aposto-logo
TR
TREN

Polonya ile ilgili hikayeler

• Polonya’da Mateusz Morawiecki başbakanlığında yeni kurulan hükümet Cumhurbaşkanı Andrzej Duda huzurunda yemin ederek göreve başladı. Yarısından fazlasını kadınların oluşturduğu yeni kabinede koltuğunu koruyan tek bakan, Millî Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak oldu. Perspektif: Parlamento aritmetiği dikkate alındığında yeni hükümet, önümüzdeki iki hafta içinde parlamentonun alt kanadı Sejm’de düzenlenecek oturumda güvenoyu alamayarak düşebilir. Yeni hükümetin düşmesi d...Devamını Oku

29 Kas 2023

Fransa’nın imparatorundan bir yazarın yangınlarına, İstanbul uçuşunun son çağrısından Locarno’nun öne çıkanlarına; bu hafta sinemalarda, evde ve şehirde izleyebileceğin birçok seçenek var.

24 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

66. Grammy Ödülleri’nin adayları açıklandı

Bu yıl öne çıkan isimler arasında SZA, Victoria Monét, Phoebe Bridgers ve Serban Ghenea var.

19 Kas 2023

10. Asya-Avrupa Mediations Bienali bu yıl Artİstanbul Feshane’de İBB Miras ve İBB Kültür ortaklığıyla gerçekleşen, 17 küratör ve 137 sanatçının yer aldığı bienal 11 Aralık’a kadar ziyarete açık. 2008’de Polonya’daki Poznan kentinde sanatçı Profesör Thomasz Wedland ve ekibi tarafından kurulan Mediations Bienali’nin bu yılki sergisi, cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle İstanbul’da.

03 Kas 2023

• Polonya’da Pazar günü gerçekleşen seçimlerin dün kesinleşen sonuçlarına göre 2015 yılından beri ülkeyi yöneten muhafazakâr milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) çoğunluğu elde edemedi. Seçim yarışında iktidar partisi PiS’in oy oranı %36’da kaldı. Seçimde birinci parti gelmesine karşın 460 sandalyeli Polonya Parlamentosu'nda (Sejm) çoğunluğu elde edemeyen PiS’e olan yakınlığıyla bilinen aşırı sağcı Konfederasyon Partisi'nin (KON) oy oranının da %6,4'te kalmasıyla birli...Devamını Oku

18 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Polonya seçimleri: Popülistler artık o kadar popüler değil

Polonya’daki seçimlerin resmî olmayan sonuçlarına göre 2015 yılından beri ülkeyi yöneten muhafazakâr milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) çoğunluğu elde edemedi. Popülist lider Yaroslav Kaçinski’nin iktidarı kaybetmesi Avrupa için ne anlama geliyor?

18 Eki 2023

Kızlar için caz kampı proje tarihleri açıklandı Bozcaada Caz Festivali’nin bir parçası KEŞİF’in yeni projesi Kızlar için Caz Kampı; Jazz Danmark ve Kopenhag Caz Festivali ile birlikte başlatılan JazzCamp for Girls projesinin Türkiye ayağı. 10-15 yaş arası kız çocuklarına müzik eğitimi fırsatı sunarak caz ve doğaçlama müzik sektöründe cinsiyet dengesini sağlamaya yardımcı olmayı amaçlayan proje, Nordisk Kulturfond’un desteğiyle 15-18 Kasım’da İstanbul Akbank Sanat ev sahip...Devamını Oku

17 Eki 2023

• Polonya'da pazar günü gerçekleştirilen seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre; muhalefet partilerinin toplam çoğunluğu elde etti, iktidardaki milliyetçi muhafazakar parti ise yarışı önde tamamladı. Mevcut iktidar seçimi önde tamamlamasına rağmen parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı. Bir adım sonrası: Kesin sonuçların yarın açıklanması bekleniyor; ancak şu anki oy oranıyla partilerin hükümet kurulması için koalisyon çalışmalarına başlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

17 Eki 2023

Aposto SeyahatAposto Seyahat

HİKAYE

Molozlar Varşova'nın kolektif bilincine nasıl işledi?

Varşova Ulusal Müzesi'nde başlayan sergi, yıkıntı ve molozlarla şehrin yeniden inşasını tanımlıyor.

Rana Mengü

·

07 Eyl 2023

• TechCrunch'ın haberine göre ChatGPT yapımcısı OpenAI karşı Polonya veri koruma otoritesi nezdinde 17 sayfalık ayrıntılı bir şikayet dilekçesi sunuldu . Şikayet dilekçesinin konusunu, OpenAI'ın üretken yapay zeka teknolojisinin eğitilmesi için hukuka aykırı veri işlendiği ve bu yapay zeka aracının geliştirmesinin- çalıştırmasının GDPR'ı sistematik bir şekilde ihlal ettiği iddiaları oluşturuyor.

04 Eyl 2023