The Economist ile ilgili hikayeler

ParetoPareto

HİKAYE

Z kuşağının zenginliği, eski kuşakları geride bıraktı

Z kuşağı, kendinden önceki kuşaklara göre çok daha hızlı bir şekilde zenginleşiyor. The Economist, Y kuşağı ve baby boomer’ların hayatlarının aynı döneminde Z kuşağından çok daha yoksul durumda olduğuna dikkat çekiyor.

02 May 2024

z-kusaginin-zenginligi-eski-kusaklari-geride-birakti
• 31 Mart yerel seçimlerinde ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu , The Economist dergisi için bir makale kaleme aldı. 31 Mart’ın Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirten İmamoğlu, “Türkiye artık seçeneksiz değil, rotası yeniden demokrasiye doğru yöneldi” ifadelerini kullandı.

12 Nis 2024

• The Economist | Why is it so hard to write a good book about the tech world?

19 Mar 2024

ParetoPareto

HİKAYE

Yapay zeka çalıyor mu, 'özümsüyor ve düzenliyor' mu?

Son yıllarda birçok sanatçı, üretken yapay zekanın telif hakkıyla korunan materyalleri kullanarak yaratıcıların haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle büyük teknoloji şirketlerini dava etti. Ancak uzmanlar, adil kullanım doktrininin bu davaları şirketler lehine sonuçlandıracağını düşünüyor.

14 Mar 2024

yapay-zeka-caliyor-mu-ozumsuyor-ve-duzenliyor-mu
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yerel seçim sonrasında Türkiye ekonomisi: Sıkılaştırma sürecek mi?

31 Mart yerel seçimlerine neredeyse bir aylık bir süre kaldı. Genel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık 10 aylık dönemin ardından tekrar sandık başına gideceğiz, fakat henüz beklendiği kadar şiddetli bir “seçim ekonomisi” politikası uygulanmış veya uygulanması ihtimali ufukta görünmüş değil. Buna rağmen şirketler ve özellikle yabancı yatırımcılar, her ihtimale karşın temkinli hareket ediyor.

Emircan Yaman

·

27 Şub 2024

yerel-secim-sonrasinda-turkiye-ekonomisi-sikilastirma-surecek-mi
The Economist | Mistral AI: Meet the French startup hoping to take on OpenAI HouseFresh | Big media: How Google is killing independent sites Inverse | Voyager 1: 46 years ago, a rare alignment of our planets allowed for an iconic space mission

27 Şub 2024

ParetoPareto

HİKAYE

Türk dizileri dünyada üçüncü sırada

2020-2023 yılları arasında Türk dizilerine yönelik talep, küresel çapta %184 seviyesinde seyretti. Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık'ın ardından dünyanın en büyük üçüncü dizi ihracatçısı oldu.

22 Şub 2024

turk-dizileri-dunyada-ucuncu-sirada
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Küresel ekonomi: Gelecek yıl, gideni aratacak mı?

2024 yılına dair küresel beklentiler fazlasıyla olumlu. Bunun başlıca sebebi de faiz artırımlarıyla başa çıkma sürecinde en kötüsünün geride kalması. Türkiye, 2023 performansı ile Economist'in listesinde 15. sırada yer aldı.

19 Ara 2023

kuresel-ekonomi-gelecek-yil-gideni-aratacak-mi
• The Economist 'in 173 şehri kıyasladığı Küresel Yaşam Maliyet Endeksi 'ne göre dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu. Hayat pahalılığında ilk iki sırayı Zürih ve Singapur paylaşırken onları New York ve Cenevre takip etti. Dahası: Hong Kong'un 5. olduğu listede ilk 10'a giren diğer şehirler ise Los Angeles, Paris, Tel Aviv, Kopenhag ve San Francisco oldu.

09 Ara 2023

📚 The Economist'ten "İsrail-Filistin çatışması: Okuma listesi" iki ülkenin çatışmalar tarihini anlatan 6 kitap önerisi.

01 Kas 2023