felç ile ilgili hikayeler

• Yeni bir araştırma , doğada bazı meyve ve sebzelerin de içinde bulanan ve şekerden %40 daha düşük kaloriye sahip olduğu için sakız ve diş macunu gibi ürünlerde doğal tatlandırıcı olarak da kullanılan ksilitolün , kalp krizi ve felç riskini artırabileceğini ortaya koydu. Dahası: Aynı ekibin geçen yıl yürüttüğü çalışmada, bir diğer tatlandırıcı bileşeni olan eritritol için de benzer bulgulara rastlanmıştı.

08 Haz 2024

• Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü girişimi Neuralink, ikinci insanlı deneyi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aldı. Şirket, Haziran ayında başlaması beklenen yeni insanlı deneyinde ilk deneyde yaşanan sorunları düzeltmeyi taahhüt etti. Bir adım geriden: Neuralink, ilk insanlı deneyini bu yılın başlarında hayata geçirdi. Deney kapsamında felçli bir hasta olan Noland Arbaugh’ın beynine çip yerleştirildi. 29 yaşındaki Arbaugh, güncel olarak oyun ...Devamını Oku

24 May 2024

• ABD'de yapılan bilimsel bir çalışma kapsamında, felç geçiren bir adamın hem ana dili İspanyolca hem de ikinci dili İngilizceyi konuşmasını sağlayan bir beyin implantı kullanıldı. Neden önemli? Çalışma, beyin-bilgisayar ara yüzlerinin (BCI) konuşma, teknolojisinin felçli hastaların iletişim yeteneğini geri kazandırmak için umut verici bir yol sunduğunu gösterdi.

22 May 2024

• Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü girişimi Neuralink, ikinci insanlı deneyi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aldı. Şirket, Haziran ayında başlaması beklenen yeni insanlı deneyinde ilk deneyde yaşanan sorunları düzeltmeyi taahhüt etti. Bununla birlikte: Şu ana kadar 1.000’den fazla felçli hasta, Neuralink’in insanlı deneylerine katılmak için başvuruda bulundu. Şirket, implantını yıl sonuna kadar 10 kişide test etmeyi hedefliyor.

22 May 2024

• Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü girişimi Neuralink, ikinci insanlı deneyi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aldı. Şirket, Haziran ayında başlaması beklenen yeni insanlı deneyinde ilk deneyde yaşanan sorunları düzeltmeyi taahhüt etti. Bununla birlikte: Şu ana kadar 1000’den fazla felçli hasta, Neuralink’in insanlı deneylerine katılmak için başvuruda bulundu. Şirket, implantını yıl sonuna kadar 10 kişide test etmeyi hedefliyor.

21 May 2024

• Bilim insanları, iklim değişikliğinin felç, migren, menenjit, epilepsi, MS, şizofreni, Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların semptomlarını ağırlaştırdığını tespit etti. Yapılan araştırma, hâlihazırda limit sıcaklıkta çalışan beynimizin küresel ısınmadan oldukça olumsuz biçimde etkilendiğini ortaya koydu.

21 May 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Colorado, beyin dalgalarımızı korumak için ilk adımı attı

Colorado Valisi Jared Polis, hızla gelişmekte olan nöroteknolojiye karşı beyin dalgalarını korumak için ilk yasaya imza attı.

23 Nis 2024

colorado-beyin-dalgalarimizi-korumak-icin-ilk-adimi-atti
• Elon Musk'a ait Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzünün nakledildiği ilk hastanın görüntülerini canlı yayında paylaştı . Detaylar: Geçirdiği dalış kazası sonucu felç kalan 29 yaşındaki Noland Arbaugh, beynine yerleştirilen implant sayesinde fare imlecini yönlendirebiliyor. Arbaugh böylece biriyle sohbet ederken aynı anda bilgisayarda satranç oynayabiliyor.

22 Mar 2024

• Danimarka merkezli Novo Nordisk’in kronik obezite tedavisinde kullanılan Wegovy isimli ilacına ilişkin araştırma, New England Journal of Medicine’de yayımladı. Buna göre 17 bin 500 kişiyle yapılan çalışmada haftalık enjeksiyon şeklinde yapılan ilacın kalp krizi, felç ve kardiyovasküler nedenlerle ölüm riskini %20 azalttığı ortaya konuldu. 5 yıl süren çalışmada ilaç ölümcül olmayan kalp krizlerini de %28 azalttı.

13 Kas 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Yapay zeka ile 'yapabilmek'

Yapay zeka, tıbbın birçok alanında çığır açmaya devam ediyor

İrem Denli

·

12 Eyl 2023

yapay-zeka-ile-yapabilmek