Norveç ile ilgili hikayeler

Kaynak: T24 Yeni albüm, yeni konser şekli: Büyük Ev Ablukada dönüyor Nedir? Konser. Grup, uzun bir bekleyişten sonra yeni albümleri Defansif Dizayn 'dan yeni şarkılarını seslendirecek. Nerede? DasDas. Ne zaman? 15, 16 Aralık Neden gitmeli? 1 Aralık itibarıyla, tüm dijital platformlarda yerini alacak albümü coşkulu bir performans ve yaratıcı sahne dekorları eşliğinde deneyimlemek için. Not almalı: Grup, yeni albümle birlikte yeni bir konser for...Devamını Oku

28 Kas 2023

• İnterpol'un BAE'li Başkanı Ahmed Nasır el Reisi hakkında iki İngiltere vatandaşı tarafından Avusturya'nın başkenti Viyana'da yeni bir suç duyurusunda daha bulunuldu. Bir adım geriden: Reisi hakkında Türkiye, Fransa, İsveç ve Norveç'te de işkence ve kötü muamele nedeniyle 4 ayrı suç duyurusu bulunuyordu.

28 Kas 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Albüm incelemesi: Beirut, Hadsel

Zach Condon, Beirut adı altında 4 yıl aradan sonra çıkardığı ilk albümünü, hayatının en karamsar dönemlerinden birini geçirirken, kasabadaki kilisede karşısına çıkan 19. yüzyıldan kalma devasa org ile yazdı. Albümün kapak görselinde Hadsel’deki ahşap kilisenin çizimi var. Aynı kilisenin soğuk kış aylarındaki görüntüsü gibi bembeyaz. Uçsuz bucaksız beyaz görüntü, korkutucu değil tam tersi rahatlatıcı.

Eda Solmaz

·

27 Kas 2023

• Dünya Peynir Yarışması ’nda Norveç’in Nidelman Blu peyniri “Dünyanın En İyi Peyniri” seçilirken Balıkesir’in Kirli Hanım Peyniri jüri üyeleri tarafından bronz madalyayla ödüllendirildi. Dahası: 2019 yılında Balıkesir’in köklü peynir geçmişinin kayıt altına alındığı 50 Peynirli Şehir Balıkesir kitabının yazarları Berrin Bal ve Neşe Biber, Türkiye’yi temsil etmek üzere yarışmada yer aldı.

04 Kas 2023

• Yenilenebilir enerji odağında çözümler geliştiren Norveç merkezli girişim Scatec , Climate Fund Managers'tan 102 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırım ile "Release by Scatec" markasını, hisselerinin %68'i Scatec'e, %32'si ise Climate Fund Managers'a ait olacak şekilde ayrı bir şirket konumuna getirmeyi planlıyor. Geniş açı: 2022 yılında 9 bin 381 GWh üretim gerçekleştirdiği; 4,7 milyon ton karbondioksit salınımını ise engellediği belirtilen Scateck, 800 k...Devamını Oku

31 Eki 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Festival sezonuna türler arası bir veda: MIX Festival

Sesler arası bir deneyim sunan MIX Festival, 3-4 Kasım tarihleri arasında yedinci edisyonu için yeniden Zorlu PSM’ye yerleşecek. Birçok farklı türden ismi konuk edecek festival için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Eda Solmaz

·

30 Eki 2023

Adania Shibli ✒️ Frankfurt Kitap Fuarı ’nda Filistinli Adania Shibli’nin adına gerçekleşecek ödül töreni, İsrail-Hamas savaşı gerekçe gösterilerek iptal edildi. Bir adım geriden: Tören, fuar çerçevesinde, her yıl bir yazara verilen LiBeraturpreis ödülünü taçlandırmak için planlanmıştı. Kitap hakkında: İngilizce versiyonuyla Ulusal Kitap Ödülü ve Uluslararası Booker Ödülü için aday olarak gösterilen ve Türkiye’de Eylül 2021’de Mehmet Hakkı Suçin’in çevirisiyle...Devamını Oku

15 Eki 2023

• 2023 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Norveçli yazar Jon Fosse kazandı. Açıklamada bu yılki ödülün "söylenemez olana ses veren yenilikçi piyesleri ve düzyazıları" nedeniyle Fosse'ye verildiği belirtildi.

06 Eki 2023

• Hâlihazırda UBS’nin en büyük 10 hissedarı arasında yer alan Norveç Varlık Fonu (NBIM) , neredeyse 20 yıldır hissedarı olduğu gruptaki hissesini bu ay %5’in üzerine çıkararak İsviçreli bankacılık devinin en büyük hissedarı konumuna yükseldi. Bir adım geriden: Mart ayında iflas eden ve UBS tarafından satın alınan Credit Suisse’in de ilk 10 yatırımcısı arasında olan NBIM, hisselerini elden çıkarmaya çalışıyordu.

13 Eyl 2023