Bulgaristan ile ilgili hikayeler

• Sabiha Gökçen Havalimanı , Mayıs ayından itibaren ağına Bulgaristan’ın Sofya, Moldova’nın Kişinev, Kazakistan’ın Aktau ve Slovakya’nın Bratislava şehirleri olmak üzere toplamda 4 yeni destinasyon ekleyeceğini duyurdu.

04 May 2024

• Sabiha Gökçen Havalimanı , Mayıs ayından itibaren ağına Bulgaristan’ın Sofya, Moldova’nın Kişinev, Kazakistan’ın Aktau ve Slovakya’nın Bratislava şehirleri olmak üzere toplamda 4 yeni destinasyon ekleyeceğini duyurdu.

01 May 2024

• AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birçok AB üyesi ülkenin Mayıs ayı sonuna kadar Filistin devletini tanımasının beklendiğini söyledi. Bilgi notu: 27 AB üyesi ülkeden aralarında İsveç, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Romanya'nın da bulunduğu dokuz ülke, hâlihazırda Filistin devletini tanıyor. İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya da Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını ilan ...Devamını Oku

01 May 2024

• Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser , AB'nin iltica reformunun Avrupa Parlamentosu'nda onaylamasından beş gün sonra Bulgaristan'ı ziyaret etti. Ziyaretin en önemli gündem maddesini AB'nin dış sınırlarının korunması ve düzensiz göçün engellenmesi konuları oluşturdu. Detaylar: Faeser, Bulgar mevkidaşı Kalin Stoyanov ile Bulgaristan-Türkiye sınırında incelemelerde bulundu. Faeser, bölgede pilot projenin hayata geçirileceğini ve böylece AB iltica reformu uyarınca kural...Devamını Oku

17 Nis 2024

• Dışişleri Bakanı Hakan Fidan , bugün başlayan NATO'nun dışişleri bakanları toplantısına katılacak. Toplantıda Fidan'ın bazı müttefiklerin PKK, PYD, YPG ile ilişkisinden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi bekleniyor. Bilgi notu: 7 Mart 2023'te resmen NATO'ya üye olan İsveç, ilk kez bir NATO dışişleri bakanları toplantısına "müttefik ülke" statüsüyle katılacak.

03 Nis 2024

• AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen bölgesine katıldığını, dün itibarıyla hava ve deniz sınırı kontrollerinin kaldırıldığını duyurdu. Von der Leyen, bunun Avrupa çapında milyonlarca AB vatandaşına fayda sağlayacağını belirtti. Bir adım sonrası: AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, bir sonraki aşamada kara sınırlarındaki kontrollerin de kaldırılacağını açıkladı.

01 Nis 2024

• Bulgaristan , Türkiye'den sığınmacı geçişlerinde bu yıl, geçen yıla göre belirgin bir azalma olduğunu bildirdi. İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, bu yılın başından beri Bulgaristan-Türkiye sınırından yasa dışı 5 bin 200 geçiş teşebbüsünün engellendiğini, bu rakamın geçen yıl aynı dönemde 15 bin 600 olduğunu belirtti. Neden önemli? Bulgaristan, AB'nin Türkiye kara sınırında yer aldığı için Birlik'in düzensiz göçle mücadelesinde önemli bir rol oynuyor. Bir adım sonras...Devamını Oku

15 Mar 2024

• AB sınır koruma ajansı Frontex , Türkiye'den AB'ye geçen düzensiz göç yükünü azaltmaya yardımcı olmak amacıyla Bulgaristan'da görevlendirilecek memur sayısını gelecek aydan itibaren üçe katlayacağını bildirdi.

05 Mar 2024

• Şişecam ; Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan ve 114 milyon değerinde üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımı kararı açıkladı.

04 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Karadeniz gündemi: Mayın toplama gemileri

Karadeniz komşusu ülkeler arasında gelişen mayın avlama gündemi ve mayın avlamanın Karadeniz güvenliği üzerinde yaratabileceği etkiler...

Deniz Kaptan

·

10 Oca 2024

karadeniz-gundemi-mayin-toplama-gemileri