aposto-logo
TR
TREN

OECD ile ilgili hikayeler

• PISA 2022 uygulamasında Türkiye 81 ülke arasında 39'uncu, 37 OECD ülkesi arasında 32'nci sırada yer aldı. Nedir? Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından üç yılda bir yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) araştırmasının amacı, 15 yaş grubu öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerilerini ölçmek ve dünyada okul çocuklarının başarısını karşılaştırmak.

06 Ara 2023

• Wood & Co. , Türkiye'de gelecek birkaç yılda enflasyonist baskıların devam edeceği ve TL'deki değer kaybının süreceği tahminini paylaştı. Analistler Dolar/TL'nin gelecek sene ortalama 36,8'e yükseleceğini öngördü. Dahası: Bloomberg verilerine göre Ağustos'tan bu yana dolar karşısında %11 zayıflayan Türk lirası, gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performansı kaydetti. Öte yandan: OECD, Türkiye için 2023 büyüme tahminini %4,3'ten %4,5'e yükseltirken, ...Devamını Oku

30 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kadına yönelik şiddetin #BahanesiYok

Türkiye’de her 10 kadından 4’ü yakın partner şiddetine maruz kalıyor.

İlkim Emirler

·

25 Kas 2023

• Aralarında ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Japonya ve Singapur'un da bulunduğu 48 ülke ve yetki bölgesi, OECD'nin kripto varlıklara yönelik küresel vergi şeffaflığı sağlamak amacıyla hazırladığı Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi'ni (CARF) 2027 yılına kadar uygulama kararı aldı. Nedir? Tutarlı ve zamanında uygulanması hâlinde CARF'in vergi uyumunun artırılmasına ve vergi kaçakçılığının önlenmesine katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

13 Kas 2023

Orta Vadeli Program ve Kitle İmha Silahları(!)

Türkiye kısa-orta-uzun herhangi bir vadede planlar yapmak yerine kurumsal kapasitenin gelişimine odaklanmalı ve hukukun üstünlüğünü kalkınmanın ve refahın anahtarı olarak görmeli.

Enes Özkan

·

25 Eyl 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Herkes işsiz, gençler daha işsiz

Genç işsizliği problemi hem küresel olarak hem de Türkiye'de yaygınlaşıyor

15 Eyl 2023

• Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) yayınladığı yeni rapora göre, Türkiye üst orta eğitim (lise) harcamalarında 40 ülke arasında 38. sırada yer aldı. Raporda Kolombiya, Meksika ve Türkiye'nin öğrenci başına yıllık 5 bin dolardan az harcama yaptığı buna karşılık Lüksemburg'un yaptığı harcamanın hemen hemen 25 bin dolar seviyesinde olduğu ifade edildi.

14 Eyl 2023

• OECD bölgesinde Temmuz'da %4,7 olan işsizlik oranı, Ağustos'ta %4,8'e çıktı. Böylece işsizlik 13 ay üst üste %5,0'in altında kalmayı başardı. Detaylar: İşsizlik 15 OECD ülkesinde artarken, 9'unda azaldı, 9'unda ise değişiklik göstermedi. En yüksek işsizlik %11,6 ile İspanya'da kaydedilirken, en düşük oran %2,7 ile Çekya ve Japonya'da gerçekleşti.

14 Eyl 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Genç işsizliği neden genel işsizliğin üstünde?

Dünya genelinde neredeyse her ülkede genç işsizlik, genel işsizlik rakamlarının çok üzerinde. Peki neden?

İdil Ertürk

·

11 Eyl 2023

• Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyelerinin de arasında bulunduğu 42 ülke içinde kadın bakan oranında son sırada bulunuyor. En fazla kadın bakan oranına sahip olan ülkeler ise Finlandiya ve İspanya.

23 Ağu 2023