aposto-logo
TR
TREN

Anayasa ile ilgili hikayeler

TBMM Anayasaya Uymamayı Tercih Etti!

Anayasanın bütün devlet kurumları tarafından bu derece hoyratça ihlal edilmesi anayasanın geçerliliğini sorgulanır hale getirmiştir. Bu hukuksuzluklar rejimin keyfiliğini giderek perçinlemektedir.

Ali Rıza Çoban

·

12 Şub 2024

Evli Kadının Soyadına İlişkin Taslak Düzenleme

Hükümet tarafından hazırlanan 8. Yargı Reformu paketinde yer alan düzenlemede evli kadının önceki soyadını tek başına kullanmasına yine izin verilmemektedir. Düzenlemenin gerekçesinde ailenin önemine vurgu yapılarak, anne ve babanın ayrı ayrı soyadı kullanmalarının, çocuk üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceği, çocuğun hangi soyadını kullanacağının ayrı bir tartışma konusu haline geleceği ve bu durumun, Türk toplumunun temeli olan aile bütünlüğüne zarar verebileceği iddia edilmiştir.

Ali Rıza Çoban

·

15 Oca 2024

AYM’nin İkinci Can Atalay Kararı

Anayasanın bu kadar açık bir şekilde ve inatla ihlal edilmesinden ve yok sayılmasından, sadece bu kararları verenlerin değil, aynı zamanda bunlar hakkında soruşturma yapma yetkisi olan kurumların da sorumluğunun doğacağı açıktır.

Ali Rıza Çoban

·

02 Oca 2024

Yerel seçimlerin tarihi yaklaştıkça siyasî partiler arasındaki bloklaşma ve ittifak çabaları hızlanırken, bu arada Yüksek Seçim Kurulu da yerel seçim takvimini açıkladı. Buna göre, 31 Mart 2024’te tapılacak olan mahallî idare seçimleri için resmî süreç (‘’seçim takvimi’’) 1 Ocak’ta başlayacak. Seçim propaganda ve yasaklarının başlama tarihi de 21 Mart olarak belirlendi. Seçim ittifakı arayışları ise geçen Mayıs’ta yapılan genel seçimlerdeki eski saflaşmayı yenileme temelind...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

04 Ara 2023

Sekiz Milletvekiline Ait Fezlekeler Meclis’e Sevk Edildi

Türkiye’de milletvekillerinin, dokunulmazlıkların kaldırılması girişimleriyle sistematik bir biçimde karşı karşıya kalması hukukun üstünlüğüne ve demokratik kurum ve süreçlere zarar vermektedir. Zira dokunulmazlıkların kaldırılması tehdidi altında çalışan milletvekilleri, parlamentoda etkin bir şekilde görev yapma yeteneğini kaybedebilir, temsil ettikleri seçmenlerin taleplerini etkili bir biçimde dile getirmelerini kısıtlayabilir.

Ömer Faruk Şen

·

09 Eki 2023

Can Atalay’ın Tahliye Edilmemesi Temel Hak İhlâlidir

Osman Kavala açısından dosyada bulunmayan delillerin Can Atalay ve diğer sanıklar açısından bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle Atalay’ın tutukluluğu AİHM kararlarına da aykırıdır.

Ali Rıza Çoban

·

17 Tem 2023

Anayasa Mahkemesi Temel Hak İhlâllerine Çözüm Üretemiyor

Anayasa Mahkemesi ihlâlin kanundan kaynaklandığını tespit ettiği hallerde kararın bir örneğini de TBMM’ye gönderme yönünde bir uygulama geliştirdi. Ancak ne TBMM İçtüzüğünde ne de 6216 sayılı Kanunda bu durumda nasıl hareket edileceği konusunda bir düzenleme bulunmuyor.

Ali Rıza Çoban

·

19 Haz 2023

• MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP'nin hazırladığı 100 maddelik Anayasa'yla ilgili açıklama yaptı. Yıldız açıklamasında "MHP'nin hazırladığı anayasa çalışmasında ilk 4 maddeyi değiştirmeye yönelik girişimler yoktur" ifadelerini kullandı. Neden önemli? Yıldız'ın açıklamasının HÜDA-PAR'ın lideri Yapıcıoğlu’nun Anayasa’nın ilk dört maddesine ilişkin " 'Anayasa’nın ilk 4 maddesi zinhar değiştirilemez' demek, nesillerin irades...Devamını Oku

13 Haz 2023

AYM Kararlarının Genel Bağlayıcılığı

AYM bir konuda ihlâl kararı verdikten sonra kamu idareleri uygulamalarını, diğer mahkemeler de kararlarını AYM kararı ile uyumlu hale getirmelidir.

Ali Rıza Çoban

·

11 May 2023