aposto-logo
TR
TREN

grev ile ilgili hikayeler

• Türkiye'nin en büyük iş kolu sözleşmesi niteliğindeki metal sektörü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, Türk Metal Sendikası ile MESS arasında ücret konusunda uzlaşma sağlanamadı. Bununla birlikte: Taraflar arasında uyuşmazlık tutanağı tutuldu, arabulucu ve grev sürecine girildi.

23 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Kırmızı Bardak İsyanı: Sırada hangi sektörler var?

UAW, UPS ve Hollywood yazarlarının işçi hareketleri önemli kazanımlar sağladı, hemen ardından kervana Starbucks da katıldı. Sırada sağlık ve gıda hizmetleri ile eğitim sektörü çalışanları var.

İdil Ertürk

·

20 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Sonuç bekleyen üç anlaşma

Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası'nın Ford, Stellantis ve General Motors ile varmış olduğu geçici anlaşmalar sektör çalışanları için ne anlama geliyor?

03 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Varan bir: Ford, UAW ile geçici anlaştı

Bu gelişmenin Stellantis ve General Motors ile olan anlaşma süreçlerini de hızlandırması bekleniyor.

27 Eki 2023

• İzlanda'da kadınlar ve LGBTi+'lar, ülkenin devam eden cinsiyet temelli ücret farkı ve yaygın cinsiyete dayalı şiddeti protesto etmek için greve gitti. 'Kadınlar için bir gün tatil' sloganıyla düzenlenen greve İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir de katıldı. Bilgi notu: Grev tarihi sembolik olarak 1975 yılındaki ilk grevle aynı güne denk getirildi. İzlanda, kadın-erkek eşitliğinde son on yıldır ilk sırada yer alan ülkelerden biri, İzlanda Parlamentosu ise %47,6 i...Devamını Oku

25 Eki 2023

• United Auto Workers sendikası Çarşamba günü, Detroit'li üç otomobil üreticisine karşı başlattığı grev eylemini Ford Kentucky Kamyon Fabrikasındaki 8 bin 700 üyeyi de kapsayacak şekilde genişletti ve otomobil devini "büyük bir sorumsuzluk" ile suçladı. Neden önemli? Sendika internet üzerinden yaptığı açıklamada, grev dördüncü haftasına yaklaşırken bu sürpriz hamlenin Ford, General Motors ve Stellantis'e karşı eylemlerinde "yeni bir aşamaya" işaret ettiğini belirtt...Devamını Oku

13 Eki 2023

• ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), yaklaşık 4 bin üyesinin Volvo Group bünyesindeki Mack Trucks'ın Pensilvanya, Maryland ve Florida'daki fabrikalarında grev kararı aldığını duyurdu. Mack Trucks'taki işçilerin katılmasıyla birlikte grevdeki toplam sendika üyesi işçilerin sayısı 22 eyalette 30 bini aştı.

11 Eki 2023

• Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), ülkede 3 büyük otomobil üreticisine karşı başlattıkları grevi özellikle General Motors ile yapılan görüşmelerde kaydedilen ilerleme nedeniyle genişletmedi. Öte yandan: UAW Başkanı Shawn Fain, "Grevimiz işe yarıyor ancak hâlâ istediğimiz yerde değiliz" açıklamasında bulundu.

09 Eki 2023

ParetoPareto

HİKAYE

GM ve Stellantis'i zor günler bekliyor

Tüm dünyanın takip ettiği UAW grevinden son gelişmeler

İdil Ertürk

·

25 Eyl 2023