Polonya ile ilgili hikayeler

• Avro Bölgesi'nde perakende satışlar , Nisan'da bir önceki aya göre %0,5 düştü. Yıllık bazda ise perakende satışlar 2023 Nisan'daki düzeyde kaldı. Ayrıntılar: Perakende satışlar, yıllık bazda Bulgaristan ve Romanya'da %9,8, Hırvatistan ve Slovakya'da %8,6, Lüksemburg'da % 7,3 artarken, Polonya'da %7,3, Belçika'da %5,8, Estonya'da %4,9 geriledi.

10 Haz 2024

• Çin merkezli otomobil üreticisi Chery’nin yan markası olan JAECOO, Türkiye pazarına giriş yaptı. Daha zengin konfigürasyon, daha fazla sürüş modu, daha iyi yol tutuş ve daha iyi şasi performansı vadeden şirket, lansmanını “ Klasikten Klasiğin Ötesine ” temasıyla hayata geçirdi. Açıklamalar: JAECOO Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan, lansmandaki açıklamasında “Markamız şu ana kadar dünya çapında 37 ülkede 1,1 milyonluk bir hayran kitlesi kazanmayı başardı” ifad...Devamını Oku

05 Haz 2024

• Euronews 'da yer alan habere göre Türkiye, Nisan ayı üretimiyle listenin başını çeken Almanya ve Polonya’yı geride bıraktı. 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde Türkiye’nin kömür yakıtlı santrallerinden kaynaklanan toplam karbondioksit (CO2) emisyonu 36 milyon metrik tonun üzerine çıktı. Ayrıca: Aynı dönemde karbon emisyon oranları Almanya’daki santrallerde 35,8 milyon, Polonya’daki santrallerdeyse 32,2 milyon ton oldu.

24 May 2024

• Microsoft çatısı altında yer alan Activision, Polonya merkezli yeni oyun stüdyosu Elsewhere Entertainment’ı duyurdu. Stüdyonun üzerinde çalıştığı oyun veya projeler hakkındaysa henüz herhangi bir ayrıntı paylaşılmadı.

21 May 2024

Fotoğraf: The Guardian • Aralarında İrlanda, Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu 11 ülkenin çevre bakanları, süresi dolmak üzere olan AB doğa koruma yasalarının desteklenmesi için Macaristan, İsveç, Belçika, Finlandiya, Avusturya ve Polonya gibi ülkelerin yetkililerine çağrıda bulundu. Nasıl? İrlanda önderliğinde hazırlanan yeni mevzuat, 2050 yılına kadar bozulmuş habitatların önemli bir kısmının restore edilmesini zorunlu kılıyor ve 3 milyar ağaç dikilmesin...Devamını Oku

18 May 2024

Simons Foundation • İrlanda'nın başkenti Dublin'in "Avrupa'da Yılın Akıllı Turizm Şehri" olarak seçilmesinin ardınan, kente New York ile 7/24 canlı video bağlantısı sunan Portal (boyut kapısı) isminde bir sanat eseri yerleştirildi. Ayrıntılar: Kamera ve ekranlar aracılığıyla iki şehrin sakinlerinin birbirlerinin gündelik hayatlarını gözlemleyebildiği bir pencere olarak kurgulanan eser, şimdiden 5 bin kilometre uzaktaki yabancılarla flörtleşmek için kulla...Devamını Oku

11 May 2024

SoliSoli

HİKAYE

Mayıs 2024

İstanbul-Mardin-Londra-New York hattındaki ajandamızda çeşitli performanslar, pop-up yemek deneyimleri, sergiler ve fuarlar var.

06 May 2024

mayis-2024
SoliSoli

HİKAYE

Utkan Günerkan

Utkan, "Utki". Kendi tanımıyla iletişim yeteneği kuvvetli bir iç mimar. Avrupa dışında turist, İstanbul'da yerli ama hiçbir yerde "yabancı" değil.

12 Nis 2024

utkan-gunerkan
• Polonya hükümeti, Amazon'un kullanıcılarını satış sözleşmesiyle ilgili yanılttığı için şirkete 8 milyon dolara yakın ceza kesti . Bir adım geriden: Polanya'nın rekabet kurumu (UOKIK), Amazon'un satış uygulamalarıyla ilgili yapılan şikayetleri Eylül 2021'den beri inceliyordu. Kurum, Amazon'a Şubat 2023'te resmî bir soruşturma başlatmıştı.

29 Mar 2024

• Ukrayna , Rus ordusunun başkent Kiev'e seyir füzeleriyle saldırı düzenlediği bildirildi. Kiev Askerî İdare Başkanı Sergey Popko, "Kiev'e son dört günde 3. füze saldırısı düzenlendiğini" belirtti. Dahası: Ukrayna basını, sınır kenti Lviv'de de bomba sesleri duyulduğunu yazdı. Polonya, Lviv'i hedef alan saldırıların ardından ülkelerinin hava sahasının güvenliğini sağlamak için hava kuvvetlerini harekete geçirdiğini açıkladı.

25 Mar 2024