aposto-logo
TR
TREN

Ukrayna ile ilgili hikayeler

• Ukrayna ve İsrail'e 110 milyar dolarlık güvenlik yardımı sağlayacak acil harcama tasarısı ABD Senatosu'nda veto edildi. Cumhuriyetçi senatörlerin tasarıyı bloke ettiği bildirildi.

08 Ara 2023

• ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada Kongre'nin Biden yönetiminin Ukrayna'ya fon talebini onaylamaması hâlinde "Ukrayna'nın yenilgisinden ABD'nin sorumlu olacağını" söyledi. Ya sonra? Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD'nin ülkeye gelecekte sağlayacağı finansman konusundaki tartışmaların gündeme taşınmasının ardından ABD'li milletvekilleriyle yapacağı toplantıyı son anda iptal etti .

07 Ara 2023

• Rusya, Ukrayna’daki "özel askerî operasyon" ve NATO’nun devam eden genişlemesi nedeniyle asker sayısını yaklaşık 170 bin artırma kararı aldı. Buna göre Rusya ordusundaki asker sayısı toplam 2 milyon 209 binin üzerine çıktı.

06 Ara 2023

• Rusya, Ukrayna’daki "özel askerî operasyon" ve NATO’nun devam eden genişlemesi nedeniyle asker sayısını yaklaşık 170 bin artırma kararı aldı. Buna göre Rusya ordusundaki asker sayısı toplam 2 milyon 209 binin üzerine çıktı. Öte yandan: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna işgaliyle ilgili olarak "Ukrayna'yı hem iyi hem de kötü günde desteklemeliyiz" dedi. Stoltenberg, "Kötü haberlere de hazırlıklı olmalıyız" yorumunda bulundu.

04 Ara 2023

• Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehrin geçen yılki Rus işgalinden bu yana yaşanan en büyük insansız hava aracı (İHA) saldırısına uğradığını söyledi. Ukraynalı yetkililerin açıklamasına göre Kiev’e kuzey ve doğu istikametinden İran yapımı 75 İHA gönderildi, bu İHA’ların 74’ü düşürüldü. Saldırılarda en az 5 kişi yaralandı. Su altı tüneli: Ukrayna güvenlik güçlerinin ulaştığı bilgilere göre, Rusya ve Çin Ukrayna'nın saldırılarından etkilenmeyecek ve Rusya'yı Kırım'...Devamını Oku

29 Kas 2023

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkelerine teslim edilen her hava savunma sisteminin hayat kurtardığını belirterek, "2024 yılı, Ukrayna hava sahasının Rusya için kapanacağı dönem olmalı" ifadesini kullandı.

24 Kas 2023

• ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin , Kiev'i ziyaret etti ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile biraraya geldi. Austin'in, "ABD sizin yanınızda, daima da öyle olacak" ifadelerine Zelenski "Desteğinize güveniyoruz" yanıtını verdi. Öte yandan: Fox CEO'su Lachlan Murdoch da Ukrayna'yı ziyaret ederek Zelenski ile görüştü. Zelenski, Murdoch'un ziyaretinin son derece önemli olduğunu belirterek "Hele ki küresel medyanın ilgisinin Ukrayna'daki savaştan uzaklaştığı...Devamını Oku

21 Kas 2023

• Macaristan hükümeti, vatandaşlarına gönderdiği ankette, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği ve birliğin bu ülkeye daha fazla mali yardım yapması konusunda görüşlerini sordu. Ülkedeki siyasi yorumcular bu anketi Başbakan Viktor Orban’ın "siyasi popülaritesini artırmak için yeni bir hamle" olarak değerlendirdi.

20 Kas 2023

• Almanya'da Başbakan Olaf Scholz liderliğindeki koalisyon, Ukrayna'ya yapılan askerî yardımı 2024'te iki katına çıkararak 8 milyar avroya yükseltme konusunda prensipte anlaştı. Konuya ilişkin ayrıntılar ise paylaşılmadı.

15 Kas 2023

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski , Ukrayna vatandaşlarını kışın yaklaşması nedeniyle Rusya’nın altyapılara yönelik saldırılar düzenleyeceği konusunda uyardı.

15 Kas 2023