aposto-logo
TR
TREN

depresyon ile ilgili hikayeler

• Birleşik Krallık ’ta Y ve Z kuşağından 2 binin üzerinde kişinin katılımıyla düzenlenen anketin sonuçlarına göre genç kuşak katılımcılar menüsünü önceden görmedikleri takdirde bir restorana gitmeyeceklerini belirtti. Ek olarak: Katılımcıların %67’sini oluşturan Z kuşağının %86’lık kısmı “menü kaygısından” muzdarip olduklarını ve bazen restoranlarda kendi yemeklerini sipariş etmekten korktuklarını belirtti. Perspektif: Akademisyen Jonathan Haidt, Wall Street...Devamını Oku

23 Ara 2023

apéroapéro

HİKAYE

Z kuşağı menü kaygısından muzdarip

Birleşik Krallık’ta yapılan son ankete göre Z kuşağının %86'sı bir restoranda sipariş verirken "menü kaygısı" ile mücadele ediyor.

20 Ara 2023

🎶 Ünlü komedyen ve televizyon sunucusu David Letterman , en sevdiği grup olan The National’ın ön vokalisti Matt Berninger’la müzik, şarkı yazımı ve depresyonla mücadeleleri üzerine sohbet etti. Konuşma, müzik ve sanatın kişisel hayatlar üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşıyor. Sohbetin içeriği: Berninger, pandemi sırasında yaşadığı derin depresyon dönemini ve tura çıkma veya bir grupta çalma konusundaki şüphelerini paylaştı. Letterman da kendi depresyon dönemlerinden ba...Devamını Oku

10 Ara 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Albüm incelemesi: Beirut, Hadsel

Zach Condon, Beirut adı altında 4 yıl aradan sonra çıkardığı ilk albümünü, hayatının en karamsar dönemlerinden birini geçirirken, kasabadaki kilisede karşısına çıkan 19. yüzyıldan kalma devasa org ile yazdı. Albümün kapak görselinde Hadsel’deki ahşap kilisenin çizimi var. Aynı kilisenin soğuk kış aylarındaki görüntüsü gibi bembeyaz. Uçsuz bucaksız beyaz görüntü, korkutucu değil tam tersi rahatlatıcı.

Eda Solmaz

·

27 Kas 2023

• The Information , Apple'ın geçtiğimiz aylarda tanıttığı karma gerçeklik cihazı Vision Pro'da bulunan göz takip sistemi ve kameralar ile depresyon, anksiyete ve stres gibi rahatsızlıkları tespit etmeyi planladığını bildirdi. 3 bin 500 dolarlık Vision Pro, 2024 başında piyasaya sürülecek.

27 Eki 2023

DuendeDuende

HİKAYE

❤️‍🩹 Elimizden tutan ve yaralarımızı saran konserler: The National

Bu yılın en iyi performanslarına imza atan indie’nin “Sad Dads”lerinin şarkıları melankolik olmasının yanı sıra şifalandırıcı aynı zamanda.

Eda Solmaz

·

09 Eki 2023

• Harvard'ın Halk Sağlığı Okulu'nda yürütülen bir araştırmada, yapay tatlandırıcılar ve bunlarla tatlandırılmış içecekleri diyetlerinde daha fazla tercih eden kişilerde depresyon vakalarının daha fazla görüldüğü ve bu kişilerin depresyona daha meyilli oldukları tespit edildi.

30 Eyl 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Popüler bir müzik türü olarak “Uyku”

Geleceğin müzik türlerinin yolu uykudan geçebilir mi?

Eda Solmaz

·

25 Eyl 2023

• ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Zurzuvae ismiyle piyasaya sürülecek yeni bir doğum sonrası depresyon ilacına üretim izni verdi. İlacı geliştiren Sage Therapeutics ve Biogen ortaklığı, ilacın yıl sonuna doğru piyasaya sürüleceğini kaydederken fiyatı konusunda bir açıklamada bulunmadı. Neden önemli? ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, her 7 kadından biri doğum sonrası depresyon belirtileri yaşıyor. FDA, bu depresyon hâlinin anne ve yenidoğan arasındaki bağı da etkil...Devamını Oku

07 Ağu 2023