aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Afrika ile ilgili hikayeler

• Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2023 yılında küresel ticaret hacminin yüksek enerji fiyatları ve enflasyon etkisiyle %1,2 daraldığını, ancak bu hacmin 2024 yılında %2,6 artmasını beklediklerini bildirdi. Beklentiler: DTÖ, 2024’te Afrika’nın ihracatını %5,3 ile diğer bölgelerden çok daha hızlı artırmasını bekliyor. Kurumun 2024 yılında Kuzey Amerika için ihracat artışı beklentisi %3,6, Ortadoğu için %3,5, Asya için %3,4, Avrupa için ise %1,7 seviyesinde.

12 Nis 2024

• Dünya Bankası , Afrika ekonomilerinin 2024'te %3,4 büyümesinin öngörüldüğünü ancak büyüme hızının yavaş ve yoksulluğun azaltılmasında önemli bir etki yaratma konusunda yetersiz kaldığını bildirdi.

09 Nis 2024

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Kentlerimiz sorunlu ve çirkin. Hadi yeni kentler yapalım!

“Şehir kurma” projeleri pıtrak gibi çoğalıyor: “Boş arazilere” yüksek binalar dikiliyor, yollar yapılıyor, kanallar açılıyor, göller kazılıyor. Peki bunlar bize dünyanın gidişatıyla ilgili ne anlatıyor?

24 Mar 2024

• Filistin’e Özgürlük Platformu , İsrail’i soykırım suçlarından ötürü yargılamak üzere " Vicdan Mahkemesi" adlı bir etkinlik düzenleyecek. 23 Mart’taki etkinlikte Vicdan Heyeti , 15 ayrı masanın hazırladığı İsrail’in suç dosyalarını dinleyecek ve ardından kararını açıklayacak. Amaç: Platform, " Amacımız, Güney Afrika’nın başlattığı yoldan ilerleyerek İsrail’in soykırım suçundan yargılanması için verilen küresel mücadeleyi güçlendirmek" açıklamasında bulundu. Deta...Devamını Oku

22 Mar 2024

• Johannesburg merkezli Vodacom Grubu , maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olmak için en büyük pazarı olan Güney Afrika'da ilk etapta 80 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

20 Mar 2024

• ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM ) Komutanı General Michael Langley , Rusya'nın Afrika ülkeleri arasında tabanını genişletmek için agresif bir şekilde çalıştığını söyledi . Langley şöyle dedi: “Son yıllarda Rusya’nın söyleminin ABD hükümeti tarafından ilerletilen söylemi bastırdığını söyleyebilirim. Rusya, yalnızca Wagner aracılığıyla değil, dezenformasyon kampanyası aracılığıyla da Sahel bölgesindeki istikrarsızlığın büyümesine büyük katkı sağladı.”...Devamını Oku

12 Mar 2024

Görselleştirme: University of the Arts London ✳️ Daha önce " Little Amal " isimli kukla projesiyle, Avrupa’daki mülteci krizi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan aktivist grubu, şimdi de 20.000 kilometrelik bir yürüyüşe çıkaracakları bir kukla hayvan sürüsüyle iklim krizi üzerine küresel bir diyalog başlatmayı hedefliyor . Ne zaman? Serengeti’nin göçebe hayvanlarını temsilen 30 hayvan kuklasının bulunacağı çekirdek sürünün "büyük göç"üne zaman zaman farklı...Devamını Oku

24 Şub 2024

• Fitch Ratings, Kızıldeniz saldırılarından etkilenen limanlardaki yük hacimlerinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Afrika'daki terminallere kaydığını belirtti. Ek olarak: Nakliye aksamalarının boyutunun, yüksek mal talebi ve limanlardaki tıkanıklıkların dünya çapında yayıldığı Kovid-19 dönemine kıyasla daha küçük ve yerel olduğunun altı çizildi.

05 Şub 2024

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings , Kızıldeniz’de devam eden saldırıların bölgedeki deniz taşımacılığında kartların yeniden dağıtılmasına yol açtığını belirtti. 🛳️ Değişen rotalar: Afrika çevresinden çizilen yeni rotalarla birlikte saldırılardan etkilenen limanlardaki yük hacimleri Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Afrika kıyılarına kaydı.

02 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

IŞİD, yeniden bir tehdit mi oluyor?

İran’daki saldırı, Almanya’da tutuklama ve IŞİD’in yeni yılın ilk günlerinde art arda gündeme gelmesi, bir süredir özellikle Avrupa için tehdit olmaktan çıkmış gibi görünen örgüte dair endişe ve soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

10 Oca 2024