Kanada ile ilgili hikayeler

1️⃣ Sazın Teli Koptu , Zülfü Livaneli : 1970’lerin Ankara’sında başlayan ve sürgün yılları boyunca pekişen, yazar ile Erdal Öz’ün dostluğunu anlatan kitap, iki önemli ismin edebiyat ve müzik tutkusu etrafında şekillenen, gücü zamanla daha da artan nadir bağını ele alıyor. Anılar, mektuplar, söyleşiler ve yazılarla bezenen eser, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’nın dönemsel panoramasını da sunuyor. 2️⃣ Oyuncaklı Alfabe , Aslı Tohumcu: Cansu Erkan’ın resimlediği ...Devamını Oku

16 Haz 2024

• Kanada merkezli ticari araç üreticisi Lion Electric, Lion8 Tractor elektrikli çekicisini tanıttı. 440 kilometreye kadar menzil sunan çekicinin bataryasının, yaklaşık 1,5 saatlik şarj ile %80 seviyesine ulaşabildiği belirtildi. Şirket, çekiciyi gelişmiş sürücü destek sistemleriyle donattığının altını çizdi.

05 Haz 2024

• ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri , ABD Başkanı Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta duyurduğu Gazze ateşkes planına tam destek verdiklerini bildirdi. Bir adım geriden: 3 aşamadan oluşan yeni ateşkes önerisinin ilk aşamasında 6 haftalık bir ateşkes süreciyle İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılması öngörülüyor.

04 Haz 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Loreena McKennitt: Şöhreti başarılı bir kariyerle eş tutuyorlar

Loreena McKennitt'le İstanbul, İzmir ve Ankara konserleri öncesinde Türkiye seyircisiyle bağını, turnelere nasıl hazırlandığını ve müzik endüstrisinin değişen dinamiklerini konuştuk.

Eda Solmaz

·

04 Haz 2024

loreena-mckennitt-sohreti-basarili-bir-kariyerle-es-tutuyorlar
• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) yayımladığı kurulu güç istatistikleri sıralamasına dayandırılan verilere göre, Türkiye en fazla yenilenebilir enerji kurulu gücüne sahip ülkeler sıralamasında 58 bin 462 megavat kurulu güç ile 11'inci sıraya yükseldi . Bir adım öncesi: Daha önceki sıralamada Türkiye 12'nci sırada yer alıyordu. İlk 10: Yenilenebilir kurulu gücü sıralamasında Çin ilk sırada yer a...Devamını Oku

31 May 2024

• ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya'dan oluşan G7 grubunun maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, İtalya'da düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, "Çin'in işçilerimizi, sanayimizi ve ekonomik direncimizi zayıflatan piyasa dışı politika ve uygulamaları kapsamlı bir şekilde kullanmasına ilişkin endişelerimizi ifade ediyoruz" ifadelerini kullandı. ➕ Ayrıca: Söz konusu açıklamada dondurulan Rus varlıklarının nasıl ...Devamını Oku

27 May 2024

Ahmet Pura, 12. kez WFA Yönetim Kurulu’nda

Türkiye Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, Dünya Reklamverenler Federasyonu'nun (WFA) 71. Genel Kurulu'nda, 12. kez WFA Yönetim Kurulu’na seçildi.

21 May 2024

ahmet-pura-12-kez-wfa-yonetim-kurulunda
✒️ Katherine Rundell , British Book Awards’da yılın yazarı seçildi ve son altı yılda bu ödülü kazanan ilk çocuk kitabı yazarı oldu. Ayrıca: Rundell’in son çıkardığı macera kitabı Impossible Creatures , yılın en iyi kurgu çocuk kitabına verilen ödülü de kazandı.

19 May 2024

Link Vergileri Gazetecilere Zarar Veriyor Son birkaç yıldır gazeteciliğin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları çözmek için birden çok ülkede denenen yollardan birisi Google ve Meta gibi platformlara link vergisi diyebileceğimiz bir zorunlu ödeme getirmek. Bunun neden sıkıntılı bir yol ve etkili bir çözüm olmadığından daha önce bahsetmiştim . Kanada’da çıkarılan benzer bir yasa sonrası Meta’nın platformlarında Kanada merkezli haber sitelerine linkleri engelleme kara...Devamını Oku

19 May 2024

• Batı Kanada bölgesinde çıkan ve 209 kilometrekarelik bir alanda devam eden orman yangınları nedeniyle 6 bin 600 kişi için tahliye kararı alındı. Ayrıntılar: Yapılan açıklamada, bölge sakinlerinin en az 21 Mayıs'a kadar evlerinden uzak kalabilecekleri belirtildi.

18 May 2024