aposto-logo
TR
TREN

Demans ile ilgili hikayeler

• İleri yaştaki demans hastası çalışanlar tarafından işletilen “Restaurant of Mistaken Orders” ( Yanlış Siparişler Restoranı ) Japonya’da hizmet vermeye başladı. Neden önemli? Yönetmen Shiro Oguni, restoranı toplumun demans konusundaki farkındalığını artırmak ve ilerleyici bilişsel bozukluklar hakkındaki algıları değiştirmek amacıyla kurduğunu açıkladı.

16 Ara 2023

Roche ve Eli Lilly'nin Alzheimer erken tanısı için iş birliği

Alzheimer hastalığı ile mücadelede yenilikçi bir tanı çözümü için yapılacak bu iş birliği kapsamında tüm dünyada Alzheimer hastalığına daha erken tanı konulabilmesi ve böylelikle hasta yolculuğunun iyileştirilmesi hedeflenecek.

12 Haz 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Alzheimer’a karşı yeni bir umut

Tüm dünyada yaklaşık 24 milyon insanı etkileyen Alzheimer hastalığı nedir, genlerimiz hastalığa sahip olmada nasıl etki sağlıyor? Genlerde görülen mutasyon; geliştirilen ilaçlardan donanemab, lecanemab, remternetug ve viagra hastalığa karşı nasıl bir koruma sağlıyor?

İdil Yılmaz

·

21 May 2023

• "Demans" teşhisi konulan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, 2016'dan beri bulunduğu Kocaeli Kandıra Cezaevi'nden tahliye edildi. Ne olmuştu? 28 Aralık 2016'da tutuklanan ve 2017'de sonuçlanan yargılamada "t erör örgütü üyeliği " suçlamasından 10 yıl hapis cezası verilen Tuğluk, Kobane dava dosyasına da eklenmişti. Bu süreçte demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk, teşhis sonrası ilk kez çıktığı Kobane davasının 15’nci duruşmasında tahliye edilmiş; anca...Devamını Oku

28 Eki 2022