Petrol İhraç Eden Ülkeler ile ilgili hikayeler

• Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) , küresel petrol üretiminin Nisan'da önceki aya göre günlük yaklaşık 200 bin varil azalarak 102 milyon varile gerilediğini duyurdu. Ayrıntılar: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ham petrol üretimi, Nisan'da günlük 120 bin varil artarak 26 milyon 970 bin varil; OPEC dışı ülkelerin ise günlük 310 bin varil azalarak 69 milyon 560 bin varil oldu. Bir adım sonrası: UEA, bu yıla yönelik küresel petrol talebi tahminini geçen...Devamını Oku

16 May 2024

• ABD piyasaları , petrol fiyatlarındaki beklenmedik yükselişin enflasyonda artışa neden olabileceği konusundaki endişeler sonucunda günü negatif tamamladı. S&P 500 günü %0,57 kayıpla 4.461 puandan kapatırken Nasdaq Composite %1,04 kayıpla 13.773 puandan; Dow Jones Industrial Average ise %0,05 kayıpla 34.645 puandan kapattı. Önemli: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), birlik üyesi olan Suudi Arabistan’ın hâlihazırda uygulamakta olduğu üretim kesintisini sürdürm...Devamını Oku

13 Eyl 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Petrol yükselirse kim zararlı çıkar?

OPEC+ tarafından alınan petrol üretim kesintisi kararının ardından konuya ilişkin CNBC'ye değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, petrol fiyatının 100 USD'ye ulaşması durumunda en çok etkilenecek ülkelere dair tahminlerde bulundu.

Emircan Yaman

·

07 Nis 2023

petrol-yukselirse-kim-zararli-cikar
• ABD Hazine Bakanı ve Fed eski Başkanı Janet Yellen , OPEC+ tarafından alınan 1,2 milyon varillik petrol üretim kesintisi kararına ilişkin, "Açıkçası, küresel büyüme için olumlu değil ve enflasyonun zaten yüksek olduğu bir zamanda belirsizliği ve yükü artırıyor." ifadelerini kullandı. 💉 Hatırlatma dozu: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), mayıs ayından 2023 yılının sonuna kadar günlük petrol üretiminde 1 milyon varilden fazla kesinti yapma kararı almıştı.

05 Nis 2023

• Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün ( OPEC ), yayımladığı raporda petrol talebinin 2023 yılında salgın öncesi seviyelere ulaşacağı, 2045 yılında ise küresel enerji kaynakları listesindeki liderliğini korumaya devam edeceği ifade ediliyor. 👓 Dahası: Raporda, bu süre zarfında kömür ile doğalgazın sıralamada yer değiştireceği öngörülürken nükleer enerji yatırımlarının %50 oranında artmasının beklendiği vurgulanıyor. Yenilenebilir enerji sektörü ise yine bu süre zarfı...Devamını Oku

01 Kas 2022

• Petrol fiyatları , Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) geçen ayki arz artışı taahhüdünü yerine getirememesi ve küresel durgunluk beklentileri sonucunda haftaya artışla başladı. Brent petrolün varil fiyatı, günü %1,72 artışla yaklaşık 112 dolar seviyesinde kapattı. Kötü senaryo: JP Morgan raporu, yaptırımlar sonucunda Rusya’nın petrol ihracatının 5 milyon varil azalması durumunda petrol fiyatlarının 380 dolar/varile kadar yükseleceğini öngörüyor.

05 Tem 2022

• Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Libya ve Nijerya’da petrol arzında yaşanan düşüşlerden ötürü haziran ayındaki petrol üretim artışı taahhüdünü yerine getiremedi. Haziran ayında, mayıs ayına kıyasla günlük 100 bin varil eksik üretimle; günde 28.52 milyon varil gerçekleştirilmiş oldu.

04 Tem 2022

• Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ( OPEC ) ve müttefikleri, günlük petrol üretimini temmuz ve ağustos aylarında %50 artırarak yaklaşık 650 bin varile yükseltmek için anlaştı. Neden önemli: OPEC, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle enerji piyasasında yaşanan dalgalanmalara ilk kez yanıt vermiş oldu. ABD başta olmak üzere tüketici ülkeler petrol arzının artırılmasını talep ediyordu.

03 Haz 2022