çikolata ile ilgili hikayeler

• İsviçre'deki bilim insanları daha sağlıklı ve sürdürülebilir çikolata üretmenin bir yolunu keşfetti. Nasıl? Normalde çikolata üretiminde kakaonun yalnızca çekirdekleri ve posası kullanılıyor. ETH Zürih federal teknoloji enstitüsündeki araştırmacılar, bunların yanında kakao kabuğunun da çikolata yapımında toz şeker yerine kullanılabileceğini belirttiler.

25 May 2024

• Avrupa Birliği, Oreo'nun üreticisi Mondelez International'a AB üyesi ülkeler arasında çikolata, bisküvi ve kahve gibi ürünlerin sınır ötesi ticaretini engellediği gerekçesiyle 337,5 milyon avro para cezası kesti. Öte yandan: Mondelez'in yasa dışı uygulamalarının perakendecilerin üye ülkelerdeki ürünleri daha düşük fiyatlarla temin etmelerini engellediğine işaret edilen açıklamada, söz konusu uygulamaların AB rekabet kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

24 May 2024

• Avrupa Birliği, Oreo'nun üreticisi Mondelez International'a AB üyesi ülkeler arasında çikolata, bisküvi ve kahve gibi ürünlerin sınır ötesi ticaretini engellediği gerekçesiyle 337,5 milyon avro para cezası kesti . Öte yandan: Mondelez'in yasadışı uygulamalarının perakendecilerin üye ülkelerdeki ürünleri daha düşük fiyatlarla temin etmelerini engellediğine işaret edilen açıklamada, söz konusu uygulamaların AB rekabet kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

23 May 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

‘Çikolatanın tadı değil ama fiyatı bitter olabilir’

Kakao fiyatları çıldırmış durumda. Global emtia piyasasında işlem gören gelecek ay teslimli ton başına kakao kontratları yalnızca üç ay içinde %100’den fazla artışla 9 bin USD seviyesini aştı. Nisan ayında sert bir hareketle tarihî zirvesini gören ve 10 bin USD barajını zorlayarak bakır fiyatlarını dahi geride bırakan kakao, hem gıda şirketlerini hem de çikolata severleri endişelendirmeye devam ediyor.

Emircan Yaman

·

09 Nis 2024

cikolatanin-tadi-degil-ama-fiyati-bitter-olabilir-8fa
apéroapéro

HİKAYE

Doritos’tan Nacho aromalı likör

Doritos nacho deneyimini şişelemek için Empirical ile işbirliği yapıyor.

20 Ara 2023

doritostan-nacho-aromali-likor
Ayın Kahvesi: Ağustos 2023

Kolombiya kılığında bir Brezilya kahvesi.

27 Ağu 2023

ayin-kahvesi-agustos-2023
apéroapéro

HİKAYE

Çikolata fiyatları yükseliyor

Kakaonun maliyeti %25 arttığı için çikolata fiyatları yükseliyor.

05 Ağu 2023

cikolata-fiyatlari-yukseliyor
AngstAngst

HİKAYE

Kahve, kurabiye ve çikolata fiyatları artacak mı?

El Niño, tedarik durumunu ağırlaştırarak çeşitli ürünlerin üretimini zorlaştırıyor.

16 Haz 2023

kahve-kurabiye-ve-cikolata-fiyatlari-artacak-mi
• Yemek ve Kültür 'de Özge Samancı, geçmişten günümüze Türk mutfak kültüründe limonatanın izini sürüyor. 1600’lü yıllarda öncelikle bir hasta içeceği olarak bilinen limonata bir lükstür. Karayip adalarında üretilen şekerin 1630’lardan itibaren Avrupa’ya gelmesiyle limonata üretimi ve tüketimi artacaktır. 1651 yılında Fransa’da kralların aşçısı La Varenne tarafından yayımlanan yemek kitabı Le Cuisinier François’da egzotik baharat ve çiçeklerle tatlandırılmış limonata reç...Devamını Oku

30 Nis 2023

🍫 Acı sudan tatlının şahına, çekirdekten çikolataya Bu kaçıncı çekirdek dalgası? Geçen hafta apéro'da; zeytinyağında dinlendirilmiş incir eşliğinde peynir çikolata kavuşması, kakaonun "şokola"ya uzanan hikâyesi.

29 Mar 2023