aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

yargı ile ilgili hikayeler

• Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Türkiye’de insan hakları, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularındaki gözlemlerini kayda geçirdiği raporunu geçen hafta yayımladı. Detaylar: 14 sayfalık raporda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün endişe verici düzeyde gerilediği, medyanın yüzde 90’ının hükümet kontrolünde olmasının demokratik tartışma ortamını engellediği belirtildi .

14 Mar 2024

NYT’de Sızıntı ve Irkçılık Krizi Geçtiğimiz günlerde The Intercept, New York Times’ın 7 Ekim’de Hamas’ın saldırısı esnasında gerçekleşen cinsel şiddet iddialarına dair bir podcast bölümünü tutarlılık gibi sorunlar yüzünden yayınlamadığını ve bunun içeride ciddi bir tartışmaya neden olduğunu yazdı . Bundan birkaç gün önce de Daily Beast bir NYT muhabirinin sosyal medyada beğendiği bir paylaşım yüzünden inceleme altına alındığını yazmıştı . Ancak bütün bunlara karşı NYT ...Devamını Oku

10 Mar 2024

8. Yargı Paketi Ne Getiriyor?

İlk olarak usul kanunlarında yapılan değişikliklerle istinaf ve temyiz başvuru süreleri yeknesak hale getiriliyor. Bu süreler gerekçeli kararın tebliğinden itibaren başlayacak ve iki hafta olacak. Bu düzenlemenin olumlu olduğu ve uygulamadaki bazı sıkıntıları ve tereddütleri gidereceği söylenebilir.

Ali Rıza Çoban

·

26 Şub 2024

Devlet Bahçeli'nin AYM'nin Kapatılması Yönündeki Çağrısı

Bahçeli, anayasal düzen ve demokratik kurumlar açısından tedirginlik verici, demokratik hukuk devleti normlarına aykırı sert bir söylem geliştirmiştir. Bu tutumdan vazgeçmesinin Türkiye’deki siyasal düzenin ve demokratik kurumların selameti açısından isabetli olacağı kanaatindeyiz.

Ömer Faruk Şen

·

02 Oca 2024

• Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan , yargı ve hukukun temel fonksiyonunun bireyin hak ve özgürlüklerini güvence altına almak olduğunu söyledi. Arslan vicdanın esaret, aklın ise vesayet kabul etmeyeceğini belirterek, "Uzaktan kumandalı yargı da yargıç da olmaz" vurgusu yaptı. Perspektif: AYM’nin tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki “hak ihlali” kararını Yargıtay tanımamış ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Geçen hafta ortaya çıkan 8...Devamını Oku

20 Ara 2023

• TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesine ilişkin olarak, "İnfaz sistemimizle ilgili belki de yeni düzenleme yapmamız lazım. Bütün bunlar bizim yargı sistemimiz içerisinde yeniden gözden geçirilmesi gereken hususlar olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

17 Kas 2023

📰 " Anayasal düzene başkaldırı: Devlette yargı krizi "

10 Kas 2023

• İsrail'de tartışmalı yargı tasarısının Meclisteki ilk oylamada kabulüyle kitlesel protestolar yeniden başladı. Binlerce kişi, ellerinde İsrail bayraklarıyla Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Petah Tikva, Ramat Gan, Birussebi gibi kentlerde protestolar düzenledi. Ne içeriyor? "Yargı reformu", Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor. Yasa tasarısındaki maddenin yürürlüğe girmesi için Meclist...Devamını Oku

12 Tem 2023

2023 Seçimleri Bize Neyi Gösterdi?

Aday belirleme sürecinin ve yönteminin şeffaf olmaması, öbür yandan adayların belirlenmesinin hem çok geciktirilmesi hem de bir oldu bittiye getirilmesi toplumun güvenini kırdı. Parlamento seçimlerinde iş birliği modellerinin iyi kurgulanmamış olması da sonuçları muhalefet aleyhine etkiledi.

Ali Rıza Çoban

·

05 Haz 2023

• İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı her cumartesi düzenlenen protestolar, 17’nci haftasında da devam etti. Başkent Tel Aviv ile birlikte Batı Kudüs, Hayfa, Hadera, gibi kentlerde düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı. Bununla birlikte: Perşembe günü ise on binlerce kişi hükümetin yargı düzenlemesine destek yürüyüşü düzenlemiş, "Millet yargı reformu istiyor" sloganı atmıştı.

01 May 2023