Avustralya ile ilgili hikayeler

• Avustralya , vatandaş olmayan kişilerin de 12 aydır ülkede yaşadıkları sürece orduya kabul edilebileceklerini açıkladı. Ek bilgi: Savunma Bakanı Richard Marles , yalnızca 90 bin personele sahip Avustralya Savunma Kuvvetlerini büyütmenin “önümüzdeki on yıl ve sonrasında ülkenin güvenlik sorunlarını karşılamak için elzem” olduğunu söyledi.

11 Haz 2024

• Oxford Economics Küresel Şehirler Endeksi 2024'e göre Fransa'dan Grenoble, dünyanın en yüksek hayat kalitesine sahip şehri oldu . Bu şehri Avustralya'dan Canberra, İsviçre'den Bern ve Norveç'ten Bergen takip etti. Ayrıntılar: Çalışmada değerlendirmeye alınan nitelikler ortalama yaşam beklentisi, kişi başına düşen gelir, gelir eşitliği, kültür ve eğlence alanlarına erişim ile internet hızı ve konut fiyatları oldu.

01 Haz 2024

• Google, Afrika ve Avustralya kıtalarını birbirine bağlayan ilk deniz altı fiber optik kablo hattını inşa edeceğini açıkladı. “ Umoja ” isimli hat, Kenya’da başlayacak ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Zambiya ve Zimbabve’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden geçerek kara yolculuğunu Güney Afrika’da tamamlayacak. Açıklamalar: Google Cloud'un Küresel Ağ Altyapısından Sorumlu Başkan Yardımcısı Brian Quigley, konuya ilişkin açıklamasında “ Umoja ” h...Devamını Oku

28 May 2024

• Avustralya’nın kuzeyindeki ada ülkesi Papua Yeni Gine’de meydana gelen toprak kaymasında en az 670 kişi hayatını kaybetti. Başkent Port Moresby'nin 600 kilometre uzağındaki Enga bölgesinde yaşanan toprak kaymasından 6 köyün etkilendiği açıklandı.

27 May 2024

Fotoğraf: Dean Sewell • Avustralya Enerji Piyasası Operatörü (AEMO) , ülkenin en büyük kömür yakıtlı elektrik santrali olan Eraring 'in Yeni Güney Galler'deki elektrik kesintisi tehditlerini hafifletmek için kapatılmasının ertelenebileceğini söyledi. Dahası: AEMO diğer doğu eyaletlerinin de yenilenebilir enerji üretimindeki artışın yavaş olması nedeniyle "yüksek risk dönemleri" ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

25 May 2024

• Google, Afrika ve Avustralya kıtalarını birbirine bağlayan ilk denizaltı fiber optik kablosunu inşa edecek . Google'ın duyurusu, Afrika genelinde yaşanan kesintilerin ardından geldi. Ayrıntılar: Umoja olarak adlandırılan kablo hattı Kenya'da başlayıp, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Zambiya ve Zimbabve'nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden geçecek. Kara yolculuğunu Güney Afrika'da bitirecek olan kabloyu, Hint Okyanusu üzerinden Avustralya'nın Pe...Devamını Oku

24 May 2024

• Avustralyalı maden milyarderi Gina Rinehart , "çirkin" bulduğu bir tablosunun Kanberra'daki Avustralya Ulusal Galerisi'ndeki sergiden kaldırılmasını talep etti. Bununla birlikte: Rinehart'ın portresi, Archibald Ödülü sahibi sanatçı Vincent Namatjira 'nın sergisinde, aralarında Kraliçe 2. Elizabeth, AFL oyuncusu Adam Goodes ve eski Başbakan Julia Gillard'ın da bulunduğu pek çok kişinin yanında yer alıyor.

17 May 2024

• Avustralyalı madencilik milyarderi Gina Rinehart , "çirkin" bulduğu bir tablosunun Kanberra'daki Avustralya Ulusal Galerisi'ndeki sergiden kaldırılmasını talep etti. Bununla birlikte: Rinehart'ın portresi, Kraliçe 2. Elizabeth, eski Başbakan Julia Gillard ve futbolcu Adam Goodes'un da bulunduğu pek çok kişinin yanında yer alıyor. Portre, 21 Temmuz'a kadar sergilenecek. Dahası: Avustralya Ulusal Galerisi'ne (NGA), aralarında Hancock Prospecting şirketi arac...Devamını Oku

16 May 2024

• Avustralya Vergilendirme Dairesi, kripto para borsalarından kullanıcıların kişisel bilgileri ve kripto alım-satım işlemlerine ilişkin verileri raporlamalarını istedi. Paylaşılan bilgiler, kurumun vergi yükümlülüklerinden kaçan vatandaşları tespit etmesine yardımcı olacak. Ayrıntılar: Kurumla paylaşılacak kişisel bilgilerin arasında doğum tarihi, telefon numarası ve sosyal medya hesapları da yer alıyor. Paylaşılacak işlem bilgileri ise banka hesabı, kripto cüzd...Devamını Oku

14 May 2024

• Dünyanın ilk devasa kuantum bilgisayarını üretmeyi hedefleyen ABD merkezli PsiQuantum, Avustralya hükümeti ve eyaleti Queensland yönetiminden 620 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı . 2016'dan beri 1,3 milyar dolar yatırım alan girişim, bilgisayarı 2027'ye kadar bitirmeyi hedefliyor. Geniş açı: Avustralya, akademik kaynaklara yatırım yapıp ulusal kuantum stratejisi hazırlayarak kuantum bilişiminin dünyadaki öncüsü konumuna geldi.

05 May 2024