aposto-logo
TR
TREN

Avrupa Parlamentosu ile ilgili hikayeler

AP'nin Yaptırım Denetimi ve Türkiye'nin Rolü

Avrupa Parlamentosu (AP), son zamanlarda yaptırım rejimindeki boşluklarla ve yaptırımların düzgün uygulanmamasıyla ilgili kaygılarını ifade ettiği bir kararı onayladı. AP’nin yaptırımların etkinliğinin zayıfladığına dair endişeleri artıyor. Kararda, Rus petrolü işleyen ülkelerden, özellikle Hindistan gibi yerlerden ithalatın artmasının Avrupa Birliği (AB) için bir "arka kapı" oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Enes Özkan

·

04 Ara 2023

• Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor’un, Cumartesi İnsanları/Anneleri’nin 2 Aralık’ta İstanbul Galatasaray Meydanı’ndaki 975. hafta buluşmasına gözlemci olarak katılacağı duyuruldu.

29 Kas 2023

• Macaristan'da iktidar partisi Fidesz, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'i hedef alan billboard ilanları verdi. Avrupa Parlamentosu seçimleri için başlatılan kampanya çerçevesinde asılan afişlerde von der Leyen, George Soros'un oğlu Alex Soros ile birlikte resmediliyor ve afişlerde "Onların ritmine göre dans etmeyelim" yazıyor. Ne zaman? Avrupa Parlamentosu'nun 5 yıllık dönemi için seçimler, 6-9 Haziran 2024'te yapılacak.

22 Kas 2023

• AB Konseyi, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu arasında müzakere edilen Kritik Ham Madde Yasası'nda uzlaşıldığını bildirdi. Detaylar: Toplam 34 ürün kritik ham maddeler listesinde yer alacak, 17’si kritik ham madde olarak sınıflandırılacak. Söz konusu ham maddelerde yıllık tüketimin en az %10'u çıkarılacak, en az %40'ı işlenecek ve en az %25'i geri dönüştürülecek.

15 Kas 2023

• Avrupa Parlamentosu ve AB ülkeleri , akıllı telefonlarda kullanılan dijital cüzdanların düzenlemesi konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre, AB ülkeleri, kişilerin kimliklerine bağlı olacak şekilde içinde kimlik, ehliyet, diploma, banka hesabı, reçete ve seyahat bileti gibi belgeler bulunduran güvenli dijital cüzdan imkanı sunacak. Geniş açı: Düzenleme kapsamında vatandaşlar, cüzdanlarını başka tanımlama yöntemlerine gerek kalmadan farklı kamusal ve özel hizmetlerden...Devamını Oku

14 Kas 2023

• Avrupa Parlamentosu ve AB ülkeleri , akıllı telefonlarda kullanılan dijital cüzdanların düzenlemesi konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre, AB ülkeleri, kişilerin kimliklerine bağlı olacak şekilde içinde kimlik, ehliyet, diploma, banka hesabı, reçete ve seyahat bileti gibi belgeler bulunduran güvenli dijital cüzdan imkanı sunacak. Geniş açı: Düzenleme kapsamında vatandaşlar, cüzdanlarını başka tanımlama yöntemlerine gerek kalmadan farklı kamu ve özel hizmetlerden ...Devamını Oku

10 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

AB dijital cüzdanda son aşamaya geldi

Dijital cüzdan, AB'nin kamu hizmetlerinin dijitalleştirilmesine yönelik 2030 hedeflerine ulaşmasını destekleyecek.

10 Kas 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Aktörlük krizi: AB, İsrail-Hamas savaşında sınıfta mı kaldı?

Görünen o ki Netanyahu, Filistin topraklarının tamamını işgal etmeyi meşru görüyor. Tüm uluslararası aktörler gibi Avrupa Birliği (AB) de bu “savaş”a dair endişelerini dile getiriyor.

01 Kas 2023

• Avrupa Parlamentosu'nun her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl, İran'da geçen sene hayatını kaybeden Mahsa Amini ile yine İran'daki Kadın, Yaşam ve Özgürlük Hareketi layık görüldü.

25 Eki 2023

• Avrupa Parlamentosu'nun her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü'ne bu yıl, İran'da geçen sene hayatını kaybeden Mahsa Amini ile yine İran'daki Kadın, Yaşam ve Özgürlük Hareketi layık görüldü.

20 Eki 2023