aposto-logo
TR
TREN

cumhurbaşkanı ile ilgili hikayeler

• Pakistan 'da seçimlerinin ardından koalisyon anlaşması sağlandı. Tutuklu eski Başbakan İmran Han'ın siyasi rakipleri PML-N ve PPP partileri, ortak adaylarını açıkladı. Buna göre iki parti, Şahbaz Şerif'i başbakan adayı, Asıf Ali Zerdari'yi de cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi.

22 Şub 2024

Le Monde • Finlandiya 'da Cumhurbaşkanlığı seçimini, merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi'nin adayı Alexander Stubb oyların %51,6'sını alarak kazandı. Stubb, Finlandiya'nın 13. cumhurbaşkanı oldu. Perspektif: Stubb, uzun bir kara sınırına sahip olduğu Rusya'ya sert mesajlar verdi. Stubb, savaş devam ettiği sürece Putin'le herhangi bir siyasi diyalog kurmanın zor olduğunu söyledi. Göreve 1 Mart'ta başlayacak Stubb'ın özellikle dış politika ile ilgilenece...Devamını Oku

20 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Erdoğan'dan tarihî ziyaret: Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl aradan sonra Kahire'de. Tarihî ziyaret, iki ülke arasındaki soğukluğun resmî olarak sona erişini temsil ediyor.

Serra Özgür

·

14 Şub 2024

• Mısır'daki Ulusal Seçim Kurumu, mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin oyların %89,6’sını alarak yeniden 6 yıllığına cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Rekor: Kurum ayrıca, Mısır'daki 67 milyon seçmenin %66,8'inin seçime katıldığını ve katılımın "benzeri görülmemiş" bir orana ulaştığını söyledi. Okuma önerisi: Sisi'nin üçüncü kez seçilmesine ilişkin eleştirilere ve Sisi'nin karnesine buradan ulaşabilirsiniz.

20 Ara 2023

• Mısır'daki Ulusal Seçim Kurumu, mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin oyların %89,6’sını alarak yeniden 6 yıllığına cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Rekor: Kurum ayrıca, Mısır'daki 67 milyon seçmenin %66,8'inin seçime katıldığını ve katılımın "benzeri görülmemiş" bir orana ulaştığını söyledi.

19 Ara 2023

Yerel seçimlerin tarihi yaklaştıkça siyasî partiler arasındaki bloklaşma ve ittifak çabaları hızlanırken, bu arada Yüksek Seçim Kurulu da yerel seçim takvimini açıkladı. Buna göre, 31 Mart 2024’te tapılacak olan mahallî idare seçimleri için resmî süreç (‘’seçim takvimi’’) 1 Ocak’ta başlayacak. Seçim propaganda ve yasaklarının başlama tarihi de 21 Mart olarak belirlendi. Seçim ittifakı arayışları ise geçen Mayıs’ta yapılan genel seçimlerdeki eski saflaşmayı yenileme temelind...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

04 Ara 2023

Yüzde 50+1 Tartışması

Cumhurbaşkanının plüralist yöntemle seçilmesi durumunda yürütme erkinin meşruiyet sorunu yaşayacağını, bunun Türk demokrasisine zarar vereceğini öngörmek gerekiyor. Zira bu kadar geniş yetkilerle donatılmış cumhurbaşkanının, yarışacak aday sayısına göre yüzde 20, 30 veya 40 oyla seçilmesi yönetimde meşruiyet krizine yol açacaktır. Unutmamak gerekir ki, demokrasilerde prensip olarak yürütme erkinin yüzde 50+1 desteğe sahip olması beklenir.

Ömer Faruk Şen

·

04 Ara 2023

• Arjantin'de ekim ayında düzenlenecek genel seçimler için cumhurbaşkanı adaylarının belirleneceği ön seçimlerde, aşırı sağcı aday Javier Milei açılan en yüksek oyu aldı. Milei konuşmasında "Bu ülkede var olan asalak, yozlaşmış ve işe yaramaz siyasi kastın sonunu getireceğiz. Bugün Arjantin'in yeniden inşası için ilk adımı attık.” dedi. Bilgi notu: Milei, eski ABD Başkanı Trump’a hayranlık duyuyor, iklim değişikliğinin yalan olduğunu düşünüyor, cinsellik eğitimini ...Devamını Oku

15 Ağu 2023

• Özbekistan'da yapılan cumhurbaşkanı erken seçiminin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre, Liberal Demokrat Partiden yeniden aday gösterilen Şevket Mirziyoyev oyların %87'sini alarak, yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

11 Tem 2023

• Milli Güvenlik Kurulu (MGK), 28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yeni üyeleriyle ilk kez dün toplandı. Ne konuşuldu? 3 saat süren toplantıda, Suriyelilerin "gönüllü geri dönüşü"ne dikkat çekildi, "terörle mücadele" vurgulandı. Bununla birlikte, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri, İsveç'in NATO üyeliği başvurusu ele alındı.

09 Haz 2023