aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Gökçer Tahincioğlu

Gazeteci-yazar

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İktidarın anayasa değişikliği gündemi ve ihtimaller

Seçimlerin ardından iktidarın yol haritası da tartışılıyor. Öncelikli hedef ekonomik tabloyu düzeltmek ve krizden çıkış. AK Parti’nin siyasi hedefi ise gündemi uzun süre kaplayacak büyüklükte: Anayasa değişikliği…

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Sandıklar sahipsiz mi: Son virajda 'seçim güvenliği' önlemleri ve yılgın seçmen

Hemen her seçimde tartışılan "Sandıklar sahipsiz mi?" sorusu 31 Mart seçimlerinde daha önceki kadar ön planda değil gibi görünüyor. CHP'de bayrağı Onursal Adıgüzel'den devralan ekip tüm önlemlerin alındığı konusunda güvence verirken, Oy ve Ötesi gibi sivil oluşumların gönüllü sayısı hiç olmadığı kadar düşük. DEM Parti'nin "taşıma seçmen" iddiaları ise pek önemsenmiyor.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

90’lı yılların üzerini kapatmak: Zamanaşımı, beraat ve aklama

1993’te işlenen cinayetler zamanaşımına girdi. 1994’te işlenenler bu yıl girecek. Diğer “yüzleşme” davaları, yüzleşmeden kapatılıyor birer birer. Türkiye, karanlık bir tarihin üzerini örterek, aslında yeni suçların da kapısını aralıyor. Uzağa değil, görece yakın zamanda işlenen Hrant Dink cinayeti davasına, Tahir Elçi cinayeti davasına bakıldığında belki de o kapının çoktan açılmış olduğunu görüyorsunuz.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Yargı paketi, beklenen yargı paketi ve yeni anayasa hedefi

8. Yargı Paketi’nde hangi düzenlemelerin yer alacağı uzun süredir tartışılıyor. Adalet Bakanlığı’nın temelini hazırladığı, AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan pakette, üzerinde tartışılan bazı kritik düzenlemelere yer verilmedi. Kulislerdeki iddialara göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un işaret ettiği 9. Yargı Paketi seçimden hemen sonra TBMM gündemine getirilecek.

Gökçer Tahincioğlu

·

29 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ne İstanbul ne Türkiye depreme hazır

Depreme gerçek anlamda hazır olabilmek için sistemi baştan sona değiştirmek, sorumluları tek tek işaret etmek gerektiği, 1999’dan bugüne net biçimde görülüyor. Ancak popülizm ve iktidar mücadelesi, bütün bunlara karşı hep galip geliyor.

Gökçer Tahincioğlu

·

13 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Hatay'ın görünmeyenleri ve Türkiye'nin deprem 'çaresizliği'

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Deprem kentlerinde yakınlarını kaybedenler öyle vahim olaylar yaşadılar ki depremin birinci yılı en çok, yaslarını bile tutmaya fırsat bulamadıklarını ortaya koydu.

Gökçer Tahincioğlu

·

06 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Depremden bugüne: Barınma sorunu ve cezasızlık endişesi

6 Şubat depremlerinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. "Bir yıl müsaade" istenen kentlerin yeniden inşa süreci devam ederken, deprem davaları da hiçbir kamu görevlisi dahil edilmeden sürüyor. Adalet mücadelesinin uzun yıllara yayılacağından ve onlarca kişinin ölümüne neden olanların 5-6 yılda özgürlüğüne kavuşacağından endişe ediliyor.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

İsrail Mavi Marmara dosyasını kapadı, tazminatı Türkiye ödüyor

İsrail devleti, resmî olarak "parasını verip" Mavi Marmara dosyasını kapattı. Ancak aradan geçen 14 yıla rağmen Türkiye açısından davalar hâlâ sürüyor. Mavi Marmara mağdurlarının tazminatı ise Maliye Bakanlığı kasasından ödeniyor.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Atalay krizinden Gezi’ye bakmak: Dava nasıl bugüne geldi?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, milletvekili seçilmesine rağmen hakkındaki yargılamanın durdurulmaması ve tahliye edilmemesi Anayasa Mahkemesi’nin iki ayrı kararında hak ihlali olarak nitelendirilen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine yine karşı çıktı. Yargıtay’ın kararı yargı kurumları arasındaki krizi derinleştirecek.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Türkiye’nin özeti gibi bir yıl: Sarsıntılarla geçen 2023

Türkiye, uzun süredir bir yıl daha geride kaldığı için hüzünlenen değil, yeni yılın bir ihtimal daha iyi olacağını umarak zamanı tüketen bir ülke.