aposto-logo
TR
TREN

Belçika ile ilgili hikayeler

• Belçika İş Mahkemesi , iş yerinde başörtüsünü çıkarmayı reddettiği için Brüksel Belediyesi tarafından işe alınmayan bir kadın çalışanı haksız buldu. Mahkeme, "iş yerinde dinî ve siyasi sembollerin yasaklanmasının ayrımcılık içermediğine” karar verdi. Belçika Laik Eylem Merkezi, kararın ülke genelinde emsal teşkil edeceğini bildirdi.

21 Şub 2024

AngstAngst

HİKAYE

Avrupa’da çiftçilerin protestosu devam ediyor

Fransa hükümeti, ucuz ithalata karşı yeni önlemler alacak.

03 Şub 2024

• Belçika’da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde başta Türkiye olmak üzere sığınmacılarla mücadele eden ülkelere destek amacıyla 7,6 milyar EUR’luk bir bütçe hazırlanması kararı yer aldı.

02 Şub 2024

• Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, dondurulan yaklaşık 200 milyar EUR'luk Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna'nın yeniden inşasının finansmanında kullanılmak üzere ayrılması teklifinde prensip anlaşmasına vardı. 💾 Cep bilgisi: AB ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya Merkez Bankası'nın Avrupa Birliği sınırları içerisindeki varlıklarını dondurmuştu. Varlıkları taşıyan Avrupa ülkelerindeki finans şirketleri, 2 yıldır 200 milyar EUR'luk varlıklarda...Devamını Oku

31 Oca 2024

• İsrail ordusu, Gazze’nin en büyük ikinci kenti Han Yunus’un kuşatıldığını duyurdu. İsrail, Hamas'ın üst düzey yöneticilerinin kentin altındaki tünellerde rehinelerle birlikte saklandığını iddia etti. Öte yandan, Norveç ve Belçika, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Gazze için ateşkes çağrısında bulundu. "Uluslararası insancıl hukukun ihlalini kabul etmeye başlarsak kurallar anlamını yitirir. Norveç, Filistinlilerin vazgeçilmez hakkı olan kendi devletlerine sahi...Devamını Oku

25 Oca 2024

• Belçika polisi , 2010 yılında İsrail’in Tel Aviv kentinde yaşayan bir sanat koleksiyoncusunun arşivinden çalınan Picasso'nun “Tête” ve Chagall'in “L’homme en prière” adlı tablolarını ele geçirdi. Oldukça iyi koşullarda olduğu belirtilen tabloların değerinin 900 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

20 Oca 2024

• Belçika, yeni yılda altı ay süreyle Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı’nı İspanya’dan devraldı. Haziran ayı başında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimleri Brüksel’in başkanlığı döneminde yapılacak. Aynı gün Belçika’da da genel seçimler düzenlecek. Bununla birlikte: AB’nin genişlemesi ile Ukrayna ve Moldova’yla yürütülecek üyelik müzakereleri de başkanlık döneminde Brüksel’i bekleyen önemli meseleler arasında yer alıyor.

03 Oca 2024

• Belçika, yeni yılda altı ay süreyle Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı’nı İspanya’dan devraldı. Haziran ayı başında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimleri Brüksel’in başkanlığı döneminde düzenlenecek. Aynı gün Belçika’da da genel seçimler yapılacak. Bununla birlikte: AB’nin genişlemesi ile Ukrayna ve Moldova’yla yürütülecek üyelik müzakereleri de başkanlık döneminde Brüksel’i bekleyen önemli meseleler arasında yer alıyor.

03 Oca 2024

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

06 Ara 2023

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

29 Kas 2023