Rusya ile ilgili hikayeler

Elmas Mahayana | Boris Akunin | Alfa Yayınları Ne anlatıyor? Rusya, 1905. Rusya, Japonya ile kanlı bir savaşın içindeyken, bir demiryolu köprüsündeki patlamayı araştıran, bir cinayeti önlemeye çalışan Fandorin, daha önce karşılaşmadığı kadar düşmanla karşı karşıya gelir. Japonya, 1878. Genç Fandorin diplomotik görevinden ötürü gittiği Japonya’da gelenek ile modern arasında dengede duran, dinî birliklerin, karizmatik karakterlerin ve savaşçı kadınların yaşadığı bir d...Devamını Oku

21 Haz 2024

• Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Vietnam'a gerçekleştirdiği ziyarette Rusya ile Vietnam arasında çeşitli alanlarda işbirliğine ilişkin 15 belge imzalandı. Ayrıntılar: Bunların arasında iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklığın derinleştirilmesine ilişkin bir bildiri ile Vietnam'da Nükleer Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin inşasıyla ilgili projenin uygulanmasına ilişkin muhtıra da yer alıyor.

20 Haz 2024

• Avrupa Birliği'nin (AB), Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığı duyurdu. Bir adım geriden: Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler, Rusya'ya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

20 Haz 2024

• AB'nin doğalgaz ithalatı geçen yıl yaklaşık 290 milyar metreküp olurken, tüketim ise 2021'deki 413 milyar metreküpten 330 milyar metreküpe geriledi. Öte yandan: Rusya'dan 2021'de 150 milyar metreküp doğalgaz satın alan blok ülkeleri bunu geçen yıl 43 milyar metreküpe indirdi.

20 Haz 2024

• Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra resmî ziyaret çerçevesinde Kuzey Kore’ye gitti. Pyongyang Havalimanı'na inen Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un tarafından karşılandı. Putin, Kuzey Kore'yle imzaladıkları kapsamlı ortaklık anlaşmasının, taraflarından birine saldırı olması halinde karşılıklı savunmayı da öngördüğünü açıkladı. Ayrıntılar: Rusya'nın dış politikasına destek verdiklerini dile getiren Kim, "Kuzey Kore hükümeti, güçlü Rusya F...Devamını Oku

19 Haz 2024

• Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan , ülkesinin Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) ayrılacağını resmen açıkladı. Açıklama: Paşinyan, KGAÖ üyelerini Azerbaycan ile birlikte Ermenistan’a karşı bir savaş planlamakla suçladı. Parlamentoda konuşan Paşinyan, milletvekillerine “ Ne zaman çıkacağımıza biz karar vereceğiz… Merak etmeyin, geri dönmeyeceğiz ” dedi.

18 Haz 2024

• Rusya , iki yıl aradan sonra Avrupa'ya gaz tedarikinde ABD'yi geride bıraktı . Neden önemli? Rakamlar, Ukrayna savaşı nedeniyle Rus ekonomisine uygulanan yaptırım ve tedbirlerin istendiği oranda işe yaramadığını ve Avrupa'nın Rus enerjisinden vazgeçemediğini ortaya koyuyor.

18 Haz 2024

• Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresinin 23 Haziran 2025'e kadar uzatıldığını duyurdu. Ayrıntılar: Karara göre, yaptırımlarla AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerindeki faaliyetleri sınırlandırılıyor. Kırım ve Sivastopol'dan AB ülkelerine ürün ithalatına izin verilmiyor. AB vatandaş ve şirketleri bu iki bölgeye yatırım ve finansal hizmet sağlayamazk...Devamını Oku

18 Haz 2024

• Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , dört savunma bakan yardımcısını görevden aldı ve boşalan kadrolardan birine akrabalık bağı olan Anna Tsivileva'yı atadı. Ayrıntılar: Putin'in hayatını kaybeden kuzeninin kızı Anna Tsivileva'nın sorumlulukları arasında askerî personele yönelik sosyal desteklerin iyileştirilmesi de bulunuyor. Tsivileva'nın eşi Sergei Tsivilev ise Rusya'nın Enerji Bakanı olarak görev yapıyor. Bir adım geriden: Putin daha önce Tsivileva'yı Rus...Devamını Oku

18 Haz 2024

• Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 18-19 Haziran'da Kuzey Kore'yi ziyaret edecek. Putin, Kuzey Kore'nin ardından Vietnam'a da gidecek. Bir adım geriden: Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Eylül ayında Rusya'nın Uzak Doğu bölgesine yaptığı bir ziyaret sırasında Putin'i davet etmişti.

18 Haz 2024