yazar ile ilgili hikayeler

• İstanbul'da Oğuz Murat Acı'nın ölümüne neden olan kaza sonrası yurt dışına kaçan ve geçen hafta ABD'de yakalanan yazar Eylem Tok ve oğlu C. T. ilk kez hâkim karşısına çıktı. Bir adım geriden: Eyüpsultan’da 1 Mart'ta yazar Eylem Tok’un 17 yaşındaki oğlu T. C., yol kenarında arıza nedeniyle park hâlinde bulunan 3 adet ATV tipi araca çarpmış, kaza sonucu 29 yaşındaki Oğuz Murat Acı hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından Eylem Tok ve oğlu ABD'ye kaçmıştı. Neden yarg...Devamını Oku

18 Haz 2024

Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Uşaklıgil’in izinden bir tanıklık: 'Edebiyatımız Ne Hâlde?'

Halit Ziya Uşaklıgil’in hem kişisel anılarını hem de röportaj ve konuşmalarını derleyen “Edebiyatımız Ne Hâlde?” adlı kitabı hazırlayan Erol Gökşen ile konuştuk.

Uğur Ugan

·

07 Haz 2024

usakligilin-izinden-bir-taniklik-edebiyatimiz-ne-halde-9cb
Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Edebiyata sadakat, bir vasiyete ihanet: Márquez'in son romanı yayımlanmamalı mıydı?

Dünyayı daha iyi bir yer hâline getiren hikayeler, bazen görünmez ama cesur karar vericilerin ve onların ürünlerinin eseridir. Büyük yazarın çocukları, kahramanın gerçek değerini ortaya çıkarmak için önemli bir rol oynayarak zor bir karar vermişler.

edebiyata-sadakat-bir-vasiyete-ihanet
• Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduktan sonra ABD'ye kaçan yazar Eylem Tok ve oğlu hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Bir adım geriden: 1 Mart'ta meydana gelen olayda 17 yaşındaki T.C.'nin kullandığı araba, emniyet şeridinde bulunan 3 ATV tipi araca çarpmış; kazada bir kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralanmıştı.

24 May 2024

• Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduktan sonra ABD'ye kaçan yazar Eylem Tok ve oğlu hakkında kırmızı bülten çıkarıldı . Bir adım geriden: 1 Mart'ta meydana gelen olayda 17 yaşındaki T.C.'nin kullandığı araba, emniyet şeridinde bulunan 3 ATV tipi araca çarpmış; kazada bir kişi hayatını kaybederken 4 kişi de yaralanmıştı.

23 May 2024

• Orhan Pamuk'un yazar, fotoğrafçı, illüstratör, küratör ve müze kurucusu kimlikleriyle ürettiği çalışmalar, 17 Mayıs'ta ilk kez "Şeylerin Tesellisi" isimli sergiyle Münih'teki Lenbachhaus Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak. Ayrıntılar: Sergide Masumiyet Müzesi'nden getirilen 41 eserin yanı sıra yazarın daha önce Staatlichen Kunstsammlungen Dresden ve Lenbachhaus koleksiyonlarından ilham aldığı 26 yeni enstalasyon da bulunuyor.

13 May 2024

Kaynak: Netflix ✒️ Gabriel García Márquez ’in başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık ’ın mini dizi uyarlamasının fragmanı yayınlandı . Detaylar: 16 bölümden oluşan Netflix yapımı, Kolombiya’da İspanyolca olarak çekildi ve Márquez’in mirasçılarından onay aldı. Künye: Seriyi 5 yazar (José Rivera, Natalia Santa, Camila Brugés, María Camila Arias, Albatrós González) ve 2 yönetmen (Alex García López, Laura Mora) hazırladı.

21 Nis 2024

✒️ Hüseyin Rahmi Gürpınar ’ın Gulyabani romanı, Hande Eagle tarafından İngilizceye çevrildi ve Ghoulyabânî adıyla Kanada merkezli yayınevi Translation Attached etiketiyle yayımlandı. Kurgu: İlk defa 1913’te basılan kitap, korku ile absürt komedi janrlarını birleştirmesiyle tanınıyor. Bu arada: Türkçe edebiyatı daha fazla okurla buluşturmayı amaçlayan Translation Attached, daha önce de Refik Halid Karay, Ferit Edgü, Neslihan Önderoğlu, Yusuf Atılgan ve Gülten Ak...Devamını Oku

07 Nis 2024

Fotoğraf: Edebiyat Haber ✒️ Duygu Asena Roman Ödülü ’nün sahibi, Cüret romanıyla Neslihan Önderoğlu oldu. Yazar hakkında: Önderoğlu, ilk öykü kitabı İçeri Girmez miydiniz? ile 2013 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2018’de Yeryüzü Yorgunları romanı ile Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Bir adım geriden: Ödül, 2007 yılından beri Doğan Kitap tarafından veriliyor.

07 Nis 2024

3 Cisim Problemi’nde Silent Spring’in okunduğu sahne ✒️ Rachel Carson ’ın 1962’de yayımlanan Silent Spring kitabı, yeni Netflix dizisi 3 Cisim Problemi ’nde Çin Kültür Devrimi sırasında bir karakter tarafından gizlice okunurken görünmesinin ardından Amazon’un en çok satanlar listesine girdi. Neden önemli? Rachel Carson'ın DDT bazlı pestisitlerin yarattığı sorunlara odaklandığı ve bütüncül bir yaklaşım önerdiği kitabı, yayımlandığı tarihte özellikle kimya en...Devamını Oku

31 Mar 2024