile erişim sağlamak amacıyla tasarlanan hizmetin ilk etapta kısa mesajla başlayacağını, önümüzdeki yıllarda ses ve veri özelliklerinin de geleceğini ifade etti.

05 Oca 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Ay'ın güney kutbuna yarışta son durum

Rusya'nın başarısızlığının ardından şimdi tüm gözler Hindistan'ın üzerinde

İrem Denli

·

22 Ağu 2023

ayin-guney-kutbuna-yarista-son-durum
• Virgin Galactic , gerçekleştireceği ikinci turistik uzay yolculuğunda, bir yarışmada bilet kazanan Anastasia Mayers ve annesi Keisha Schahaff’ın yanı sıra 80 yaşındaki eski İngiliz Olimpiyat sporcusu Jon Goodwin de olacak. Bu sabah New Mexico'dan fırlatılacak roket ile gerçekleşecek yolculuk, uzay turizminin ne kadar uygulanabilir olduğunu görmek için önemli bir test olarak değerlendiriliyor.

11 Ağu 2023

• Uzay turizmi şirketi Virgin Galactic'in ticari uçuşuna katılmak için yapılan çekilişi kazanan Anastatia Mayers ve Keisha Schahaff, birlikte uzaya giden ilk anne-kız olmaya hak kazandı. Bununla birlikte, Mayers ve Schahaff, uzaya çıkan ilk Karayipliler olarak da tarihe geçerken 18 yaşındaki Mayers, uzaya giden en genç ikinci kişi olacak. Bir adım geriden: Mayers ve Schahaff'ın uzaya çıkacağı "Galactic 02" isimli uçuş, Virgin Galactic'in ikinci ticari uzay uçuşu olac...Devamını Oku

08 Ağu 2023

• Britanya merkezli Virgin Galactic , uzay eşiğine ilk ticari uçuşun Haziran sonuna kadar gerçekleşeceğini duyurdu. Milyarder iş insanı Richard Branson'ın uzay yolculuğu hizmeti sunan şirketi, “Galactic 01” adlı ilk ticari uçuşunu 27-30 Haziran arasında gerçekleştirmeyi planlıyor. Açıklamanın ardından şirketin hisseleri %40’a kadar değer kazandı.

19 Haz 2023