aposto-logo
TR
TREN

Avustralya ile ilgili hikayeler

• Avustralya, nikotin bağımlılığıyla mücadele kapsamında, tek kullanımlık elektronik sigara ithalatını 1 Ocak'tan itibaren yasaklama kararı aldı.

29 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Güneşten gölgeye: İklim değişirken seyahat

Gelecekte, iklim değişikliği sebebiyle elverişsizleşen konumlar ve seyahat kısıtlamaları insanların dünyayı rahatça keşfetme özgürlüğünü elinden alabilir.

İdil Ertürk

·

27 Kas 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Taylor Swift neden tüm dünyaya ilham veriyor?

Taylor Swift, günümüzün en büyük pop yıldızı. Bir Amerikan rüyasını andıran kariyeri her gün kırdığı rekorlarla üniversitelerde araştırmalara konu oluyor; ekonomileri şekillendiriyor. Peki bu hikayenin bu denli ilham verici olmasının sırrı nerede?

Eda Solmaz

·

14 Kas 2023

AngstAngst

HİKAYE

Küresel şarap üretiminde kritik düşüş

Erken don, şiddetli yağışlar ve kuraklık, dünyadaki bağcılık çıktısını önemli ölçüde etkiledi.

11 Kas 2023

• 155 milyon yıl önce Avustralya'dan koptuğu düşünülen 5 bin kilometre uzunluğundaki kayıp kıta Argoland'a ne olduğu bulundu. Yapılan araştırmalar, Argoland'ın birçok parçaya bölünerek kuzeybatıya doğru sürüklendiğini ve parçaların şu an Endonezya ve Myanmar'ın büyük bir bölümünün altında bulunduklarını gösteriyor.

26 Eki 2023

• Avustralya'da, yerli halklara daha fazla siyasal hak tanınması için yapılan referandumda %61 "hayır" oyu kullanıldı. Referandumda, Avustralya'nın yerli halklarını etkileyen yasalar ve kamu politikaları konusunda parlamentoya tavsiyelerde bulunmak üzere bir danışma konseyi oluşturulması tasarısı da reddedilmiş oldu. “Sessizlik haftası”: Ülkedeki Aborjin liderler, referandumdaki başarısızlığın yasını tutmak için bir hafta sürecek "sessizlik haftası" ilan etti. Bilgi ...Devamını Oku

17 Eki 2023

apéroapéro

HİKAYE

İneklere çevre dostu besin: Deniz yosunu

İsveç’te yayımlanan rapora göre inekleri deniz yosunuyla beslemek metan emisyonlarını azaltma potansiyeline sahip.

11 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

📷 Freddie Mercury’nin kişisel fotoğrafları

Queen’in solistinin daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış 265 adet fotoğrafı Sotheby’s müzayedesinde satıldı.

24 Eyl 2023

DuendeDuende

HİKAYE

📷 Freddie Mercury’nin kişisel fotoğrafları müzayedede satıldı

Freddie Mercury’nin daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış 265 adet kişisel fotoğrafı Sotheby’s müzayedesinde satıldı.

20 Eyl 2023

G20’nin kömür kaynaklı kişi başına CO 2 emisyonları, 2022 yılında 2015’e göre %7 arttı. Kömür kaynaklı kişi başına emisyonlar, geçtiğimiz yıl 1,6 tona ulaştı. Neden? Çin ve Hindistan’ın yeni kömür santrali kapasitesini hayata geçirmesi ve Avustralya’nın kişi başına karbon emisyonunun dünya ortalamasından neredeyse 3 kat yüksek olması, bu artıştaki önemli etkenler olarak değerlendiriliyor. Çin ve Hindistan: Çin, onaylanmış veya yapım aşamasında olan 243 GW’lık köm...Devamını Oku

11 Eyl 2023