Reyhan Ülker

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu Reyhan, üniversite hayatı boyunca Mikla ve Ruhun Doysun başta olmak üzere şef Mehmet Gürs’ün çeşitli projelerinde yer aldı. Kopenhag'ta bulunan Noma’da tamamladığı staj programının ardından odağını "yemek hikayeleri"ne çevirmeye karar verdi. 2022 yılı Kasım ayından beri Aposto’da yemek editörlüğü yapıyor.

apéroapéro

HİKAYE

Bizim bir kaburgacı vardı...

Maslak Oto Sanayi'nin ortasında bir kaburga restoranı olarak başlayan Markus, yenilenen mutfağıyla artık çok yönlü bir yemek deneyimine geçiş yaptı. Peki ama neden? Kurucuları restorantör Emirhan Paralı ve şef Sinan Büdeyri anlatıyor.

Reyhan Ülker

·

08 Haz 2024

bizim-bir-kaburgaci-vardi
apéroapéro

HİKAYE

Yemek medyası 2.0: Bir dönüşüm hikayesi

Sosyal medya, herkesin yemek hakkında yazmasını mümkün kılarken eleştirmenliğin standart ve kaideleri yeniden belirleniyor. Günümüzün rockstar'ları şeflerin yemek medyasının dönüşümündeki payı ne?

Reyhan Ülker

·

27 Nis 2024

yemek-medyasi-20-bir-donusum-hikayesi
apéroapéro

HİKAYE

İstanbul'da modern, Londra'da provokatif bir lokum hikayesi

Çocukluk anılarına yerleşen kuş lokumu, yetişkinlikte ortaya çıkan kendini keşfetme yolculuğunda aracı vazifesi görüyor. Tezat ve sentezler kavuşmasında, İstanbullu lokumun özgün kimliğini ustası Selim Cenkel anlatıyor.

Reyhan Ülker

·

06 Nis 2024

istanbulda-modern-londrada-provokatif-bir-lokum-hikayesi
apéroapéro

HİKAYE

Tadı damağımda kalan yemek mi anı mı?

En sevdiğimiz yemeklerden aldığımız hazzın büyük kısmı onlarla ilişkilendirdiğimiz anılardan kaynaklanıyor. Peki “tarhana”yı benim için bu denli ayrıcalıklı kılan anı hangisi? Beynim bu anıyla bu kadar güçlü bir bağı nasıl kuruyor?

Reyhan Ülker

·

30 Mar 2024

tadi-damagimda-kalan-yemek-mi-ani-mi
apéroapéro

HİKAYE

Bir şefin gözünden Gazze: José Andrés ve World Central Kitchen

20 yıl sonra ilk kez bir yardım gemisi World Central Kitchen ile Gazze’ye ulaştı. Nasıl oldu da hükümetlerin aşamadığı engellere rağmen bir şef ve aktivist olarak José Andrés bunu başardı? Kurucusu olduğu World Central Kitchen'ın hikayesi nedir, ne yapar?

Reyhan Ülker

·

26 Mar 2024

bir-sefin-gozunden-gazze-jose-andres-ve-world-central-kitchen
apéroapéro

HİKAYE

Çiğdem Alagök'le: Bir derin lezzet

Şef Çiğdem Alagök'ün dalış tutkusu mutfak tutkusuyla birleşiyor ve bir deniz ürünleri kitabına dönüşüyor. Çocukluğundan bu yana anılarında yer edinen balıklarla ilişkisini "tarifleyen" Çiğdem, kitabı Apiko'nun öyküsünü anlatıyor.

Reyhan Ülker

·

19 Mar 2024

cigdem-alagokle-bir-derin-lezzet
apéroapéro

HİKAYE

Hong Kong'un yemek sahnesine şef bakışı

Kentin mimari yapısından arazi fiyatlarına, sosyal yaşanmışlıklardan kültürel alışverişlere bir şehrin yeme içme sahnesinin nasıl şekillendiği Mert Küçüka'yla masaya yatırılıyor.

Reyhan Ülker

·

16 Mar 2024

mert-kucukayla-bir-sefin-gozunden-hong-kongun-yemek-sahnesi
apéroapéro

HİKAYE

Beşi bir yerde, Japonya’da

Türkiye gastronomisinin önde gelen isimlerinden beş kadın, Japonya seyahatindeydi. En unutulmaz lokma hangisiydi? En iyi sake nereden alınır? En çok neye gülündü? En ilham verici deneyimin öyküsü nedir? Burçak Kazdal sordu; Ayça Budak, Esen Hünal, Seray Kumbasar ve Suna Hakyemez yanıtladı.

Reyhan Ülker

·

09 Mar 2024

besi-bir-yerde-japonyada
apéroapéro

HİKAYE

Diyarbakır damak rotası

Doğu'nun Paris'i Diyarbakır'dan beş adımda tadı damakta kalanlar.

Reyhan Ülker

·

24 Şub 2024

diyarbakir-damak-rotasi
apéroapéro

HİKAYE

Turkish gochujang

Kore'ye özgü gochujang'ın bir şefin elinde nasıl "salça"ya dönüştüğünü dinliyoruz.

Reyhan Ülker

·

17 Şub 2024

turkish-gochujang