aposto-logo
TR
TREN

Volodimir Zelenski ile ilgili hikayeler

• Bu hafta Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ikinci yılı dolacak. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski , geçen hafta orduya 4 yeni komutan atadı. Ukrayna ordusunun yeni başkomutanı Oleksandr Sırskiy oldu. Bu sırada: Demokratların liderliğindeki ABD Senatosu; Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yardım konularını kapsayan 95 milyar dolarlık yasa tasarısını kabul ederek Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'ne gönderdi. Bir adım sonrası: ABD Başkanı Joe Bide...Devamını Oku

20 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Rus muhalif Aleksey Navalni'nin ani ölümü

Cuma günü Rus muhalif Aleksey Navalni'nin kaldığı cezaevinde hayatını kaybettiği duyuruldu. Kremlin, "Ölüm nedeniyle ilgili bilgimiz yok" açıklamasını yaparken, Navalni'nin yardımcısı Leonid Volkov, "Eğer doğruysa Putin Navalni'yi öldürdü demektir" dedi.

Serra Özgür

·

19 Şub 2024

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dünya çapında el konulan milyarlarca dolar değerindeki Rus varlığının Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılması çağrısında bulundu. BBC'ye konuşan Zelenski “Dünyanın elinde 300 milyar dolar varsa bunu neden kullanmayalım” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı, bu durumda Batı’daki vergi mükelleflerinin savaşın faturasını üstlenmesine gerek kalmayacağını söyledi.

18 Oca 2024

• Ukrayna'da Harkiv bölgesindeki savcılık, en az 50 kişinin yaşamını yitirdiği Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında Kuzey Kore'nin temin ettiği füzeleri kullandığına ilişkin kanıtlar bulunduğunu iddia etti. Reuters'ın haberine göre savcılık sözcüsü Harkiv'i hedef alan pek çok füzeden birinin görüntü ve teknik olarak Rusya yapımı füze modellerinden farklı olduğunu ileri sürdü. Bir adım geriden: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin baş danışmanı, Rusya'nın ge...Devamını Oku

10 Oca 2024

• Ukrayna'da Harkiv bölgesindeki savcılık, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında Kuzey Kore'nin temin ettiği füzeleri kullandığına ilişkin kanıtlar bulunduğunu iddia etti. Reuters'ın haberine göre savcılık sözcüsü Harkiv'i hedef alan pek çok füzeden birinin görüntü ve teknik olarak Rusya yapımı füze modellerinden farklı olduğunu ileri sürdü. Bir adım geriden: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin baş danışmanı, Rusya'nın geçen hafta Ukrayna'yı savaşın başından ...Devamını Oku

08 Oca 2024

• Rusya , Cumartesi günkü saldırıda 25 kişinin öldüğü sınır kenti Belgorod’a yeniden saldırı düzenlendiğini ve Kırım’a bağlı Sivastapol’da bir Ukrayna füzesinin düşürüldüğünü bildirdi. Öte yandan: Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın son beş günde 300 füze ve 200 insansız hava aracı kullandığını söyledi.

04 Oca 2024

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski , ABD'nin Kiev’e desteğini görüşmek için Joe Biden ile Beyaz Saray'da biraraya geldi. Kongre liderlerinden de acil destek isteyen ve aksi durumda savaşı kaybedebileceklerini belirten Zelenski, görüşmede ABD'nin desteğinin ne kadar önemli ve acil olduğunu vurguladı. Dahası: Zelenski’ye "Her zaman yanınızdayız, umudunuzu yitirmeyin" diyen Biden, Noel tatili öncesi Ukrayna'ya 200 milyon dolarlık bir ek yardım paketine onay verm...Devamını Oku

14 Ara 2023

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkelerine teslim edilen her hava savunma sisteminin hayat kurtardığını belirterek, "2024 yılı, Ukrayna hava sahasının Rusya için kapanacağı dönem olmalı" ifadesini kullandı.

24 Kas 2023

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski , Ukrayna vatandaşlarını kışın yaklaşması nedeniyle Rusya’nın altyapılara yönelik saldırılar düzenleyeceği konusunda uyardı.

15 Kas 2023

• Almanya'da Başbakan Olaf Scholz liderliğindeki koalisyon, Ukrayna'ya yapılan askerî yardımı 2024'te iki katına çıkararak 8 milyar avroya yükseltme konusunda prensipte anlaştı. Konuya ilişkin ayrıntılar ise paylaşılmadı. Öte yandan: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna vatandaşlarını kışın yaklaşması nedeniyle Rusya’nın altyapılara yönelik saldırılar düzenleyeceği konusunda uyardı.

14 Kas 2023