grev ile ilgili hikayeler

• Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung'un çalışanları tarafından kurulan ve 28 bin 400 üyesi bulunan Ulusal Samsung Electronics Sendikası, şirketin 55 yıllık tarihinde ilk kez greve gitti. Ücret konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle yapılan grev kapsamında sendika, 6 Haziran’daki resmî tatil ile hafta sonu arasına denk gelen Cuma günü 1 gün iş bıraktı.

11 Haz 2024

• Samsung Electronics’in 28 bin 400 üyeye sahip en büyük işçi sendikası NSEU, ücret konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı şirketin 55 yıllık tarihinde ilk kez "greve" gitti. Sendika, şirket çalışanlarının ulusal tatil olan 6 Haziran Perşembe gününü hafta sonuna bağlayan Cuma günü toplu olarak izin kullandıklarını açıkladı .

10 Haz 2024

• Samsung Electronics’in 28 bin 400 üyeye sahip en büyük işçi sendikası NSEU, ücret konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı şirketin 55 yıllık tarihinde ilk kez "greve" gitti. Sendika, şirket çalışanlarının ulusal tatil olan 6 Haziran Perşembe gününü hafta sonuna bağlayan Cuma günü toplu olarak izin kullandıklarını açıkladı .

07 Haz 2024

• Samsung Electronics'te 28 bin işçiyi temsil eden sendika, 7 Haziran’da bir günlüğüne greve çıkacaklarını duyurdu . Bu, 55 yıllık şirketin tarihindeki ilk grev ilanı oldu. Bir adım geriden: Samsung yönetimi bu yılın başından beri sendika ile ücretler konusunda görüşmeler yürütüyor. Ancak şimdiye kadar anlaşma sağlanamadı. Sendika, %6,5'lik bir ücret artışı talep ederken, şirket ise bu yıl için %5,1 oranında zam önermişti.

29 May 2024

• Türk Hava Yolları , 14 Mart'ta Almanya’da güvenlik personelinin yapacağı grev nedeniyle Hamburg ve Stuttgart meydanlarında sefer iptalleri yapıldığını paylaştı. Arka plan: Sendikalı yer personeli ve güvenlik çalışanları 14 Mart'ta Almanya'nın Berlin, Köln, Hamburg, Karlsruhe ve Stuttgart havalimanlarında "yaklaşan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında baskı yapmak" amacıyla greve gitmeyi planlıyor.

14 Mar 2024

• Lufthansa ve Lufthansa CityLine'da çalışan 19.000 kabin görevlisi önümüzdeki Salı ve Çarşamba günlerinde greve gitmeye hazırlanıyor. Grevden 100 bin yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

11 Mar 2024

• Güney Kore Sağlık Bakanlığı, hükümetin tıp fakültesine kayıt kontenjanlarını artırma planına karşı greve giden doktorlara verilen uyarının dikkate alınmaması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Ne oluyor? Ülke genelinde doktorların %70'ini oluşturan stajyer doktorlar, 20 Şubat'tan bu yana iş bıraktı. Bu durum bazı ameliyat ve tedavilerin iptal edilmesine neden olurken acil servislerde de yoğunluğa yol açtı. Açıklama: Sağlık Bakanı Cho Ky...Devamını Oku

05 Mar 2024

• Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki iki yıl içinde ABD'deki sendikasız otomobil ve elektrikli araç aküsü işçilerini örgütlemek için 40 milyon dolar ayıracağını duyurdu . Arka plan: UAW Kasım ayında yaptığı açıklamada, grevlerin Detroit Üçlüsü otomobil üreticileriyle rekor düzeyde yeni sözleşmeler yapılmasına yardımcı olmasının ardından ABD'deki sendikasız otomobil sektörünün tamamını kamusal olarak örgütlemek içi...Devamını Oku

26 Şub 2024

• Almanya menşeli havayolu şirketi Lufthansa'nın yer personeli Salı günü büyük havalimanlarında iş bırakarak bu ay ikinci kez greve gitti ve gelecek Çarşamba devam edecek ücret görüşmelerindeki baskıyı artırdı . Çarşamba sabahı 7.10'a kadar sürecek olan eylemden 100.000'den fazla yolcu etkilenecek. Ek bilgi: Lufthansa, ülkenin en büyük merkezi Frankfurt'un yanısıra Münih, Hamburg, Berlin, Duesseldorf, Köln ve Stuttgart'ı da içeren etkilenen havalimanlarında tarifel...Devamını Oku

26 Şub 2024

Reuters Eyfel Kulesi, kötü mali yönetimi protesto eden işçilerin grevi nedeniyle Pazartesi günü ziyarete kapatıldı. Detaylar: Çalışanların büyük bir bölümünü temsil eden, ülkenin en büyük işçi sendikası CGT, personelin bilet satışlarından elde edilen gelirle orantılı bir maaş artışı talep ettiğini duyurdu. Bu, Fransa’da iki ay içinde aynı nedenle yapılan ikinci grev oldu.

22 Şub 2024