Gökçer Tahincioğlu

Gazeteci ve yazar. 1997-2018 yılları arasında Milliyet Gazetesi’nde muhabir, haber müdürü ve köşe yazarı olarak çalışan Tahincioğlu, 2019’dan beri T24 internet sitesinde Ankara Temsilcisi ve yazarlık görevlerini üstleniyor.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

1 Temmuz'daki Sinan Ateş davası bize neler söyleyecek?

Son dönemin en çok tartışılan olaylarından Sinan Ateş cinayetini takip eden dava, hem siyasete göre şekilleniyor hem de siyaseti şekillendiriyor. 1 Temmuz'da Ankara'da görülecek duruşma bize neler söyleyecek?

1-temmuzdaki-sinan-ates-davasi-bize-neler-soyleyecek
SpektrumSpektrum

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Üçüncü kayyım dönemi başladı: Devam edecek mi, soruşturmalar haklı mı?

Hakkari Belediye Başkanı Sıddık Akış'ın görevden alınıp yerine kayyım atanması, yakın gelecekte Türkiye'yi bekleyenlere dair sorular doğuruyor. İktidar açısından Akış ve Hakkari münferit bir durum mu yoksa 2016 ve 2019'dan sonra yeni bir kayyım dönemine mi girdik?

ucuncu-kayyim-donemi-basladi-devam-edecek-mi-sorusturmalar
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Kobani davasından geriye kalanlar: Bu cinayetleri kim işledi?

Kobani davası geçen hafta karara bağlandı. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da dahil olduğu çok sayıda isim ağır cezalara mahkum edildi. Bu cezalar arasında Yasin Börü'nün de içlerinde yer aldığı cinayetlerle ilgili suçlamalar yoktu. Ancak kimse bu detay üzerinde durmadı.

kobani-davasindan-geriye-kalanlar-bu-cinayetleri-kim-isledi
SpektrumSpektrum

HİKAYE

'Etki ajanlığı' bilmecesi: Bir gün herkes ajan olabilir?

9. Yargı Paketi taslağında yer alan bir düzenleme, sivil toplum çalışanları ve sosyal medya kullanıcıları için yargılanmanın yolunu açabilir. Tasarının belki de en tehlikeli tarafı, barındırdığı muallak ifadeler. "Etki ajanlığı" diye isimlendirilen bu düzenlemenin bir benzeri bu hafta Gürcistan'da büyük protestolara sebep olmuştu.

etki-ajanligi-bilmecesi-bir-gun-herkes-ajan-olabilir
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Tarihe geçecek bir siyasi cinayet davası: Sinan Ateş dosyası ve gariplikler

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesi hakkında görülen davada birçok eksiklik ve tutarsızlık göze çarpıyor. Siyasi bir suikast niteliği taşıyan olay, şimdilik aydınlatılmaya yakın durmuyor.

tarihe-gececek-bir-siyasi-cinayet-davasi-sinan-ates-dosyasi-ve
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Yerel seçim sonrası siyaset karışık: AK Parti revizyonu, İYİ Parti kurultayı bekliyor

Siyasi partiler, bir taraftan yerel seçimin muhasebesini yapıyor, bir taraftan da önümüzdeki seçimsiz dönemi nasıl değerlendirebileceklerini düşünüyor.

yerel-secim-sonrasi-siyaset-karisik-ak-parti-revizyonu-iyi
SpektrumSpektrum

HİKAYE

İktidarın anayasa değişikliği gündemi ve ihtimaller

Seçimlerin ardından iktidarın yol haritası da tartışılıyor. Öncelikli hedef ekonomik tabloyu düzeltmek ve krizden çıkış. AK Parti’nin siyasi hedefi ise gündemi uzun süre kaplayacak büyüklükte: Anayasa değişikliği…

iktidarin-anayasa-degisikligi-gundemi-ve-ihtimaller
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Sandıklar sahipsiz mi: Son virajda 'seçim güvenliği' önlemleri ve yılgın seçmen

Hemen her seçimde tartışılan "Sandıklar sahipsiz mi?" sorusu 31 Mart seçimlerinde daha önceki kadar ön planda değil gibi görünüyor. CHP'de bayrağı Onursal Adıgüzel'den devralan ekip tüm önlemlerin alındığı konusunda güvence verirken, Oy ve Ötesi gibi sivil oluşumların gönüllü sayısı hiç olmadığı kadar düşük. DEM Parti'nin "taşıma seçmen" iddiaları ise pek önemsenmiyor.

sandiklar-sahipsiz-mi-son-virajda-secim-guvenligi-onlemleri-ve
SpektrumSpektrum

HİKAYE

90’lı yılların üzerini kapatmak: Zamanaşımı, beraat ve aklama

1993’te işlenen cinayetler zamanaşımına girdi. 1994’te işlenenler bu yıl girecek. Diğer “yüzleşme” davaları, yüzleşmeden kapatılıyor birer birer. Türkiye, karanlık bir tarihin üzerini örterek, aslında yeni suçların da kapısını aralıyor. Uzağa değil, görece yakın zamanda işlenen Hrant Dink cinayeti davasına, Tahir Elçi cinayeti davasına bakıldığında belki de o kapının çoktan açılmış olduğunu görüyorsunuz.

90li-yillarin-uzerini-kapatmak-zamanasimi-beraat-ve-aklama
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Yargı paketi, beklenen yargı paketi ve yeni anayasa hedefi

8. Yargı Paketi’nde hangi düzenlemelerin yer alacağı uzun süredir tartışılıyor. Adalet Bakanlığı’nın temelini hazırladığı, AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan pakette, üzerinde tartışılan bazı kritik düzenlemelere yer verilmedi. Kulislerdeki iddialara göre, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un işaret ettiği 9. Yargı Paketi seçimden hemen sonra TBMM gündemine getirilecek.

Gökçer Tahincioğlu

·

29 Şub 2024

yargi-paketi-beklenen-yargi-paketi-ve-yeni-anayasa-hedefi