aposto-logo
TR
TREN

aşırı sağ ile ilgili hikayeler

• Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders, ülkesinin çok fazla Ukraynalı mülteci kabul ettiği için "Avrupa'nın aptalı" olduğunu söyledi. Wilders, Ukraynalı mültecilerin savaştan kaçmak için değil 'ücretsiz barınma' için Hollanda'ya geldiğini iddia etti.

20 Şub 2024

• Fransa'da aşırı sağcı lider Marine Le Pen , parti faaliyetlerini finanse etmek için AB fonlarını kullandığı iddiasıyla yargılanacak. Le Pen'in Ulusal Cephe (RN) partisinin diğer 26 üyesiyle birlikte hâkim karşısına çıkması bekleniyor.

11 Ara 2023

• Hollanda’da yapılan erken genel seçimden, Geert Wilders’in lideri olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ilk sırada çıktı. 37 milletvekili çıkaran PVV'nin lideri Wilders hükümet kurmak için çalışmalara başladı. Ancak mecliste önemli sayıda milletvekili bulunan partiler, PVV ile ittifak kurmayacağını söylüyor. Buna karşılık Wilders ise "Eninde sonunda başbakan olacağım" diyor. Okuma önerisi: Peki aşırı sağ, Hollanda'da neden yükseldi? Şimdi neler olacak? Sor...Devamını Oku

29 Kas 2023

• İsveç’in Linköping kentinde 2020 yılında Kur’an-ı Kerim’e saldırıda bulunan aşırı sağcı bir kişi nefret suçundan hüküm giydi. Hüküm giyen kişiye 800 kron para cezası verildiği belirtildi.

13 Eki 2023

• Hollanda’da hükümetin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi’nin (VVD) yeni lideri Dilan Yeşilgöz , seçimleri kazanması durumunda aşırı sağcı Özgürlük Partisi ( PVV) lideri Geert Wilders ile işbirliği yapabileceği sinyalini verdi. Yeşilgöz “Sayın Wilders'ın masaya ne getireceğini görmem lazım” dedi.

21 Ağu 2023

Fransız Sağının Dönüşümünü Bir Dergiden İzlemek Kimi gazete ve dergiler kendilerinden daha büyük yapıları ve grupları temsil edebilirler. Bu bazen organik olarak gelişen bağların bazen de yayını yöneten kesimin etkisi ile olur. Nasıl olursa olsun bu yayınların ortaya koyduğu işlerde ve içerisinde yaşanan değişimler başka şeylerin de habercisi olabilir. Fransa’daki aşırı sağ siyaset için bu kategoriye giren yayın 1966 yılında kurulan Valeurs Actuelles isimli dergi . Bir...Devamını Oku

18 Haz 2023

• İtalya'da denizden ulaşan göçmen sayısının önceki yıllara göre büyük artış göstermesi üzerine aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi (FdI) liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti, 6 aylığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. İçişleri Bakanlığı, yıl başından beri İtalya'ya deniz yoluyla ulaşan göçmen sayısının 31 bin 292 olduğunu açıkladı.

13 Nis 2023

• Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, aşırı sağ grup FRDeter tarafından kullanılan Telegram gruplarının kapatılması için talimat verdiğini açıkladı. Söz konusu Telegram gruplarının, Arap, Müslüman ve siyahilere karşı saldırı çağrıları yaptığını Tajmaat isimli Twitter hesabı ifşa etmişti.

05 Nis 2023

Bir Email Yüzünden Kovulan Gazeteci ABD'nin Florida Eyaleti Valisi Ron DeSantis, geçtiğimiz dönemde ülkedeki aşırı sağ hareketin önde gelen isimlerinden birisine dönüştü ve bir sonraki seçimde başkan adayı olma ihtimali de yüksek. Bu yüzden kendisini popülerleştirmek adına sürekli gündem olmasını sağlayacak hamleler yapıyor . Geçtiğimiz günlerde benzer bir hamleyi yüksek öğrenimdeki "çoğulculuk dolandırıcılığını" ortaya çıkartmak için yaptığı çalışmalar ile duyurdu ve b...Devamını Oku

19 Mar 2023

• İsrail'in başkenti Tel Aviv'de, Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetine karşı "yargıyı zayıflatma girişimleri" ve aşırı sağcı politikaları nedeniyle protesto düzenlendi. 80 bin kişinin katıldığı gösterilerde "Suçlu Başbakan" yazılı pankartlar ve dövizler taşındı. Kaynak: Anadolu Ajansı

16 Oca 2023