İran ile ilgili hikayeler

• İran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından 28 Haziran'da yapılacak erken seçimlerde yarışacak 6 aday belli oldu. Adaylığı onaylanan altı kişiden beşi muhafazakar kanatta yer alırken sadece biri reformcu kanatta bulunuyor.

10 Haz 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Küresel merkez bankaları dolar alımına mı yöneliyor?

Birleşik Krallık merkezli düşünce kuruluşu OMFIF'in merkez bankaları ile düzenlediği anket, para otoritelerinin ileriki dönemde USD alımına daha çok meylettiği sonucunu verdi.

06 Haz 2024

kuresel-merkez-bankalari-dolar-alimina-mi-yoneliyor
• İran'da eski kadın Milletvekili Zohre Elahiyan , 28 Haziran'daki cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusunda bulundu. Elahiyan, "Hükümetimin sloganı 'sağlıklı hükümet, sağlıklı ekonomi ve sağlıklı toplum'dur" dedi. Böylece seçim için toplam aday adayı sayısı 20'yi geçti. Bir adım geriden: Meclis'te İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Elahiyan, Şubat 2023'te AB tarafından yaptırım listesine alınmıştı. Bir adım sonrası: Şimdilik başkanlık yarı...Devamını Oku

04 Haz 2024

• Suriye'nin resmî haber ajansı SANA, İsrail'in Halep yakınlarına düzenlediği hava saldırılarında maddi hasar ve can kayıpları olduğunu bildirdi, ancak tam bir rakam vermedi . İsrail'in ülkede İran'a bağlı hedefleri vurduğu değerlendiriliyor.

03 Haz 2024

• İran'da eski kadın Milletvekili Zohre Elahiyan , 28 Haziran'daki cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusunda bulundu. Elahiyan, "Hükümetimin sloganı 'sağlıklı hükümet, sağlıklı ekonomi ve sağlıklı toplumdur" dedi. Böylece seçim için toplam aday adayı sayısı 17 oldu. Bir adım geriden: Meclis'te İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Elahiyan, Şubat 2023'te AB tarafından yaptırım listesine alınmıştı.

03 Haz 2024

• İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin ikinci ön inceleme raporunu yayımladı . Ayrıntılar: Raporda, elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı ancak kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

30 May 2024

• Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı son verilere göre, dünya genelinde infaz edilen ölüm cezası sayısı artış gösterdi. Örgütün Genel Sekreteri Agnès Callamard, infazlardaki büyük artışı İran ile ilişkilendirdi. Diğer yandan: Af Örgütü, en az 853 infazla İran'ın başı çektiğini ancak, çok sayıda infazın da Çin'de yapıldığını düşünüyor. Ayrıntılar: Af Örgütü, 2023'te kayıtlara geçen 1.153 infazın 2022'deki bilinen 883 infaza kıyasla, %31'lik artış gösterdiğini...Devamını Oku

30 May 2024

• İran Genelkurmay Başkanlığı , Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin düşen helikopterinin yerini tespit etmek için İran üretimi insansız hava araçlarının (İHA) kullanıldığını duyurdu. Açıklama: İranlı yetkililer, Türkiye tarafından gönderilen İHA'nın gece görüş ekipmanına sahip olmasına rağmen kaza alanının yerini tespit edemediğini söyledi. Öte yandan: Akıncı İHA'ların üreticisi savunma şirketi Baykar , kendi ürettikleri İHA'ların kaza yerini tespit ettiğini öne s...Devamını Oku

28 May 2024

• Kültür ve Turizm Bakanlığı , Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısının yıllık bazda %8,7 artışla 3 milyon 611 bin kişiye ulaştığını duyurdu. Böylece Nisan ayında kaydedilen yabancı turist girişi, pandemi öncesi seviyeyi de geride bırakmış oldu. 📖 Ayrıntılar: Bakanlık verilerine göre Ocak-Nisan döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı yıllık bazda %11,8 artışla 10,7 milyon kişiye yükseldi. Bu dönemde ülkemize en çok yabancı turi...Devamını Oku

27 May 2024

• İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin yaptığı kazaya ilişkin ön raporu yayımladı . Ayrıntılar: Buna göre, kaza yapan helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı, bölgenin engebeli, havanın soğuk ve sisli olmasınınsa arama kurtarma çalışmalarının uzamasına neden olduğu belirtildi.

24 May 2024