aposto-logo
TR
TREN

Yunanistan ile ilgili hikayeler

• Yunanistan'da Yargıtay , Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesini yolsuzluk iddialarıyla suçlayan Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iade edilebileceğine hükmetti. Kasım 2023'te Yunanistan sınırını kaçak yollardan geçen Yeşildağ, Ferecik'te yakalanmıştı. Dahası: Haberde, kararın uygulanabilmesi için Yunanistan Adalet Bakanı Giorgos Floridis tarafından onaylanması gerekiyor. Yeşildağ ve ailesinin iade kararına karşı, bir üst yargı merciine başvurmayı planladıkları da belirtildi.

23 Şub 2024

• Yunanistan Yüksek Mahkemesi, Çarşamba günü sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine yönelik yolsuzluk paylaşımları yapan 54 yaşındaki Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iade edilmesini kararlaştırdı. Ne olmuştu? Ali Yeşildağ ve iki erkek kardeşi, iddiasına göre, 40 yılı aşkın bir süre Erdoğan'la yakın ilişkisini sürdürmüştü. Ancak 2023'te hem kardeşleriyle hem Erdoğan'la ilişkilerinin bozulması üzerine Yeşildağ, yayınladığı bir YouTube videosu aracılığıyla Erdoğa...Devamını Oku

22 Şub 2024

• Yunanistan , eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Ortodoks Hıristiyan ülke oldu . Eşcinsel çiftlere ebeveynlik ve evlat edinme hakkını tanıyan yasa, çocuk sahibi olmak için taşıyıcı annelik yönteminin kullanılmasına ise izin vermiyor.

17 Şub 2024

• Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Türkiye ve Yunanistan'ın Perşembe günü Almanya liderliğindeki füze savunma projesine resmen katılarak Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi 'nde yer alacaklarını açıkladı. Böylece girişime katılan üye sayısı 21'e çıkacak. Okuma notu: Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi ne hedefliyor?

16 Şub 2024

• Eurostat verilerine göre, Avro Bölgesi Üretici Fiyat Endeksi 2023 Aralık'ta tahminlere paralel olarak aylık bazda %0,8 düşüş kaydetti. Avrupa Birliği’nde (AB) ise düşüş %0,9 oldu. AB tarafında üretici fiyatları aylık bazda en fazla %1 ile Yunanistan’da artarken en yüksek gerileme %12 ile İrlanda'da görüldü.

06 Şub 2024

AngstAngst

HİKAYE

Avrupa’da çiftçilerin protestosu devam ediyor

Fransa hükümeti, ucuz ithalata karşı yeni önlemler alacak.

03 Şub 2024

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

2023’ün Değerlendirmesi

Okyanuslar, atmosfer ve gezegenin yüzey sıcaklıkları

02 Şub 2024

• TBMM'de İsveç'in NATO üyeliğinin kabul edilmesinin ardından Cuma günü ABD'den Türkiye'ye F-16 jetlerinin satılmasına onay geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin 40 adet yeni F-16 alacağı, hâlihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi. Bir adım sonrası: ABD, Türkiye’ye F-16 onayının ardından Yunanistan’la da F-35 jetlerinin satışı konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre ABD, Yunanistan’a 8,6 milyar dolar değerinde 40 adet F...Devamını Oku

31 Oca 2024

• OECD ülkelerinde işsizlik oranı , Kasım 2023 itibarıyla %4,8 ile tarihî düşük seviyelerde seyretmeyi sürdürdü. Türkiye istihdam oranıyla sonuncu sırada yer aldı. Detaylar: Üye ülkeler arasında en yüksek işsizlik %11,9 ile İspanya’da ölçüldü. İspanya'yı %10,3’lük işsizlik oranıyla Kolombiya ve %9,4 ile Yunanistan takip etti. Türkiye ve Şili ise %9 ile dördüncü sırayı paylaştı.

30 Oca 2024

📺 The Daily Show’un ilk sunucusu Jon Stewart, programa prodüktör ve Pazartesi günleri sunucusu olarak geri dönüyor . 🇪🇺 Apple Avrupa Birliği’nin DMA düzenlemelerine uyum için birçok dikkat çekici değişiklik duyurdu . 🏛️ New York Halk Kütüphanesi arşivindeki 870.000 tarihi kitap ve fotoğrafı internetten erişime açtı . 🇬🇷 Yunanistan başbakanının yeğeni ve gizli servisin başındaki isim, Ağustos 2022’de Yunanistan’daki dinleme skandalını ortaya çıkaran gazeteciler...Devamını Oku

28 Oca 2024