aposto-logo
TR
TREN

Venezuela ile ilgili hikayeler

• Venezuela'da muhalefetin başkan adayı María Corina Machado, seçim kampanyasına başladıktan birkaç gün sonra 15 yıl siyasi yasağa çarptırılmış olmasına rağmen Ekim 2023'te muhalefetin bağımsız olarak yürüttüğü başkanlık ön seçimini kazandı. Öte yandan Yüksek Mahkeme, Machado hakkındaki siyasi yasak kararını onadı. Açıklamalar: Zaferin ardından Machado, "Maduro ve onun suça batmış sistemi, kendileri için en kötü yol olan hileli seçimi tercih etti" dedi. ABD...Devamını Oku

31 Oca 2024

• Brezilya, Venezuela hükümetinin Guyana'nın kontrolündeki bir bölgeyi topraklarına katma planını açıklamasının ardından Venezuela sınırına asker göndereceğini açıkladı. Neler oluyor? 19. yüzyıldan bu yana iki ülke için de tartışmalı bir bölge olan Essequibo açıklarında, birkaç yıl önce petrol ve gaz rezervleri keşfedilmiş; Pazar günü Venezuela’da yapılan referandumdaysa seçmenlerin %95’inden fazlası hükümetin toprak talebini desteklemişti.

08 Ara 2023

Turkey Continues to Regress in Internet Freedoms Report

According to the report, Turkey is ranked with a score of 30, placing it just below Thailand (39), Azerbaijan (37), Rwanda (37), and Kazakhstan (34), and slightly above Venezuela (29), Bahrain (28), and Egypt (28). Alongside Sudan and the United Arab Emirates, Turkey is one of the only countries to receive a score of 30.

04 Kas 2023

Türkiye İnternet Özgürlükleri Raporu’nda Gerilemeye Devam Ediyor

Rapora göre bu yıl Türkiye 30 puanla, özgür olmayan ülkeler arasında Tayland (39), Azerbaycan (37), Rwanda (37) ve Kazakistan'ın (34) hemen altında, 30 puan alan diğer ülkeler olan Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte, Venezuela (29), Bahreyn (28) ve Mısır'ın (28) hemen üzerinde yer alıyor.

23 Eki 2023

• ABD, Venezuela'nın petrol, gaz ve altın sektörlerine uygulanan yaptırımları hafifletiyor. Karar, Venezuela’da hükümet ve muhalefetin gelecek yılki seçimlere uluslararası gözlemciler kabul etme konusunda anlaşmaya varmasından sonra alındı.

20 Eki 2023

• Venezuela'da hükümet ile muhalefet, başkanlık seçimlerinin gelecek yılın ikinci yarısında yapılması konusunda anlaşma sağladı. Anlaşma kapsamında taraflar Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Amerikalılar Arası Seçim Örgütleri Birliği dahil "teknik seçim gözlemci misyonlarının" davet edilmesini taahhüt etti. Perspektif: Rusya'nın Ukrayna işgalinin yol açtığı enerji krizi, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela'da siyasi krizi çözmek ...Devamını Oku

19 Eki 2023

• Arjantin'de enflasyon aylık %12,4, yıllık %124,4 artışla son 32 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Arjantin böylece Zimbabve, Lübnan, Venezuela ve Suriye'nin ardından resmî rakamlara göre üç haneli enflasyonu gören dünyadaki 5'inci ülke oldu.

15 Eyl 2023

• Avrupa Birliği İltica Ajansı (EUAA), 2023 yılının ilk yarısında AB ülkeleri ile Norveç ve İsviçre'de kaydedilen iltica başvurularının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %28 oranında arttığını duyurdu. Başvuruların %44'ünü Suriyeliler, Afganlar, Venezuelalılar, Türkler ve Kolombiyalılar oluşturdu. Düşüş: Ajans ayrıca Türk başvuru sahiplerinin 2019'da %54 olan kabul oranının 2023'te %28'e kadar gerilediğini bildirdi.

06 Eyl 2023

🧐 Bugün neler okuduk? Aposto Seyahat | Sierra Leone: Bir ülke kendi hikâyesini yeniden yazabilir mi? Fütürist Bülten | Biyo-ekonomi kapsamında yenilenebilirlik ve döngüsellik Barış Soydan | "Türkiye'de enflasyonla mücadele edilmiyor; bu yolun sonu önce Arjantin'e, sonra Venezuela'ya çıkar" BBC Türkçe | Beklenen Büyük Marmara Depremi'nin simülasyonu bize ne anlatıyor? En çok nereler etkilenecek? 📣 Günün sözü: “Başarı genellikle onu arayama...Devamını Oku

18 Ağu 2023

• Avrupa İstatistik Ofisi ( Eurostat ) verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerine ilk kez sığınma başvurusu yapanların sayısı, 2023 Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %34'lük bir artışla 72 bin 630 oldu. En çok başvuru: AB ülkelerine en çok ilk iltica başvurusu Suriyeliler tarafından yapıldı. Suriye vatandaşlarının ardından en çok başvuru yapanlar sırasıyla Venezuela, Kolombiya ve Türk vatandaşları oldu.

08 Ağu 2023