aposto-logo
TR
TREN

İsveç ile ilgili hikayeler

• ABD Dışişleri Bakanlığı , ABD ve İsveç'in bir Savunma İşbirliği Anlaşması imzaladığını duyurdu. Açıklamada İsveç'in NATO'ya katılım onayını beklerken askerî ittifaklarını güçlendirdiği vurgulandı.

07 Ara 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Çin elektrikli araç yarışında açık ara önde

Çin, yılda 36 milyona yaklaşan elektrikli araç üretim kapasitesiyle yılda sadece 1,2 milyon elektrikli araç üreten Kuzey Amerika'yı gölgede bırakabilir.

04 Ara 2023

NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları | Fotoğraf: Arda Küçükkaya/AA • İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantısı kapsamında Brüksel’de görüştüğünü açıkladı. Açıklama: Billström “Burada bana (İsveç'in NATO üyeliği) onayının haftalar içinde gerçekleşmesinin beklendiği söylendi" dedi. Billström, Fidan'ın bunun için tam bir tarih vermediğini de ifade etti.

30 Kas 2023

• NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Macaristan'a İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanması yönünde çağrıda bulundu. Stoltenberg, "Türkiye'nin İsveç'i NATO'ya kabul etme zamanı geldi" dedi. Bununla birlikte: İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, ülkesinin Rusya'nın tehditlerini savuşturabilmesi için "en kısa zamanda" NATO'ya üye olması gerektiğini söyledi.

29 Kas 2023

• ABD Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien , İsveç'in çok yakında NATO üyesi olacağını ve "o anı iple çektiklerini" söyledi. O’Brien "Türk ve Macar müttefiklerimiz bize onay sürecini engelleyecek esaslı bir sorun bulunmadığını, sadece onayı sağlayacak oyları toplamaya çalıştıklarını söyledi” dedi.

29 Kas 2023

• Stok fazlası ya da son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri satın alan ve daha ucuza tüketicilere sunan İsveç merkezli girişim Matsmart-Motatos , mevcut yatırımcılardan 40 milyon avro yatırım elde etti. Yeni yatırımla birlikte girişimin şu ana kadar aldığı yatırım miktarı 142.2 milyon dolara ulaştı. Bilgi notu: Gıda zincirindeki atık problemine çözüm sunma vizyonuyla 2014 yılında yola çıkan Matsmart-Motatos'un şimdiye kadar 60 bin tondan fazla gıdanın israf olmasının ...Devamını Oku

28 Kas 2023

• Fransa Sanayi Bakanı Roland Lescure, ülkede önümüzdeki on yıl içinde 100-200 bin arasında yabancı işçiye ihtiyaç duyulacağını söyledi. Lescure "Kuşkusuz göçe başvurmak zorunda kalacağız" dedi. Neden önemli? Bakan, tartışmalı göçmenlik yasa tasarısının Meclis'in Hukuk Komisyonu tarafından incelendiği dönemde konuştu. Yasa tasarısı yabancıların sınır dışı edilmesi sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

28 Kas 2023

• İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, ülkesinin Rusya'nın tehditlerini savuşturabilmesi için "en kısa zamanda" NATO'ya üye olması gerektiğini söyledi. Jonson, katılım protokollerini Meclis'ten geçirmeyen son NATO üyeleri Türkiye ve Macaristan'ın kısa sürede adım atacağını düşündüğünü belirtti.

23 Kas 2023

• TBMM Dışişleri Komisyonu Cuma günü, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifinin müzakerelerini erteledi. Kararda, Türkiye’ye verdiği taahhütlerle ilgili olarak İsveç’ten daha çok bilgi alınması gerektiği belirtildi.

22 Kas 2023

• TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifinin müzakerelerini erteledi. Kararda, Türkiye’ye verdiği taahhütlerle ilgili olarak İsveç’ten daha çok bilgi alınması gerektiği belirtildi.

17 Kas 2023