aposto-logo
TR
TREN

Japonya ile ilgili hikayeler

• İTÜ İleri Araç Teknolojileri Araştırma Merkezi (İLATAM) ve Sürdürülebilir Mobilite İnisiyatifi'nin (SMİ) birlikte organize ettiği Sürdürülebilir Mobilitenin Geleceği Zirvesi yapıldı. Açıklama: Zirvede konuşan SMİ Başkanı Hakan Doğu, Türkiye'nin gelecek dönem için en büyük sıkıntısının düşük elektrikli araç üretimi olduğunu belirtti. Doğu, "Ül kemizdeki bu ekosistemi canlandırabilmemiz için sanayi stratejimizden pazar stratejimize her şeyi sıfırlamamız ve yeniden...Devamını Oku

28 Şub 2024

• Toyota Motor Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya'daki Toyota grup şirketleri tarafından işletilen iki üretim tesisindeki iki üretim hattının kapalı kalma süresini 1 Mart'a kadar uzattığını duyurdu . Hatların 4 Mart Pazartesi günü üretime açılıp açılmayacağına da aynı gün karar verilecek. Bir adım geriden: Hatlardaki üretim, bağlı kuruluş Toyota Industries tarafından geliştirilen dizel motorların sertifikasyon testlerinde birtakım usulsüzlükler tespit edilmesinin...Devamını Oku

26 Şub 2024

Yerel saatle 08.15'te duran kol saati • ABD' nin Boston kentindeki RR Auction müzayedesinde, 1945'te Hiroşima kentine atılan atom bombasının patladığı an duran kol saati açık artırmayla satıldı. 31 bin 113 dolara alıcı bulan saati kimin satın aldığı açıklanmadı.

26 Şub 2024

• Japonya , çip devi TSMC'ye ülkedeki tesislerini genişletmesi için 4,9 milyar dolar daha teşvik sağlayacak. Böylece tesise yapılan yatırım 20 milyar doları aşacak. Neden önemli? ABD ve Almanya'daki genişlemesini sürdüren Tayvan merkezli TSMC, yıl bitmeden Japonya'da da seri üretime geçmeyi planlıyor.

26 Şub 2024

Kaynak: Forbes ✳️ Kağıt ve selüloz üreticisi Suzano , Mitsui & Co ile sürdürülebilir biyokütle enerjisi potansiyeli ni temel alan yeni biyoekonomi girişimleri geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı . Amaç: Bu işbirliği, Suzano’nun yönettiği 15.000 kilometrekarelik okaliptüs çiftliklerinden ve selüloz üretim sürecinden elde edilen yan ürünlerle yeni nesil biyoürünler geliştirmeyi hedefliyor.

24 Şub 2024

• Japonya'nın yüzlerce yıllık geleneği Çıplak Adam Festivali ülke nüfusunun yaşlanması nedeniyle sona erdi. Festival, bu sene Kokusekiji Tapınağı'nda son kez düzenlendi. Gerekçe: Organizatörler, "yaşlanan yerel halkın ritüelin gerekliliklerine ayak uyduramadığını ve yeterli sayıda genç katılımcı bulamadıklarını" açıkladı.

22 Şub 2024

• Japonya ekonomisi 2023'ün dördüncü çeyreğinde yıllık bazda %0,4 ile beklentilerin çok üzerinde daralarak teknik resesyona girdi. Piyasa beklentisi ekonominin son çeyrekte %1,4 büyümesi yönündeydi. Japonya böylece dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi unvanını da Almanya'ya kaptırmış oldu. 💾 Cep bilgisi: 2023 yılında Almanya'nın gayri safi yurt için hasılası (GSYH) 4,5 trilyon USD seviyesinde ölçülürken, Japonya'nın GSYH'si ise 4,2 trilyon USD seviyesinde kaldı.

16 Şub 2024

• 2023 yılında Almanya , Japonya’yı geride bırakarak ABD ve Çin’in ardından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi oldu . Yılın tamamında Almanya’nın GSYH’si 4,5 trilyon dolar, Japonya’nın GSYH’si 4,2 trilyon dolar seviyesinde kaydedildi.

16 Şub 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

İçerden ve dışardan kritik verilerle dolu bir hafta

Piyasaların seyri açısından hem yurt içinde hem de yurt dışında kritik bir hafta bizleri bekliyor. Türkiye’de bütçe ve ödemeler dengesi, işsizlik ve konut satışlarına ilişkin veriler bekleniyor. Yurt dışında ise ABD enflasyonu başta olmak üzere İngiltere ve Avrupa ekonomisinden önemli veriler paylaşılacak.

12 Şub 2024

• Japonya'da finans ve yatırım gibi sektörlerde hizmet veren SoftBank Group , bir önceki yıl 912,5 milyar yen olan net zararının bu yıl 458,7 milyar yene (3,1 milyar dolar) düştüğünü açıkladı.

12 Şub 2024