Umman ile ilgili hikayeler

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Kentlerimiz sorunlu ve çirkin. Hadi yeni kentler yapalım!

“Şehir kurma” projeleri pıtrak gibi çoğalıyor: “Boş arazilere” yüksek binalar dikiliyor, yollar yapılıyor, kanallar açılıyor, göller kazılıyor. Peki bunlar bize dünyanın gidişatıyla ilgili ne anlatıyor?

24 Mar 2024

kentlerimiz-sorunlu-ve-cirkin-hadi-yeni-kentler-yapalim
• Rusya , bir grup savaş gemisinin Umman Körfezi ve Umman Denizi'nde İran ve Çin ile birlikte Deniz Güvenlik Kuşağı–2024 adı verilen ortak tatbikatlara katılmak üzere İran'a ulaştığını açıkladı. Dahası: Tatbikatta Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Umman, Hindistan ve Güney Afrika donanmalarından temsilcilerin gözlemci olarak görev alacağı bildirildi.

12 Mar 2024

• Kızıldeniz’de Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarının küresel tedarik zincirinde yarattığı kriz devam ederken, dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden olan MSC , saldırıların düzenlendiği Yemen’i bypass ederek Türk ürünlerini Arap Körfezi ülkelerine ulaştırmak için yeni bir rota oluşturdu. Bu kapsamda: Şirket; Tekirdağ, Derince ve Mersin limanlarından alınan yükleri, Süveyş’i geçecek orta ölçekli gemilerle Suudi Arabistan’ın King Abdullah Limanı’na, o...Devamını Oku

25 Oca 2024

• Tüpraş , Irak devlet petrol şirketi SOMO'dan satın alınarak Basra Limanı'ndan yola çıkan ve 140 bin ton ham petrol taşıyan gemiyle irtibatın Umman açıklarında kesildiğini bildirdi. Kurumun açıklamasında gemide Türk mürettebat bulunmadığı belirtildi.

12 Oca 2024

Fotoğraf: Trendyol • Trendyol, Suudi Arabistan merkezli perakende kuruluşu Cenomi Grup ile Körfez ülkelerinde faaliyet gösterecek yeni bir moda platformu için stratejik işbirliğine yönelik niyet mektubu imzaladı. Detaylar: Anlaşmaya göre moda ve yaşam alanlarına odaklanacak olan platform; Suudi Arabistan, BAE, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’de hizmet verecek.

29 Kas 2023

Aqueduct su risk haritası , dünya nüfusunun dörtte birine ev sahipliği yapan 25 ülkenin aşırı su stresi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Nedir? Su stresi, bir bölgede tatlı su kaynaklarının miktarının ihtiyaç duyulan su miktarından az olması olarak tanımlanıyor . Ülkeler: En fazla su stresi altında olan 25 ülke arasında Suudi Arabistan Şili, San Marino, Belçika ve Yunanistan yer alıyor. En yüksek su stresiyle karşı karşıya olan beş ülke ise Bahreyn, Kıbrıs, ...Devamını Oku

28 Ağu 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

OPEC'ten şaşırtan kesinti kararı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), mayıs ayından 2023 yılının sonuna kadar günlük petrol üretiminde 1 milyon varilden fazla kesinti yapma kararı aldı.

Emircan Yaman

·

04 Nis 2023

opecten-sasirtan-kesinti-karari-1
• OPEC+ üyesi ülkeler , Mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varili aşan petrol üretimi kesintisine gitme kararı aldı. Suudi Arabistan, Irak, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Cezayir, Gabon ve Kazakistan, petrol üretimlerini toplamda günde 1,16 milyon varil azaltacağını açıkladı. Detaylar: OPEC'in en büyük üreticisi Suudi Arabistan, üretimini günde 500 bin varil azaltacağını açıkladı. Enerji Bakanlığı, gönüllü azaltımın petrol piyasasında istikrarın kor...Devamını Oku

04 Nis 2023

• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , elektrik fiyatlarında düşüşün sürmesi hâlinde mart ayında bir indirim olabileceğini ifade etti. Dönmez ayrıca, " Karadeniz gazı şu anki rezerviyle 30 yıllık ihtiyacımızı karşılayacak büyüklükte. Yeni keşiflerle inşallah bu süre daha da uzayacak" açıklamasında da bulundu. Öte yandan: Bakan Dönmez Türkiye'nin Umman'dan 10 yıl süre ile yılda 1,4 milyar metreküp doğal gaz tedarik edeceğini açıkladı.

31 Oca 2023

• Reuters , ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson’ın Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'ı Rusya yaptırımlarını delmeleri durumunda G7 pazarlarına erişimi kaybedebilecekleri konusunda uyaracağını haberleştirdi. Nelson bu hafta üç ülkeyi de ziyaret edecek.

30 Oca 2023