aposto-logo
TR
TREN

Londra ile ilgili hikayeler

• Dünyanın en pahalı viskisi rekoru kırıldı. Bir şişe Macallan 1926, Londra’daki Sotheby’s müzayedesinde 2,1 milyon sterline satıldı. Detaylar: 2,1 milyon sterlinlik satış fiyatı, 750 bin - 1,2 milyon sterlin arasında değişen tahminlerin epeyce üstünde kaldı. Böylelikle 2019’da 1,5 milyon sterline satılan Macallan 1926’ın rekoru yine bir Macallan 1926 tarafından kırıldı.

02 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Elgin Mermerleri: Diplomatik krizin merkezindeki tarihî eserler

Yunanistan'ın Osmanlı Devleti egemenliğinde olduğu 1801-1812 yılları arasında, Elgin Lordu Thomas Bruce tarafından Partenon Tapınağı'ndan sökülerek parça parça İngiltere'ye kaçırılan heykel ve rölyefler, Atina ile Londra arasında diplomatik krize yol açtı. Rishi Sunak, Miçotakis ile planlanan görüşmesini son anda iptal etti.

29 Kas 2023

Büyükelçi Ertaş | AA • Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Koray Ertaş, iki ülke arasında 1 Ocak 2021'de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın kapsamının genişletilerek güncellenmesi için müzakerelere hazırlanıldığını bildirdi. Neden önemli? Birleşik Krallık, Türkiye'nin ihracatında ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Mevcut anlaşma, ülkenin AB'den ayrılmasının ardından imzaladığı ilk serbest ticaret anlaşması olarak öne çıkıyor.

29 Kas 2023

• TimeOut dergisi , Avrupa’da Noel dekorasyonlarını görmek için ziyaret edilmesi gereken 10 şehri açıkladı. Liste: Seçilen şehirler sırasıyla Londra, Barselona, Paris, Zürih, Lizbon, Budapeşte, Dublin, Edinburgh, Viyana ve Madrid olarak açıkladı. Öte yandan: TikTok’taki görüntülenme sayılarına göre en popüler dekorasyonlar arasında Londra ve Brüksel de bulunuyor.

25 Kas 2023

• Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı. Göreve Dışişleri Bakanı James Cleverly getirilirken Cleverly yerine ise eski başbakanlardan David Cameron atandı. Neler olmuştu? 9 Kasım'da Times gazetesinde bir makale kaleme alan Braverman ülkesinde Filistin'i destekleyen gösterileri eleştirmiş, Londra Emniyet Müdürlüğü'nü de protestoculara karşı "çifte standart" uygulamakla itham etmişti. Braverman bu yazısının ardından tepki...Devamını Oku

15 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Ada’da sular durulmuyor: Tory kabinesindeki son değişiklikler ne ifade ediyor?

Birleşik Krallık’ta Muhafazakar Parti hükümeti yine kabinedeki değişikliklerle gündemde. İçişleri Bakanı Suella Braverman bir yılda art arda ikinci kez istifa ederken, Dışişleri Bakanı görevine ise eski başbakan David Cameron getirildi.

15 Kas 2023

• Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Suella Braverman'ı görevden aldı. Göreve Dışişleri Bakanı James Cleverly getirilirken Cleverly yerine ise eski başbakanlardan David Cameron atandı. Neler olmuştu? 9 Kasım'da Times gazetesinde bir makale kaleme alan Braverman ülkesinde Filistin'i destekleyen gösterileri eleştirmiş, Londra Emniyet Müdürlüğü'nü de protestoculara karşı "çifte standart" uygulamakla itham etmişti. Braverman bu yazısının ardından tep...Devamını Oku

14 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İsrail’e askerî yardım ABD’nin yasalarına aykırı

ABD’deki Dış Yardımlar Yasası ve Leahy Kanunu, ağır insan hakları ihlalleri belgelenen ülkelere ve güvenlik birimlerine askerî yardımı engelliyor. İsrail ordusunun Cibaliye Mülteci Kampı’nda sivilleri katlettiğini kabul etmesinin ardından ABD, uluslararası hukuku hiçe saysa da kendi yasalarından kaçamaz.

Utku Başar

·

13 Kas 2023

• Hafta sonu İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırları devam etti. Gazze'de özellikle hastane bölgelerinden saldırı ve çatışma haberleri geldi. İsrail'in Hamas üslerinin bulunduğunu iddia ettiği hastanelerden El Şifa Hastanesi’nde, faaliyetlerin durduğu aktarıldı. İsrail ordusu, El Şifa Hastanesi’ni vurduğu suçlamalarını reddederken çevresinde Hamas savaşçılarıyla çatışmalar yaşandığını doğruladı. Netanyahu’dan açıklama: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'la savaşı...Devamını Oku

13 Kas 2023

🎶 Sheer Mag grubu, yeni albümlerine Playing Favorites ismini vereceklerini açıkladı. Ne zaman?: Grubun yeni albümü, The White Stripes’la tanınan Jack White’ın sahibi olduğu Third Man Records etiketiyle 1 Mart’ta piyasaya çıkacak. Bu arada: Grup, albümlerinden ilk yeni parça olan All Lined Up ’ı yakın zamanda paylaşmış ve Third Man’le anlaştıklarını duyurmuştu.

12 Kas 2023