Adana ile ilgili hikayeler

Ciğerimiz kalmamıştır: Mahalleler ve zamanlar arası sakatat rehberi Dîvânu Lugâti't-Türk’te Kaşgarlı Mahmud diyor ki, nasıl ciğere sirke ve hardal dökülünce kabarıyorsa, sevgi ateşi tutuşursa, ciğer ve yürek de öyle kavruluyormuş. Aradan bin yıl geçti. Ciğeri ve yüreği kavuran nice ateşler yandı, buna rağmen sakatat muhabbetimiz bitmedi. Yazı: Ayça Örer Ciğersiz yapamayan bir milletin evlatlarıyız. Bu öyle bir mesele ki dilimize kadar yerleşmiş, acın...Devamını Oku

18 May 2024

Fotoğraf: Canva • Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFİA) ve E3G tarafından hazırlanan "Kömürden Çıkışın Finansmanı: Türkiye Örneği" başlıklı raporda Türkiye’nin kömürden çıkış maliyeti incelendi. Ekonomik zarar: Rapora göre 2026 yılında Türkiye’de karbon fiyatı uygulamasının başlamasıyla beraber, kömürlü termik santraller lisans sürelerinin sonuna kadar toplamda 45 milyar dolarlık zarar edecek. Sürdürülebilir ve yerli kaynaklar: K...Devamını Oku

27 Nis 2024

• Türkiye genelinde 1991-2020 arasında 7,7 derece ölçülen mart ayı ortalama sıcaklığı , geçen ay 9,2 derece ile mevsim normallerinin 1,5 derece üzerine çıktı. En düşük ve en yüksek: Mart ayında en düşük sıcaklık sıfırın altında 22,3 derece ile Van'ın Özalp ilçesinde, en yüksek sıcaklık ise 31,9 derece ile Adana'da kaydedildi.

27 Nis 2024

• 2024 yılı ilk çeyreğinde Türk üreticiler Trendyol üzerinden en çok Suudi Arabistan, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne satış yaptı. Şehir bazında ise Riyad, Cidde, Bakü, Dubai ve Abu Dabi öne çıktı. Bununla birlikte: İlk çeyrekte yaklaşık 50 bin Trendyol satıcısı, A zerbaycan ve Körfez ülkelerinde toplam 16 milyon ürün sattı. Bu dönemde toplam 4,5 milyon müşteri tabanına ulaşan Trendyol satıcılarının en çok ilgi çeken ürünleri tişört, gömlek, mutf...Devamını Oku

17 Nis 2024

• Türk üreticiler, e-ticaret platformu Trendyol aracılığıyla Şubat ayında en çok Azerbaycan ve Suudi Arabistan'a satış yaptı; en çok e-ihracat yapan şehirler ise İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep, Denizli, Aydın, Mersin ve Antalya oldu.

20 Mar 2024

• ORC Araştırma Şirketi'nin 2-4 Mart arası toplam 1120 seçmenle yapılan anket çalışmasının Uşak, Adana, Nevşehir ve Isparta için sonuçları açıklandı . Ayrıca ORC'nin Edirne sonuçları da buradan görülebilir.

14 Mar 2024

• Afet bölgesi ilan edilen Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ'da geçen yıl boyunca toplam 68.202 daire için yapı ruhsatı alındı . En çok yapı ruhsatının verildiği il 13.672 ile Şanlıurfa oldu.

13 Mar 2024

• Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yeni havalimanları yapılacağını söyledi. Uraloğlu “4 yeni havalimanı yapacağız. 3'ünün yapımı devam ediyor. Çukurova’daki havalimanını yapıyoruz. Adana’daki havalimanını eğitim alanı olarak kullanacağız. Bayburt - Gümüşhane devam ediyor. Trabzon da var. Onu yeniliyoruz. Yozgat da var. Karaman’da da planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

09 Mar 2024

SoliSoli

HİKAYE

Bu ay Beyoğlu'nda ne yapsak?

Türkiye-Japonya ilişkililerinin 100'üncü yıl kutlamasından yeni edisyonuyla geri dönen Frankofon Film Festivali'ne şehirde, daha doğrusu Beyoğlu'nda gerçekleşenler; ajandamıza not ettiklerimiz.

08 Mar 2024

bu-ay-beyoglunda-ne-yapsak
• Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 14. Adana İnşaat Fuarı , 3 Mart'ta sona erdi. Yapı malzemeleri, inşaat teknolojileri, iş ve inşaat makineleri, ısıtma, soğutma, havalandırma, klima ve güneş enerji sistemleri gibi birçok ürün çeşidinin sergilendiği fuarda bir İnşaat Zirvesi de düzenlendi.

06 Mar 2024