aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

evrim ile ilgili hikayeler

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Servi Ağacının Portresi

Bolluk ve bereketi simgeleyen hayat ağacı

16 Şub 2024

Piksel.BültenPiksel.Bülten

HİKAYE

Yapay Zeka

Unutmayalım ki YZ günümüzdeki birçok problemi çözebileceği gibi, yeni problemler de yaratacak ve birçok şeyi kökünden değiştirecek. Şu an insanlık olarak önemli bir kırılma noktasındayız ve gidişatın yönünü, duruma nasıl yaklaştığımız ve tercihlerimiz belirleyecek. Karanlık bir gelecekte mümkün, aydınlık bir gelecekte.

10 Ara 2023

• Araştırmacılar, 450 milyon yıllık soyu tükenmiş bir deniz organizması olan pleurocystid'i yumuşak robotik bir kopya olarak yeniden yarattı. Fosil kalıntılardan yola çıkarak tasarlanan robot, eski organizmaların evrimsel rollerini anlamak ve tarih öncesi yaşam hakkında bilgi edinmek için yeni bir kapı aralıyor.

16 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Evrim ve insan, yapay zekanın geleceği için ne söylüyor?

İnsanın gelişimi, yapay zekanın geleceğine dair ipuçları sunuyor.

11 Kas 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Alışverişte İçimizden Çıkan Mağara Dönemi

Kökleri evrimsel tarihimize dayanan beş uyumsal eğilimimiz

27 Eki 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Yeni 'kayıp kanun', evreni ve evrimi anlayışımızı değiştirebilir

Bilim insanları tarafından önerilen yeni kanun, Darwin'in evrim teorisinin üzerine inşa ediyor

İrem Denli

·

24 Eki 2023

• Çankırı yakınlarındaki Çorakyerler fosil bölgesinde bulunan ve yeni tanımlanan Anadoluvius turkae isimli kuyruksuz maymun fosili üzerinde gerçekleştirilen analizler, Akdeniz fosil maymunlarının çeşitli olduğunu ve erken homininlerin bilinen ilk yayılımının bir parçası olduğunu ortaya çıkardı. Neden önemli : 8,7 milyon yıllık fosilin, şempanze, bonobo, goril ve insanı ortaya çıkaran evrim ağacının bir dalı olduğu belirtiliyor. Dahası, elde edilen bulgular, Afrika ma...Devamını Oku

29 Ağu 2023

• Bilim insanları, Y kromozomunun genetik kodunu tarihte ilk kez tamamen haritalandırdı. Çalışmanın, genetik farklılıkların kısırlık, kanser ve diğer sağlık sorunlarını nasıl etkilediği sorusuna cevap bulmakta yardımcı olmakla birlikte insan evriminin tarihine de ışık tutabileceği değerlendiriliyor.

26 Ağu 2023

• Yaklaşık 247 milyon yıl önce Avustralya'da yaşadığı düşünülen yeni bir amfibi türü keşfedildi. Arenaepeton supinatus olarak isimlendirilen; yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve etobur olduğu belirtilen türün keşfinin "Avustralya'daki amfibilerin evrim hikayesini yeniden yazabileceği" ifade ediliyor.

12 Ağu 2023

13 Temmuz : İkinci şans, hayata yeniden başlama ve beden olumlama gibi temalar üzerine kurulu A24 dizisi Survival of the Thickest ; 38 yaşında bekâr hayatına dönen, ev arkadaşı bulan, büyük beden siyahi bir kadının stilist olarak kariyer inşa etme çabasını anlatan duyarlı (!) bir komedi. 13 Temmuz : Animasyon dizi Sonic Prime , 2. sezonuyla dönüyor. 14 Temmuz : Biri blogger, diğeri reklamcı, bembeyaz iki Türk’ün aşk oyunlarını anlatan 2022 yapımı Aşk Taktik...Devamını Oku

13 Tem 2023