aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

zeytinyağı ile ilgili hikayeler

• Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarını çatısı altında buluşturan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin (EZZİB) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emre Uygun oldu. Uygun, EZZİB’in 84 yıllık tarihinde 27. başkan olarak görev yapacak.

16 May 2024

Kaynak: Bernardo Constantino À la grecque (sıfat) Şarap, zeytinyağı, limon suyu, çeşitli otlar ve baharatlarla pişirilen, genellikle soğuk servis edilen sebze yemekleridir. "Yunan usulüyle" anlamına gelir.

13 Mar 2024

• 1 Ağustos’ta başlayan ve 1 Kasım 2023 tarihinde sonlanması beklenen dökme ve varilli zeytinyağı ihracat yasağı, iç piyasada yükselen fiyatları dizginlemek amacıyla süresiz olarak uzatıldı.

19 Eki 2023

• Harvard'daki araştırmacılar tarafından yürütülen bir başka çalışma, margarin gibi bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanmanın demanstan (bunama) ölme riskini %28 oranında düşürdüğünü ortaya koydu.

30 Eyl 2023

• Ardbeg , Anthology ismini verdiği yeni koleksiyonunu duyurdu. Koleksiyonun ilk viskisi The Harpy's Tale, eski Bourbon ve tatlı Sauternes şarap fıçılarında 13 yıl olgunlaştırılarak hazırlandı. Tadım notlarında sızma zeytinyağı, tatlı briar ağacı, kişniş ve adaçayı dâhil olmak üzere aromatik bitkilerin ön planda olduğu ve belirgin derecede yağlı bir aromaya sahip olduğu belirtiliyor.

26 Ağu 2023

apéroapéro

HİKAYE

Zeytinyağı ihracatına kısıtlama

Türkiye'de dökme ve varilli zeytinyağı ihracatı bir süreliğine yasaklandı.

05 Ağu 2023

• Ekonomi gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre Ticaret Bakanlığı , İhracatçı Birlikleri’ne sözlü olarak 1 Ağustos’tan 31 Ekim 2023’e kadar dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının yasaklandığını bildirdi. Karar ile ilgili resmî yazının ise daha sonra gönderileceği belirtildi. Dahası: İddiaya göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi marketlerindeki zeytinyağı fiyatını görünce tepki göstererek halkın yağ tüketmesi için ihracatın durdurulması talimatı verdiğ...Devamını Oku

02 Ağu 2023

apéroapéro

HİKAYE

Coğrafi işaretli ürünlerde yüksek teknoloji

Coğrafi işaretli ürünlere yönelik kayıtlarda yüksek teknolojiden faydalanılıyor

28 Tem 2023

• Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre, Türk tarım sektörü, 11 milyar 175 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak-Nisan ihracat rakamına ulaştı. Yılın ilk 4 ayında 2022'nin aynı dönemine göre %1,6 artan tarım ihracatı, Türkiye'nin toplam dış satımından %13,8 pay aldı. Detaylar: Tarım bünyesinde faaliyet gösteren 10 sektörden 3'ü ilk 4 ayda ihracat rekoru kırdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, yaş meyve ve sebze, zeytin ve zeytinya...Devamını Oku

16 May 2023

Kültür, Sanat ve Alışveriş

Bu üç kelimeyi hiç yan yana görmüş müydünüz? Türkiye'de ilklerin kenti Ayvalık'ta buyurun bir tura çıkalım...