aposto-logo
TR
TREN

İsrail ile ilgili hikayeler

• ABD, İsrail’in Gazze saldırılarının sona ermesi için BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan acil insani ateşkes tasarısını veto etti . Beyaz Saray, karar tasarısının "savaşı sona erdirmeye yönelik görüşmeleri tehlikeye atacağını" belirterek bunun yerine geçici ateşkes tasarısı önerdi. Öte yandan: Çin, ABD'nin veto kararını "Katliamın devamına yeşil ışık yaktı" sözleriyle eleştirdi.

22 Şub 2024

• Eski Mossad yetkilisi Udi Levy , yıllar önce İsrail lideri Netanyahu'ya "Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdiğini" açıkladı . Dahası: Levy, Türkiye'den yönetildiği belirtilen bir finansal ağla ilgili "Netanyahu ile Türkiye'nin bazı yönlerden öne çıktığını konuştuk. Türkiye'deki ağ, Hamas'ın mali altyapı yönetimi için kritik bir odak noktasıydı" ifadelerini kullandı.

22 Şub 2024

• İsrail'in Filistin işgaline ilişkin duruşmalar Pazartesi günü Uluslararası Adalet Divanı'nda (ICJ) başladı. Filistin Özerk Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki; İsrail'i, Gazze Şeridi'nde Filistinlilere karşı sistematik baskı, kolonyalizm ve apartheid uygulamakla suçladı. Bilgi notu: Oturumlar, Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde "soykırım" suçlamasıyla açtığı davadan bağımsız olarak sürdürülüyor. Detaylar: Altı gün sürecek ot...Devamını Oku

21 Şub 2024

Bloomberg • İsrail'in, Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan ve savaş başladığından beri güvenli bölge olarak gösterilen Refah kentine düzenlediği saldırılarda 100'ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Perspektif: Savaş başladığından beri milyonlarca sivil, saldırılardan kaçarak Refah kentine sığınmıştı. Filistin Kızılayı, saldırıların şehir merkezinde yoğunlaştığını ve sivillerin evlerinin de hedef alındığını bildirdi. Öte yandan: İsrail, onlarca kişinin öldüğ...Devamını Oku

20 Şub 2024

• Hollanda'da Lahey Temyiz Mahkemesi , İsrail’e F-35 savaş uçağı parçası satışını durdurma kararı aldı. Mahkeme, “ciddi insani hukuku ihlalleri yapılması riski” nedeniyle ihracatın yedi gün içinde durmasına hükmetti.

20 Şub 2024

BBC Türkçe • Cuma günü Rus muhalif Aleksey Navalni'nin cezaevinde hayatını kaybettiği duyuruldu. Kremlin, "Ölüm nedeniyle ilgili bilgimiz yok" açıklamasını yaparken, Navalni'nin yardımcısı Leonid Volkov, "Eğer bu doğruysa Putin, Navalni'yi öldürdü demektir" dedi. Navalni'nin cansız bedeninin nerede olduğu da bilinmiyor. Eşinden açıklama: Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya , "Putin ve tüm ekibinin ülkemize, aileme ve eşime yaptıklarından dolayı cezalandırı...Devamını Oku

20 Şub 2024

📰 The Wall Street Journal 'ın haberinde , ABD yönetiminin bir yandan Gazze'de ateşkes çağrısı yaparken diğer yandan İsrail'e askerî teçhizat ve silah göndermeye hazırlandığı ifade edildi. ABD'li bir yetkiliyse önerilen teslimatın yönetim tarafından gözden geçirildiğini belirtti.

20 Şub 2024

• Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ), İsrail'in Filistin topraklarını işgaline ilişkin bir hafta sürecek duruşmalar dün Lahey’de başladı. Türkiye dahil 52 ülke ve üç kurum, İsrail’in Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’teki eylemlerine karşı argümanlarını sunacak. Neler oldu? Duruşma Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki’nin konuşmasıyla başladı. El Maliki, "Gazze'de soykırım yaşanıyor" dedi, İsrail işgalinin koşulsuz sona ermesi gerektiğini e...Devamını Oku

20 Şub 2024

• İsrail ekonomisi , Gazze'de yaşanan çatışmaların etkisiyle 2023'ün son çeyreğinde %19,4 daraldı. Böylece 2022 yılında %6,5 büyüyen İsrail ekonomisi, 2023'te yalnızca %2 büyüme kaydedebildi. 💉 Hatırlatma dozu: İsrail ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde %3,2; ikinci çeyreğinde %3,1; üçüncü çeyreğinde ise %2,7 büyümüştü.

20 Şub 2024

• İsrail ekonomisi, 2023'ün son çeyreğinde %19,4 daraldı. Tahminlerden kötü gelen veride Gazze saldırıları ve özel harcamalarda kaydedilen %26,9'luk düşüş etkili oldu. Dahası: İsrail Merkez Bankası, çatışmaların İsrail'e 2025 yılı sonuna kadar yaklaşık 70 milyar dolara mâl olmasını bekliyor.

20 Şub 2024