aposto-logo
TR
TREN

Finlandiya ile ilgili hikayeler

• Finlandiya , "Rusya'nın bir göç krizi başlatmak için organize planlar yaptığı" şüphesi nedeniyle daha önce kapattığı 3 sınır kapısının ardından Raja-Joseppi sınır karakolunu da kapattı. Böylece iki ülke arasındaki tüm karadan geçişler askıya alındı.

06 Ara 2023

• Finlandiya , "Rusya'nın bir göç krizi başlatmak için organize planlar yaptığı" şüphesi nedeniyle daha önce kapattığı 3 sınır kapısının ardından Raja-Joseppi sınır karakolunu da kapattı. Böylece iki ülke arasındaki tüm karadan geçişler askıya alındı.

01 Ara 2023

• Finlandiya 1.340 kilometre kara sınırı bulunan Rusya ile 4 sınır kapısından 3'ünü kapatacağını duyurdu. Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, Rusya'nın bir göç krizi başlatmak için organize planlar yaptığı şüphesi nedeniyle sadece Raja-Joseppi sınır karakolunun açık kalacağını söyledi. Perspektif: Kasım ayında, Avrupa Birliği'nde geçerli seyahat belgeleri olmayan 600'den fazla kişinin Rusya üzerinden Finlandiya'ya gelmesi, Finlandiya’nın bu konuda önlem almasına ve Rusy...Devamını Oku

24 Kas 2023

• Mikro uydu üzerine yerleştirdiği hiperspektral kamera ile Dünya üzerindeki tüm materyalleri ayırt edebildiğini; ekinlerin, bitkilerin, biyolojik çeşitliliğin, toprağın, deniz koşullarının ve kimyasal kirleticilerin durumunu analiz edebildiğini iddia eden Finlandiya merkezli girişim Kuva Space , Voima Ventures ve Nordic Foodtech VC tarafından yönetilen Seri A turunda 16,6 milyon avro yatırım aldı. Dahası: Hâlihazırda uzayda üç uydusu bulunan Kuva Space, önümüzdeki...Devamını Oku

07 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Türkiye’nin AB üyeliği: İlişkilerde yeni perde

Müzakerelerin dondurulması ile durma noktasına gelen Türkiye-AB üyeliği görüşmeleri; Erdoğan’ın, İsveç’in NATO üyeliği başvurusu dönemindeki açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi. AB’nin genişlemden sorumlu komiseri, Dışişleri Bakanı Fidan ile görüşecek.

06 Eyl 2023

• Finlandiya , dijital pasaport uygulamasını deneyen dünyadaki ilk ülke oldu. Finlandiya Sınır Kontrol Birimi, şu anda pilot uygulamada olan Dijital Seyahat Belgesi'nin (DTC) fiziksel pasaport kadar güvenilir olduğunu belirtti. Nedir? Yalnızca Fin vatandaşlarına sunulan ve ilk kez Finnair ile Helsinki çıkışlı uçuşlarda denenen proje ile; DTC kullanılarak sınır kontrolünden beklemeden geçme imkanı tanındı.

04 Eyl 2023

• Finlandiya merkezli inşaat teknolojisi şirketi Metroc , Lifeline Ventures liderliğinde gerçekleşen tohum finansman turunda 2 milyon avro yatırım aldı. Girişim, yeni yatırım ile hâlihazırda 300 müşterisinin bulunduğu Finlandiya ve İsveç'in ardından Avrupa'ya açılmayı ve ekibini genişletmeyi planlıyor. Nedir: Metroc'un, inşaat firmalarına proje fırsatlarını araştırmada yardımcı olmayı amaçlayan bir SaaS aracı bulunuyor. İnşaat sektöründeki ihtiyaçlara cevap vermesi iç...Devamını Oku

29 Ağu 2023

• Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin de arasında bulunduğu 42 ülke içinde kadın bakan oranında son sırada bulunuyor. En fazla kadın bakan oranına sahip olan ülkeler ise Finlandiya ve İspanya.

23 Ağu 2023

• Finlandiya’nın eski Başbakanı Alexander Stubb , önümüzdeki yılın Ocak ve Şubat aylarında yapılacak iki aşamalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyurdu. Arka plan: Mevcut Başbakan Petteri Opo ve Finlandiya'nın muhafazakâr Ulusal Koalisyon Partisi, Stubb’dan aday olmasını istemişti. Yapılan son anketlerde ise Finlandiya’nın NATO üyeliğinin kilit müzakerecisi olan eski Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto üst sıralarda görülüyordu.

17 Ağu 2023

• Finlandiya’da Ulusal Koalisyon Partisi (NCP) lideri ve Başbakan Petteri Orpo liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümeti, eski hükümetin getirdiği yerel makamların belgesiz göçmenlere ücretsiz temel sağlık hizmeti sağlamasını öngören yasayı geri çekecek. Böylece yasal hakkı olmayan göçmenleri tedavi etmeye devam edip etmeme kararı yerel yönetimlere kalacak. Tepki: Belediyeler, sağlık çalışanları ve muhalefet partisi karara tepki gösterdi. Ülkede belgesiz göçmenlere...Devamını Oku

15 Ağu 2023