aposto-logo
TR
TREN

Birleşmiş Milletler ile ilgili hikayeler

• Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2024 sonuna kadar zorla yerinden edilen veya tabiiyetsiz kalan kişi sayısının 130 milyonu aşacağı öngörüsünde bulundu. Kurum, konuya ilişkin açıklamasında “BMMYK bu kişileri korumaya kararlı. Bugünkü taahhüt konferansımızda, ortaklarımızdan acil mali destek sağlamalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

06 Ara 2023

• Save The Children, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO), yetersiz beslenmenin yaygınlığına ilişkin en son verilerini ve doğum sayısına ilişkin tahminlerini kullanarak yeni analizini yayımladı. Analizde, bu yıl 17,6 milyondan fazla çocuğun açlık içinde doğacağı ve bu rakamın 10 yıl öncesine göre %22 artış anlamına geldiği bildirildi.

21 Kas 2023

• TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş , MIKTA 9. Parlamento Başkanları Konferansı 1. Oturumu'nda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Refah sınır kapısından alınmadığını hatırlatarak, "Bu BM'nin yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır. Gücü elinde bulunduranlar, ne yazık ki BM'yi de baskı altına almaya başlamışlardır” dedi.

21 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Net sıfır emisyon hedefi koyan şirketler kriterleri karşılıyor mu?

Kurumsal net sıfır hedefleri artıyor; ancak şirketlerin yalnızca %4'ü BM iklim hedeflerini karşılıyor.

10 Kas 2023

• Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 241 kişi arttığını ve 10 bin 569’a yükseldiğini duyurdu. Ölenlerin 4 bin 324'ünün çocuk, 2 bin 823'ünün kadın olduğu açıklandı. İsrail ordusunun Gazze'nin merkezine ulaştığını söylemesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'den dün 15 bin kişinin kaçtığını açıkladı. Açıklama: BBC’ye konuşan Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk, örgütün İsrail'de 7 Ekim'de düzenlediği sald...Devamını Oku

09 Kas 2023

• İsrail ordusu Gazze Şeridi'ni ikiye böldüğünü açıklarken; İsrail medyası ise ordunun önümüzdeki 24 saat içinde Gazze şehrine girmesinin beklendiğini bildirdi. Ortak açıklama: Birleşmiş Milletler'in tüm büyük kuruluşlarının başkanları yayımladıkları ortak açıklamada “Artık yeter” dedi. Açıklamada Gazze'de "derhal insani bir ateşkes ilan edilmesi gerektiği" ifadesi yer aldı. Bununla birlikte: Batı Şeria'da bulunan Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, Gazze'deki kon...Devamını Oku

07 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Savaş suçu nedir? Neler yapılabilir?

Savaş suçu, savaş kanunu kavramları İsrail ve Hamas üzerinden değerlendirilirken Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi yapıların da neler yapabileceğine ilişkin birtakım soru işaretleri yeniden oluştu.

03 Kas 2023

• İsrail-Hamas savaşı 28. gününde de devam etti. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken; Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında şu ana dek 3 bin 760'ı çocuk, 2 bin 326'sı kadın olmak üzere 9 bin 61 Filistinlinin öldürüldüğünü , 22 bin 219 kişinin yaralandığını açıkladı. Öte yandan: Birleşmiş Milletler, İsrail'in Gazze'deki en büyük mülteci kampı Cibaliya'ya art arda düzenlediği ve yüzlerce kişinin öldüğü saldırıları "savaş suçu" ola...Devamını Oku

03 Kas 2023

• Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 5 Ekim’de Ukrayna’nın Hroza köyünde bir kafeye düzenlenen ve 59 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan füze saldırısının ardında Rusya olduğu sonucuna varmak için “makul nedenler” bulunduğunu söyledi.

01 Kas 2023