aposto-logo
TR
TREN

cinsel istismar ile ilgili hikayeler

DuendeDuende

HİKAYE

Taciz iddialarından sonra Arcade Fire konserine gider miydiniz?

Dünyaca ünlü indie grubu Arcade Fire’ın vokali Win Butler, iki yıl önceki dünya turnesi öncesi cinsel istismarla suçlandı. Grup ise iddiaları reddederken konserlerine ara vermedi. Şimdiyse ilk albümü “Funeral”ın 20. yıl özel performansını vermeye hazırlanıyorlar. Peki, sanatçının ürettiği eserler, sanatçıyla ilgili iddialardan bağımsız düşünülebilir mi?

Eda Solmaz

·

12 Şub 2024

• ABD'de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ağı oluşturmakla suçlanan ve yargılanmayı beklerken hapishanede intihar ettiği açıklanan ABD’li Jeffrey Epstein'in davasıyla bağlantılı kişilerin isimleri açıklandı . Okuma önerisi: Dosyada yer alan isimlere ve bu isimlerden biri olan Stephen Hawking'e ilişkin iddiaları derlediğimiz hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.

10 Oca 2024

• ABD'de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ağı oluşturmakla suçlanan ve yargılanmayı beklerken hapishanede intihar ettiği açıklanan ABD’li Jeffrey Epstein'in davasıyla bağlantılı kişilerin isimleri açıklandı . Kimler var? İsimler arasında ABD eski başkanlarından Bill Clinton, Birleşik Krallık Kraliyet Ailesi üyesi Prens Andrew, David Copperfield, Donald Trump ve Michael Jackson da yer alıyor.

05 Oca 2024

• 7 yıl önce Hakkari'de cinsel istismara uğrayan ve sanıkların tahliyesi sonrası intihar eden Esra Yücel davasının karar duruşmasında 42'şer yıl ile yargılanan Veysi Yılmaz, Zahir Yılmaz ve Nihat Yılmaz hakkında beraat kararı verildi. Ne olmuştu? Hakkari'de 11 yaşındaki Esra Yücel, 2016'da kuzenler Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz tarafından istismara uğradı. İstismar anını görüntüleyen failler, Yücel'i olayı kimseye anlatmaması için tehdit etti ve uçurumdan attı. Yücel,...Devamını Oku

06 Kas 2023

• Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızını dinî nikahla zorla Kadir İstekli ile evlendirmesi ve çocuğun cinsel istismara maruz kalmasına ilişkin davanın karar duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, baba Gümüşel’e 20 yıl, Kadir İstekli’ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

25 Eki 2023

• Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızını dinî nikahla zorla Kadir İstekli ile evlendirmesi ve çocuğun cinsel istismara maruz kalmasına ilişkin davanın karar duruşması dün İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, baba Gümüşel’e 20 yıl, Kadir İstekli’ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

24 Eki 2023

• Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızını, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dinî nikahla zorla evlendirmesi ve İstekli’nin çocuğa cinsel istismarda bulunması üzerine açılan davanın bugün görüşecek duruşmasında karar çıkması bekleniyor.

23 Eki 2023

• İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını, 6 yaşındayken zorla evlendirmesi ve çocuğun evlendirildiği Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz kalmasına ilişkin davanın 6. duruşması dün görüldü. Karar çıkması beklenen dava, 23 Ekim'e ertelendi.

12 Eki 2023

• Manisa'da 16 yaşındaki zihinsel engelli çocuk Z.Ç.'yi iki yıl boyunca cinsel istismara maruz bırakıp öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan İ.K.'ye cinayetten "ağırlaştırılmış müebbet" hapis verilirken sanık, cinsel istismar suçundan "söz konusu suçun takibinin mağdurun şikâyetine bağlı olduğu" gerekçesiyle herhangi bir ceza almadı.

11 Eki 2023

• İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını, 6 yaşındayken zorla evlendirmesi ve çocuğun evlendirildiği Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz kalmasına ilişkin davanın 6. duruşması dün görüldü. Karar çıkması beklenen dava, 23 Ekim'e ertelendi.

10 Eki 2023