aposto-logo
TR
TREN

petrol ile ilgili hikayeler

AP'nin Yaptırım Denetimi ve Türkiye'nin Rolü

Avrupa Parlamentosu (AP), son zamanlarda yaptırım rejimindeki boşluklarla ve yaptırımların düzgün uygulanmamasıyla ilgili kaygılarını ifade ettiği bir kararı onayladı. AP’nin yaptırımların etkinliğinin zayıfladığına dair endişeleri artıyor. Kararda, Rus petrolü işleyen ülkelerden, özellikle Hindistan gibi yerlerden ithalatın artmasının Avrupa Birliği (AB) için bir "arka kapı" oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Enes Özkan

·

04 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Gün gün COP28'in öne çıkanları

COP28, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde başladı. Liderlerin açıklamalarıyla başlayan zirvede yaşanan gelişmeleri gün gün derliyoruz.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

COP28: Dünya fosil yakıtlardan vazgeçme konusunda anlaşabilir mi?

Bazı ülkeler ve çok sayıda sivil toplum örgütü Dubai'deki COP28 zirvesinde fosil yakıtların kullanımının aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik bir anlaşma için bastırıyor, ancak diğerleri böyle bir anlaşmanın adil olmayacağını savunuyor. Önemli bir petrol üreticisi olan BAE'nin fosil yakıtlar konusunda atılacak adımlara vereceği desteğe şüpheyle yaklaşılıyor.

01 Ara 2023

• ABD borsaları bir önceki gün verilen bir günlük aranın ardından dün yükselişine devam etti. Yükselişte haftalık işsizlik maaşı başvurusu verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi de etkili oldu. S&P 500 endeksi günü %0,38 kazançla, Dow Jones Industrial Average %0,53 kazançla, Nasdaq Composite ise %0,46 kazançla tamamladı. ABD piyasalarındaki gelişmeleri yorumlayan LPL Financial Başstratejisti Quincy Crosby, "Ekonomiye ve tüketici harcamalarına ilişkin endişelere ...Devamını Oku

23 Kas 2023

• ABD borsaları bu hafta beklentinin altında gelen TÜFE ve ÜFE verilerinden faydalandı. S&P 500 haftayı totalde %2,44 kazançla 4.514 puandan tamamlarken, Dow Jones Industrial Average %2,01 artışla 34.947 puandan, Nasdaq Composite ise %2,76 artışla 14.125 puandan kapandı. CME Fedwatch verilerine göre beklentinin altında gelen enflasyon verilerinin ardından Fed’in Aralık ayı toplantısında faizleri sabit bırakması ihtimali %100’e yakın seviyelerde fiyatlanmaya başlandı....Devamını Oku

20 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Net sıfır emisyon hedefi koyan şirketler kriterleri karşılıyor mu?

Kurumsal net sıfır hedefleri artıyor; ancak şirketlerin yalnızca %4'ü BM iklim hedeflerini karşılıyor.

10 Kas 2023

• Shell'in kârı 2023'ün üçüncü çeyreğinde çeyreklik bazda %22,7 artış göstererek 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu artışta, yüksek petrol fiyatları ve rafinaj marjları etkili oldu. Yıllık bazda bakıldığında ise %34,2’lik bir gerileme izlenmiş oldu.

03 Kas 2023

• Shell'in kârı 2023'ün üçüncü çeyreğinde çeyreklik bazda %22,7 artış göstererek 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu artışta yüksek petrol fiyatları ve rafinaj marjları etkili oldu. Yıllık bazda bakıldığında ise 2022'deki 9,45 milyar dolar seviyesinden %34,2’lik bir gerileme izlenmiş oldu.

03 Kas 2023

• ABD, Venezuela'nın petrol, gaz ve altın sektörlerine uygulanan yaptırımları hafifletiyor. Karar, Venezuela’da hükümet ve muhalefetin gelecek yılki seçimlere uluslararası gözlemciler kabul etme konusunda anlaşmaya varmasından sonra alındı.

20 Eki 2023

• Venezuela'da hükümet ile muhalefet, başkanlık seçimlerinin gelecek yılın ikinci yarısında yapılması konusunda anlaşma sağladı. Anlaşma kapsamında taraflar Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Amerikalılar Arası Seçim Örgütleri Birliği dahil "teknik seçim gözlemci misyonlarının" davet edilmesini taahhüt etti. Perspektif: Rusya'nın Ukrayna işgalinin yol açtığı enerji krizi, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela'da siyasi krizi çözmek ...Devamını Oku

19 Eki 2023