aposto-logo
TR
TREN

şiddet ile ilgili hikayeler

• Fransa'nın güneybatısındaki Biarritz'deki Hôtel du Palais'nin restoranının başındaki MICHELIN yıldızlı şef Aurélien Largeau , bizutage adı verilen bir "kabul töreni"nde mutfak personeline cinsel saldırı ve şiddet uygulandığı suçlamalarının ardından işten ayrıldı. Detaylar: Otelin bağlı olduğu Hyatt grubunun sözcüsü, tesislerinde "endişe verici bir olay" yaşandığını doğruladı. Şef, iddiaları reddederken haberlerin "asılsız ve iftira niteliğinde" olduğunu savun...Devamını Oku

06 Oca 2024

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yalçınkaya Kararı

Sözleşmenin ağır ihlâline neden olan uygulamaların sona erdirilmesi için Mahkemenin bu bulgularının devam eden yargılamalarda dikkate alınması, kesinleşmiş kararlar açısından ise yeniden yargılama nedeni kabul edilerek yeniden yargılama yolunun açılması gerekir. Aksi tutum hem mağduriyetleri ağırlaştıracak hem de Türkiye’nin Avrupa Konseyi ve hür dünya ile ilişkilerini daha da bozacaktır. Eğer kararın gereği yerine getirilmezse tüm toplum bunun yaratacağı olumsuz sonuçlardan etkilenecektir.

Ali Rıza Çoban

·

09 Eki 2023

Van'da kadın direnişi: Dört duvar arasında

Aktivist ve medya çalışanı Rojbin Bor ile söyleşi

Nejla Kırbaş

·

31 May 2023

HİKAYE

cinsel sağlık hâli

tabukamu ekibinden Rayka & Tuğba sorularımızı cevaplıyor.

29 Nis 2023

ayrıcalık ve sözde mağduriyet

Toplumsal ve sistematik şekilde şiddete maruz bırakanların, şiddete maruz bıraktıklarını güçsüzleştirme taktiklerinden biri de, şiddeti birkaç “kendini bilmezin” meselesi haline getirmek.

Rayka Kumru

·

19 Nis 2023

• Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi “Şiddete Sıfır Tolerans Politika Belgesi” hazırlanmasına yönelik Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunları Derneği'nin düzenlediği çalıştaya katıldı. Çalıştayda çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesine yönelik eğitim ve sunumlar gerçekleştirildi.

17 Nis 2023

cinsel sağlık aktivizmi afet sonrasında neden devam etmeli?

Söz konusu sağlık, ihtiyaçlar, haklar ve kamusal tartışmalar olduğunda, cinsel sağlık hakları ve hizmetlerine erişim genellikle arka planlara atılıyor.

22 Mar 2023

“afet sonrasında cinsellik mi düşünülürmüş?”

Yaşanan afetin büyüklüğü ve yarattığı atmosfer, cinselliği de, cinsel kimliğe bağlı deneyimlenen sorunları da ortadan kaldırmıyor, fakat insan cinselliğiyle ilgili belli konuları, öncelikleri ve ihtiyaçları ön plana çıkarıyor.

22 Mar 2023

Aposto AnkaraAposto Ankara

HİKAYE

Lotus Kadın Derneği ile Deprem Bölgesinde Kadın Dayanışması

Deprem bölgesinde çalışmalarını sürdüren Lotus Kadın Derneği, kadınlar ve çocuklar için dayanışma ağları örüyor.

05 Mar 2023