aposto-logo
TR
TREN

İstanbul ile ilgili hikayeler

1️⃣ Martin Guerre’in Dönüşü , Natalie Zemon Davis : Kitap, 1540’larda Fransa’da Languedoc bölgesinde yaşayan ve Bask kökenli zengin bir köylü olan Martin Guerre’in eşi Bertrande, oğlu Sanxi ve tüm mal varlığını terk ederek ansızın ortadan kaybolmasını anlatıyor. Olay örgüsü: Kahraman, yıllar sonra beklenmedik bir şekilde geri dönüyor; ailesi ve köylüleri tarafından coşkuyla karşılanıyor. Hayatına kaldığı yerden devam eden Martin, yeni bir çocuk sahibi oluyor ve ...Devamını Oku

03 Ara 2023

Selectronic . Elektronic müzik performansı. Selectist’in Frankhan’da sürdürdüğü programın en yenisi için Main Room’da Kevin Saunderson ve Feyza Emir B2B Merve Baykal yer alırken Sound Room’da Chaos In The CBD, GARAN GARAN, Levonjoje’nin ritimleri hakim olacak. Tarih: 1 Aralık 2023 Mahal: Karaköy, İstanbul Programdan: Derrick May ve Juan Atkins ile birlikte The Belleville Three’nin bir parçası olan Kevin Saunderson, techno müziğin ilk yaratıcılarından biri olar...Devamını Oku

01 Ara 2023

SOLİSOLİ

HİKAYE

Miray’ın Atina notları

Yaratıcı bir zihnin Atina ziyaretinden ardakalanlar: Biraz çıtır kalamar, birkaç sergi, antika vazolar, şehrin dönüşüme dair sorular.

01 Ara 2023

Black Friday’in alışveriş karnesi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım ayının son cuması, markaların birbirinden iddialı indirim kampanyalarıyla alışveriş festivaline dönüştü.

01 Ara 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Black Friday işlem hacmi yıllık bazda %70 artış gösterdi

İstanbul, en çok işlem yapan şehir olarak geçen yılın zirvesindeki yerini korudu. Toplam işlemlerin %70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapıldı.

01 Ara 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Çarşamba günü yaptığı görüşmede Cumhur İttifakı'nın İstanbul ve Ankara adaylarının netleşmeye başladığı iddia edildi. Detaylar: Gazete Pencere’den Tolga Balcı, ittifakın İstanbul adayının eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum olduğunu, Ankara için ise eski Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un öne çıktığını iddia etti.

01 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İhmaller zincirinin gölgesindeki dava: Tahir Elçi cinayeti

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 8. yılında anıldı. Elçi'nin öldürülmesine ilişkin dava, faillerinin dahi tespit edilmediği 8 yılın ardından hâlâ sonuçlanmadı. Elçi'nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği, olay yeri incelemesi 5 ay sonra yapıldığı için bulunamamış; merminin bulunamaması nedeniyle kurşunun hangi silahtan çıktığı da tespit edilememişti.

İlkim Emirler

·

30 Kas 2023

• İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen Sibergöz operasyonunda gözaltına alınan ekonomi yorumcusu Ece Pulaş ile kripto para ekosisteminin tanınan isimlerinden Yavuz Usta tutuklandı.

30 Kas 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Metin Cihan hakkında sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Metin Cihan’a “hakaret” ve “iftira” suçlamalarından dava açılması talep edildi. Açıklamalar: Cihan soruşturmaya ilişkin şunları söyledi:

30 Kas 2023

• BIST 100 endeksi günü 82,1 milyar TL hacim ve %1,04 kayıpla 8.009 puandan tamamladı. Güne pozitif bir açılışla başlayan endeks, açılıştan kısa bir süre sonra gelen satışlarla ibreyi tersine döndürdü. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yaptığı konuşmanın ardından satışların hızlandığı endeks, kapanışını 8.000 puan seviyesinin hemen üzerinde yaptı. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmasında, “Biz üzerimize düşeni yaparken şu ya da bu s...Devamını Oku

30 Kas 2023