felsefe ile ilgili hikayeler

Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Edebiyatın mizantropları: Kundera, Molière ve diğerleri

Hepimizin etrafında kendi türünden pek hazzetmeyenler vardır ancak edebiyatın ve felsefenin mizantroplarını araştırınca karşımıza çıkan liste epeyce uzuyor.

edebiyatin-mizantroplari-kundera-moliere-ve-digerleri
İmgeler üzerine bir Babil: Annemden Kalan Gül Ağacı Masa...

“Annemden kalan gül ağacı masanın üzerinde çaydanlık beyaz bir iz bıraktı” oyunu, neresinden tutsanız imgeler üzerinden kurulmuş bir Babil. Bol referanslı, çok sesli, hoş dilli bir kule.

Lara Lakay

·

30 Oca 2024

imgeler-uzerine-bir-babil-annemden-kalan-gul-agaci-masa
İklimler Güzeldir : İnsanın iklimi projesi, iklim değişikliği olgusuna insanı odağa alarak sosyoloji, felsefe ve psikoloji gibi sosyal disiplinlerin penceresinden yaklaşan bir proje. Bu proje ile iklim değişikliği mücadelesinde insanları davranış değişikliğine motive etmek ve iklim değişikliğine adaptasyon sürecine katkı sunmak amaçlanıyor. İkisi çevre mühendisi, diğer ikisi de mimar olmak üzere 4 kadın girişimci tarafından yürütülüyor. Gündem Fethiye : Muğla’da ...Devamını Oku

15 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Yalnızlık enflasyonu

Yalnızlık giderek bir krize mi dönüşüyor?

19 Ağu 2023

yalnizlik-enflasyonu
📬 Aposto’dan: Aposto İstanbul | Şehrin içinde bir festival: Babylon Soundgarden Aposto Seyahat | Londra Tasarım Bienali, European Sleeper, Kulkul Beach ve çok daha fazlası 📨 Günün okumaları: Birgün | Timur Soykan: Anadolu Adliyesi’nde Kuran kursu açılıyor The Wall Street Journal | US Navy heard what it believed was Titan implosion days ago 🗣 Twitter’da neler konuşuldu? 📣 Günün sözü: “Kaderimde iyileşmek yoksa doktorun ban...Devamını Oku

24 Haz 2023

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Ateş Uslu ile Son Çıkan Kitabı “Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi” Üstüne Söyleşi

“Geniş bir kapsamı olup sorunsalı bulunmayan bir kitap ister istemez hantal bir bilgi yığını haline gelecektir. Ben kitapta siyasal düşünce eserlerini toplumsal bir çerçevede ele alırken sınıfsal sömürü ve patriyarkal tahakküm ilişkilerini görünür kılmaya çalışıyorum”.

09 Haz 2023

ates-uslu-soylesi-2
Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Osmanlı'da İki Pozitivist Ermeni Filozof: Kalusd Gosdantyan ve Yeğya Demircibaşyan

Gosdantyan ve Demircibaşyan, metafiziğe karşı bilimsel düşünceyi savunup Batı kaynaklı pozitivist, seküler fikirlerin yayılmasında etkili rol oynamış; Osmanlı vatandaşları olarak batı felsefesinin yaşadıkları coğrafyada tanınmasına katkıda bulunmuşlardır.

05 May 2023

osmanlida-iki-pozitivist-filozof
Toplumsal Tarih 'te ise Emine Önel Kurt ve Zerrin İren Boynudelik sanat tarihinde balığın izini sürüyor: Balık, Rönesans’la birlikte Özgür Sanatlar’ın anası kabul edilen felsefe alegorisinin resimlenmesinde, sadece ayrıntılarda gizli olsa da bu alegoriyi temsil eden kadının giysilerinde görülür. Elbise üç renk olduğunda; en altta, etek kısımlarında toprağı simgeleyen çiçek, ortada suyu simgeleyen balık ve göğüs bölümünde havayı simgeleyen yıldız işlemeleri kumaşın üzeri...Devamını Oku

23 Nis 2023

PsikesinemaPsikesinema

HİKAYE

Ne kadınlar sevdim zaten yoktular - Şüphe/Burning

Faulkner’ın yirminci yüzyılın başında Amerika’da geçen anlatısını Murakami günümüz Japonya’sına, Dong ise Güney Kore’nin sosyo-politik yapısına göre tekrar ele almış. Psikolojik gerilim türünün önemli birer örneği olan bu eserler, insanlar arası ilişkilerdeki ince kırılma anlarına odaklanıyor.

ne-kadinlar-sevdim-zaten-yoktular-supheburning