aposto-logo
TR
TREN

Hindistan ile ilgili hikayeler

AP'nin Yaptırım Denetimi ve Türkiye'nin Rolü

Avrupa Parlamentosu (AP), son zamanlarda yaptırım rejimindeki boşluklarla ve yaptırımların düzgün uygulanmamasıyla ilgili kaygılarını ifade ettiği bir kararı onayladı. AP’nin yaptırımların etkinliğinin zayıfladığına dair endişeleri artıyor. Kararda, Rus petrolü işleyen ülkelerden, özellikle Hindistan gibi yerlerden ithalatın artmasının Avrupa Birliği (AB) için bir "arka kapı" oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Enes Özkan

·

04 Ara 2023

• Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn, Hindistan'da 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bir adım geriden: Foxconn geçen aylarda Hindistan’daki yarı iletken projesini iptal etmiş; ancak şirketin bir yıl içinde "Hindistan'daki istihdam, doğrudan yabancı yatırım ve işletme büyüklüğünü iki katına çıkarmayı hedeflediği" belirtilmişti.

01 Ara 2023

• Apple'ın en büyük tedarikçisi Foxconn, Hindistan'da 1,5 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bir adım geriden: Foxconn geçen aylarda Hindistan’daki yarı iletken projesini iptal etmiş; ancak şirketin bir yıl içinde "Hindistan'daki istihdam, doğrudan yabancı yatırım ve işletme büyüklüğünü iki katına çıkarmayı hedeflediği" belirtilmişti.

29 Kas 2023

Yunus Nadi Abalıoğlu ✒️ Yunus Nadi Ödülleri ’nin 78. yılında ödül alan isimler açıklandı. 2023 özelinde: Bu yıl 6 farklı kategoride değerlendirmeye alınan toplam 263 eser arasından seçilen 9 eserin yazarları ödüllendirildi. Bağlam: Türkiye’nin önemli edebî yarışmalarından olan ve Cumhuriyet gazetesinin kurucusu Yunus Nadi Abalıoğlu anısına 1946’dan bu yana düzenlenen yarışma; öykü, roman, şiir, sosyal bilimler, karikatür ve fotoğraf dallarında eserleri ödüll...Devamını Oku

26 Kas 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

COP27’den COP28’e

COP 27’de neler olmuştu, neler konuşulmuştu, hangi kararlar alınmıştı?

24 Kas 2023

Elon Musk, Narendra Modi • Tesla'nın, Hindistan'a önümüzdeki yıldan itibaren otomobil sevk etmeye başlayacağı ve hükümetle iki yıl içinde 2 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapmak üzere anlaşmaya yakın olduğu bildirildi. Bloomberg'in haberine göre anlaşmanın Ocak ayında açıklanması bekleniyor.

22 Kas 2023

✒️ Yazar ve eleştirmen A. S. Byatt , 87 yaşında aramızdan ayrıldı. Detaylar: Antonia Susan Drabble olarak doğan ve Sahipler adlı eseriyle 1990’da Man Booker Ödülü’nü kazanan Byatt’ın vefatı, yayıncısı Chatto & Windus tarafından açıklandı. Külliyat: Dame unvanına sahip yazar, The Children’s Book 'un da dahil olduğu çok katmanlı romanlarıyla tanınıyor.

19 Kas 2023

• ABD merkezli havacılık şirketi Archer'ın tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight , Dubai Airshow 2023'te sergilendi. 241 kilometre hız ve 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesi ile 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen; 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebilen Midnight, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da "uçan taksi" olarak hizmet vermeye başlayacak.

16 Kas 2023

• ABD merkezli havacılık şirketi Archer'ın tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı (eVTOL) Midnight , Dubai Airshow 2023'te sergilendi. Detaylar: 241 kilometre hız ve 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesi ile 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen ve 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebilen Midnight, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da "uçan taksi" olarak hizmet vermeye başlayacak.

15 Kas 2023

• Bir dönem değeri 47 milyar dolara ulaşan, günümüzde ise 121 milyon dolar değere sahip olan New York merkezli paylaşımlı ofis alanı girişimi WeWork'ün , Chapter 11 iflas koruması için başvuruda bulunduğu bildirildi. Federal mahkemeye sunulan dilekçeye göre 18.6 milyar dolar borcu bulunan şirketin iflas başvurusundan yalnızca ABD ve Kanada'daki birimler etkilenecek. Öte yandan: 39'u aşkın ülkede 777 lokasyonu bulunan WeWork, şu an için ABD ve Kanada'da haricindeki ülkel...Devamını Oku

14 Kas 2023