aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

kara delik ile ilgili hikayeler

Küçük kara deliğin süper kütleli kara deliğin yığılma diskinden gerçerken gaz dumanı çıkararak ışık patlamalarına neden olduğu iddia edildi. (Kaynak: Ars Technica) • Bilim insanları, 848 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan bir galaksideki süper kütleli kara deliğin yörüngesinde dönerken yığılma diskinin içinden geçerek gaz dumanı çıkaran ve enerji patlamalarına neden olan ikinci bir kara delik tespit etti . Bu yeni bulgu, kara delik yığılma diskinin gökbilimci...Devamını Oku

02 Nis 2024

Sagittarius A* | Ars Technica • Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT), Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde yer alan süper kütleli kara delik Sagittarius A*'nın bu güne kadarki en net fotoğrafını paylaştı . Bir adım geriden: Bilim insanları, Samanyolu'nun merkezinde yer alan kara deliğin görselini ilk kez Mayıs 2022'de üretmişti.

29 Mar 2024

Sagittarius A, Samanyolu'nun merkezinde yer alıyor. • Event Horizon Telescope-EHT teleskobu, Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde yer alan süper kütleli kara delik Sagittarius A 'nın net fotoğrafını paylaştı. Detaylar: Astronomlar, süper kütleli bu kara deliğin polarize ışıkta görüntülenen ilk görselini elde etti. Görsel sayesinde kara deliğin etrafındaki manyetik alanlar da gözlemlenebiliyor.

29 Mar 2024

• Avrupa Uzay Ajansı , uzaydan gelen kütleçekim dalgalarını tespit edecek LISA projesini onayladığını duyurdu. 2035'te Ariane 6 roketiyle fırlatılması beklenen uydunun, Büyük Patlama'nın birkaç saniye sonrasında yaşananlara ışık tutması hedefleniyor. Nedir? "Uzay-zaman eğrisindeki kozmik kırışıklıklar" olarak tanımlanan kütleçekim dalgaları, kara deliklerin çarpışması gibi büyük çaplı olaylar sonucu meydana geliyor.

02 Şub 2024

🎶 Takács Quartet , besteci Nokuthula Ngwenyama ile Flow adlı yeni bir eserin prömiyeri için işbirliği yaptı . Besteci eserinde, evrenin şafağında, iyonize gazların dışuzayı doldurduğu Big Bang'i anlatıyor. Bestecinin yaklaşımı: İlhamını doğal dünyadan alan eser Cal Performances'ın da içinde bulunduğu bir grup tarafından sipariş edildi. Ngwenyama, beste için bir yıl boyunca hayvan iletişimi ve kara deliklerin çarpışmaları gibi konuları araştırdı ve doğadaki örünt...Devamını Oku

21 Oca 2024

• Araştırmacılar, Chandra X-Işını Gözlemevi ve James Webb Uzay Teleskobu'ndan elde edilen verilere bakarak 13 milyar yıldan daha yaşlı bir galaksi olan UHZ1'in içinde s üper kütleli bir kara delik keşfetti. Söz konusu kara delik, türünün doğrulanmış en eski kara deliği olma özelliği taşıyor.

09 Kas 2023

• Bilim insanları , Einstein'ın genel görelilik kuramından yola çıkarak yaptıkları hesaplamalar sonucunda birbirlerinin çekim alanına giren iki kara deliğin geri tepme hız limitinin saatte 63 milyon mil olacağı sonucuna vararak evren için yeni bir hız limiti belirledi. Kabaca saniyede 17 bin 500 mil ya da ışık hızının onda birine tekabül eden bu hız, Dünya'nın etrafını 1,4 saniyede dolaşmaya da eşdeğer. Ama..: Bu tahmin, bugün geçerli kabul edilen fizik yasaların...Devamını Oku

29 Ağu 2023

• NASA, Hubble Uzay Teleskobu ile kazara yeni bir kara delik keşfedildiğini duyurdu. "Görünmez bir canavar" olarak nitelendirdikleri kara deliğin, galaksiler arasında çok hızlı bir şekilde başıboş dolaştığı belirtildi. NASA, ESA, Leah Hustak Bununla birlikte: Kara deliğin arkasında Samanyolu galaksisinin iki katı çapında, daha önce görülmemiş bir şekilde 200 bin ışık yılı uzunluğunda yeni doğmuş yıldızlardan oluşan bir iz bıraktığı ifade edildi.

10 Nis 2023

• NASA, Hubble Uzay Teleskobu ile kazara yeni bir kara delik keşfedildiğini duyurdu. "Görünmez bir canavar" olarak nitelendirdikleri kara deliğin, galaksiler arasında çok hızlı bir şekilde başıboş dolaştığı belirtildi. Kara deliğin arkasında Samanyolu galaksisinin iki katı çapında, daha önce görülmemiş bir şekilde 200 bin ışık yılı uzunluğunda yeni doğmuş yıldızlardan oluşan bir iz bıraktığı ifade edildi.

10 Nis 2023

• Dünya'dan yaklaşık olarak 2,7 milyar ışık yılı uzakta bulunan Abell 1201 galaksisinde şimdiye kadarki en büyük kara deliklerden biri keşfedildi. Güneş'in kütlesinin 32,7 milyar katı kütleye sahip olduğu belirtilen "ultra ağır" kara deliğin, bugüne kadar keşfedilen en büyük kütleli 10 kara delikten biri olduğu aktarıldı. Bilgi notu: Uzmanlar, keşfedilen kara deliğin olay ufkunun çapının 1.290 astronomik birimden daha büyük olduğunu ifade ediyor. Buna kıyasla, gezege...Devamını Oku

03 Nis 2023